SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Lasten ja nuorten mielenterveysongelmat vaativat panostuksia

3.3.2023 10:56:40 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) kantaa huolta lasten ja nuorten pahoinvoinnin lisääntymisestä sekä yhä kasvavista mielenterveysongelmista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Kansallinen mielenterveysstrategia on laadittu vuosille 2020-2030. Strategian tavoitteita toteutetaan lisäämällä ehkäisevien ja hoitopalveluiden saatavuutta perustasolla. Lisäksi parannetaan työelämään kuntouttavia mielenterveyspalveluja, mielenterveysosaamista kunnissa ja itsemurhien ehkäisyä.

- Vuonna 2020 aloitettiin psykososiaalisten menetelmien käyttöönotto lapsilla, nuorilla ja aikaisilla kouluttamalla mm. masennukseen ja ahdistuneisuuteen perehtyneitä osaajia. Koulutettavat ovat olleet valtaosin opiskelijahuollon työntekijöitä. Koulutusmäärissä on alueellisia eroja ja määrä on vielä riittämätön suhteessa kasvaneeseen tarpeeseen nähden, Werning sanoo.

Hyvinvointialueet aloittavat myös psykologi- ja kuraattoripalvelut yhdessä koulu- ja opiskelijaterveydenhuollon kanssa.

- Uskon tämän parantavan jatkossa lasten ja nuorten mielenterveyden edistämisen, ennaltaehkäisyn ja hoidon palveluketjuja. Henkilömitoituksen säätäminen kuraattori- ja psykologipalveluun lisää lasten ja nuorten tasa-arvoista asemaa palvelujen saatavuudessa. Pidän tätä todella hyvänä, Werning toteaa.

Werningin mukaan jatkossa on pyrittävä parantamaan työvoiman ja osaajien saatavuutta, joka on tällä hetkellä haasteellista.

- Työvoimapulasta johtuva kuormitus rajoittaa alueiden vakinaisen henkilöstön mahdollisuutta osallistua sitoutuneesti palvelujen kehittämistyöhön. Haasteita siis riittää, mutta olen toiveikas, että ratkaisu löytyy näiden ongelmien ratkaisemiseksi, Werning sanoo.

Hallitus toi Suomeen Islannin mallin kaltaisen liikunnan edistämisen mallin, jossa harrastustoiminta liitetään koulupäivien yhteyteen. Harrastamisen Suomen mallin tavoitteena on tukea kokonaisvaltaisesti eri harrastusmahdollisuuksien kautta lasten ja nuorten turvallista ja merkityksellistä vapaa-aikaa.

- Tämä osaltaan auttaa ehkäisemään yksinäisyyttä ja sitä kautta toivottavasti mielenterveyttäkin, sillä lapset ja nuoret oppivat uusia taitoja ja saavat uusia kavereita, Werning painottaa.

SDP suhtautuu mielenterveyden haasteisiin vakavauudella ja etsii aktiivisesti keinoja, jotka auttavat jokaista lasta ja nuorta voimaan tulevaisuudessa paremmin kuin tänään. SDP:n nuorisokutonen – keinot nuorten hyvinvoinnin parantamiseksi tähtääkin juuri tähän.

- Uskon, että juuri koulutuksen ja harrastustoiminnan parantaminen, nuorisotakuun uudistaminen, mielenterveyspalveluiden kuntoon laittaminen, varhaisen puuttumisen malli ja nuorisorikollisuuden karsimiseen ja sen ehkäisyyn panostaminen ovat juuri näitä keinoja, jotka lisäävät nuorten hyvinvointia, Werning tiivistää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.

SDP:n Kumpula-Natri: Hallituksen itärajan vaikutustuloksesta vain tuluskukkaro ja sekin lainaa18.2.2026 15:53:28 EET | Tiedote

— Itärajalle ei onnistuttu saamaan yhtään EU-rahaa, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän EU-valiokunnan vastaava Miapetra Kumpula-Natri. — Hallitus on onnistunut lennättämään komission puheenjohtaja Von der Leyenin ja muita komissaareja Itärajalle ja vakuuttanut pitävänsä raja-alueen maan asemaa EU-vaikuttamisen kärkihankkeenaan. Toisin kävi, Kumpula-Natri sanoo.

SDP:n Perholehto: Hallitus yrittää avata asuntomarkkinoiden ovea, mutta lyö sen kiinni nuorten edestä18.2.2026 08:34:58 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Pinja Perholehto kritisoi hallituksen asuntopolitiikkaa, joka hänen mukaansa heikentää erityisesti nuorten ja ensiasunnon ostajien asemaa. – On hyvä, että hallitus pyrkii vihdoin piristämään asuntomarkkinoita, mutta kokonaisuus kohtelee nuoria kotitalouksia aiempaa epäoikeudenmukaisemmin, Perholehto sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye