SDP:n Paula Werning: Kymenlaaksolaisten oikeus yhdenvertaisiin terveyspalveluihin tulee turvata
10.3.2021 13:35:28 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kymenlaaksolaisena kansanedustajana kannan kuitenkin erityistä huolta siitä, että onko maakunnassamme tulevaisuudessa laajan ympärivuorokautisen päivystyksen sairaalaa ja turvataanko maakunnan sote-palvelut, sanoo Werning.
- Mielestäni Kymenlaaksoa ei pidä kohdella eriarvoisesti, vaan Kymenlaakson hyvinvointialueen tulee olla tasavertainen muiden hyvinvointialueiden kanssa ja myös Kymenlaaksossa kuuluu myös olla laajan päivystyksen sairaala. Sote-uudistuksen keskeisinä tavoitteina ovat palveluiden yhdenvertaisuus, saatavuus, saavutettavuus ja laatu. Sote-uudistuksen tavoitteiden ja velvoitteiden perusteella Kymenlaakson hyvinvointialueelle kuuluu laajan ympärivuorokautisen päivystyksen keskussairaala, painottaa Werning.
Laajan ympärivuorokautisen päivystyksen sairaalan asema ja järjestelyt juontavat juurensa Sipilän hallituksen tekemästä esityksestä eduskunnalle, jossa terveydenhuoltolakia ja sosiaalihuoltolakia muutettiin. Tällä tavoiteltiin erikoissairaanhoidon ja terveydenhoitopalveluiden keskittämistä, jotta saataisiin suuria säästöjä. Nämä säästötavoitteet johdattivat ajatukseen vain 12 laajan ympärivuorokautisen päivystyksen keskussairaalasta.
Kymenlaakson tilannetta voidaan hyvin verrata samankokoisen Pohjois-Karjalan tilanteeseen, jossa on laajan ympärivuorokautisen päivystyksen keskussairaala. Vaasan sairaanhoitopiirin lähtötilanteeseen Kymenlaaksoa voidaan myös verrata. Marinin hallituksen aikana Pohjanmaan maakunta ja Vaasan sairaanhoitopiiri pystyivät kumoamaan vuoden 2019 eduskuntavaalien jälkeen Sipilän hallituksen linjaukset päivystysasetuksessa.
- Vaasan keskussairaalan päivystysaseman muuttaminen oli mielestäni täysin oikea ratkaisu Marinin hallitukselta. Samalla tämä on mielestäni osoitus siitä, että eduskunta pystyy parantamaan myös Kymenlaakson tilannetta siten, että Kymenlaakson keskussairaala voisi toimia tulevaisuudessa laajan ympärivuorokautisen päivystyksen sairaalana.
- Kymenlaaksossa asuu reilusti yli 160000 asukasta ja alueen päivystyspalvelut tulee turvata, eikä niitä saa säästösyistä vaarantaa. Tasapuolisuuden näkökulmasta olisi hyvin eriarvoistavaa, jos kymenlaaksolaiset joutuisivat sydänkohtauksen, aivoveritulpan tai vakavan tapaturman sattuessa turvautumaan Helsingin, Lahden tai Lappeenrannan palvelujen varaan tilanteissa, joissa aika on kultaakin kalliimpaa elämän suojaamisessa, täsmentää Werning.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Vettynyt vesilaki – hallituksen vesistöjä ja vaelluskaloja koskevat tavoitteet vaarassa vesittyä täysin26.10.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Eduskunnan ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoman (sd.) mukaan hallituksen esitys vesilain uudistamiseksi jää selvästi riittämättömäksi vastaamaan sekä hallitusohjelman tavoitteisiin että Suomen tuleviin ennallistamisvelvoitteisiin koskien vesistöjä.
SDP:n itäisen Suomen kansanedustajat: EU:lta uusia mahdollisuuksia Itä-Suomen tukemiseen – hallituksen tartuttava niihin26.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti esittää itäisille raja-alueille lisää EU-rahoitusta vuosien 2028–2034 rahoituskaudella. SDP:n itäisen Suomen kansanedustajien Niina Malmin, Seppo Eskelisen ja Anna-Kristiina Mikkosen mukaan Suomen on varmistettava, että uudet rahoitusmahdollisuudet näkyvät itäisessä Suomessa investointeina, työpaikkoina ja alueen elinvoimana. He vaativat hallitukselta aktiivista vaikuttamista ja suoran tukirahoituksen ajamista lainarahoituksen rinnalle.
SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Lauri Lyly: Perussuomalaisten leikkauslista käy eläkeläisen kukkarolle24.10.2026 13:13:44 EEST | Tiedote
Perussuomalaiset esittää eläkemenoihin 1,6 miljardin euron leikkausta, joka olisi puolueen leikkauspaketin suurin yksittäinen säästökohde. Eläketurvakeskuksen laskelman mukaan esitetty indeksileikkaus merkitsisi tuhansien eurojen menetyksiä eläkeläisille jo muutamassa vuodessa. SDP:n Lauri Lyly tyrmää mittavat eläkeleikkaukset.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus kasvattaa eriarvoisuutta – pienituloisten rahat eivät riitä arkeen24.10.2026 10:42:00 EEST | Tiedote
Pienituloisimpien ostovoima heikkenee samalla, kun hyvätuloisimpien ostovoima kasvaa. Laboren arvion mukaan ero ostovoiman kehityksessä on vuosina 2023–2026 yli 16 prosenttiyksikköä. Kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) vaatii hallitusta arvioimaan politiikkaansa myös niiden suomalaisten näkökulmasta, joiden rahat eivät tahdo riittää arjen välttämättömiin menoihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
