SDP:n Paula Werning: Lasten ja nuorten mielenterveysongelmat vaativat panostuksia
3.3.2023 10:56:40 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansallinen mielenterveysstrategia on laadittu vuosille 2020-2030. Strategian tavoitteita toteutetaan lisäämällä ehkäisevien ja hoitopalveluiden saatavuutta perustasolla. Lisäksi parannetaan työelämään kuntouttavia mielenterveyspalveluja, mielenterveysosaamista kunnissa ja itsemurhien ehkäisyä.
- Vuonna 2020 aloitettiin psykososiaalisten menetelmien käyttöönotto lapsilla, nuorilla ja aikaisilla kouluttamalla mm. masennukseen ja ahdistuneisuuteen perehtyneitä osaajia. Koulutettavat ovat olleet valtaosin opiskelijahuollon työntekijöitä. Koulutusmäärissä on alueellisia eroja ja määrä on vielä riittämätön suhteessa kasvaneeseen tarpeeseen nähden, Werning sanoo.
Hyvinvointialueet aloittavat myös psykologi- ja kuraattoripalvelut yhdessä koulu- ja opiskelijaterveydenhuollon kanssa.
- Uskon tämän parantavan jatkossa lasten ja nuorten mielenterveyden edistämisen, ennaltaehkäisyn ja hoidon palveluketjuja. Henkilömitoituksen säätäminen kuraattori- ja psykologipalveluun lisää lasten ja nuorten tasa-arvoista asemaa palvelujen saatavuudessa. Pidän tätä todella hyvänä, Werning toteaa.
Werningin mukaan jatkossa on pyrittävä parantamaan työvoiman ja osaajien saatavuutta, joka on tällä hetkellä haasteellista.
- Työvoimapulasta johtuva kuormitus rajoittaa alueiden vakinaisen henkilöstön mahdollisuutta osallistua sitoutuneesti palvelujen kehittämistyöhön. Haasteita siis riittää, mutta olen toiveikas, että ratkaisu löytyy näiden ongelmien ratkaisemiseksi, Werning sanoo.
Hallitus toi Suomeen Islannin mallin kaltaisen liikunnan edistämisen mallin, jossa harrastustoiminta liitetään koulupäivien yhteyteen. Harrastamisen Suomen mallin tavoitteena on tukea kokonaisvaltaisesti eri harrastusmahdollisuuksien kautta lasten ja nuorten turvallista ja merkityksellistä vapaa-aikaa.
- Tämä osaltaan auttaa ehkäisemään yksinäisyyttä ja sitä kautta toivottavasti mielenterveyttäkin, sillä lapset ja nuoret oppivat uusia taitoja ja saavat uusia kavereita, Werning painottaa.
SDP suhtautuu mielenterveyden haasteisiin vakavauudella ja etsii aktiivisesti keinoja, jotka auttavat jokaista lasta ja nuorta voimaan tulevaisuudessa paremmin kuin tänään. SDP:n nuorisokutonen – keinot nuorten hyvinvoinnin parantamiseksi tähtääkin juuri tähän.
- Uskon, että juuri koulutuksen ja harrastustoiminnan parantaminen, nuorisotakuun uudistaminen, mielenterveyspalveluiden kuntoon laittaminen, varhaisen puuttumisen malli ja nuorisorikollisuuden karsimiseen ja sen ehkäisyyn panostaminen ovat juuri näitä keinoja, jotka lisäävät nuorten hyvinvointia, Werning tiivistää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Asettaako pääministeri hallituksensa toimintakyvyn suomalaisten yhdenvertaisuuden edelle?22.9.2026 18:11:00 EEST | Tiedote
Lähes tasan vuosi sitten pääministeri Orpo kertoi medialle, että hallituksessa on sovittu, että jatkossa hallituspuolueen kansanedustajien rasistista puheista tulee seuraamuksia.
SDP:n Juha Viitala: Työllisyyslupaukset pettivät, työttömyys kasvaa Satakunnassa22.9.2026 16:46:27 EEST | Tiedote
Satakuntalainen SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on erittäin huolissaan Satakunnan työttömyystilanteesta ja vaatii hallitukselta toimia työllisyyden edistämiseksi. Satakunnassa oli Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen mukaan elokuun lopussa noin 11 000 työtöntä työnhakijaa, mikä on lähes 850 enemmän kuin vuotta aiemmin. Viitala muistuttaa, että Orpon hallitus lupasi 100 000 uutta työllistä, mutta Suomen työllisyyskehitys on ollut Euroopan heikoimpia viime vuosina.
SDP:n Helena Marttila: Kokoomus joustaa aborttioikeudesta – pääministeripuolueelle naisen oikeudet ovat neuvottelukysymys22.9.2026 14:38:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Helena Marttilan mukaan kokoomus myöntää itse, että aborttimaksuista on kyse arvokiistasta. Kokoomuksen Oskari Valtolan mukaan hallituspuolueilla on asiasta erilaisia näkemyksiä ja maksuihin on jouduttu tekemään kompromissi. Käytännössä pääministeripuolue on siis hyväksynyt sen, että omasta päätöksestä tehtävä abortti voidaan jatkossa hinnoitella eri tavalla.
SDP:n Suhonen: Orpon riemu outoon valoon Itä-Suomessa22.9.2026 14:21:49 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo riemuitsi tänään eduskunnassa työllisyysluvuista ja totesi päivän olevan ”synkkä päivä kaikille opposition pessimisteille”. SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mukaan Itä-Suomen työttömyysluvut kertovat kuitenkin aivan toisenlaisesta tilanteesta: Pohjois-Savossa ja Pohjois-Karjalassa työttömien työnhakijoiden määrä on kasvanut vuodessa 612 henkilöllä ja nuorisotyöttömyys on noussut 2 032 nuoreen.
SDP:n Pia Hiltunen: Talouden paremmat luvut ilahduttavat, mutta VM:n varoitus on hallitukselle vakava viesti22.9.2026 13:29:07 EEST | Tiedote
Suomen taloudesta on saatu viimein myös parempia uutisia. Työllisyys on vahvistunut, talous kasvanut ja vienti vetänyt aiempaa paremmin. SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen pitää kehitystä tervetulleena, mutta muistuttaa, että julkisen talouden ongelmat ja korkea työttömyys eivät ole kadonneet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
