SDP:n Paula Werning: Muistisairaille ja iäkkäille henkilökortin pidennetty voimassaoloaika
13.11.2020 13:09:45 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Paula Werning (sd) ehdottaa muistisairaille ja iäkkäille henkilöille helpotusta henkilökortin hakuprosessiin ja samalla henkilökortin pidennettyä voimassaoloaikaa kymmeneen vuoteen.
Tällä hetkellä sekä passin että henkilökortin voimassaoloaika on viisi vuotta.
- Ikääntyneiden, toimintakyvyltään alentuneiden ja muistisairaiden henkilöiden kohdalla näiden dokumenttien uusiminen on ongelmallista. He eivät pysty tai osaa käyttää tietokonetta tai muita mobiililaitteita mitä hakuprosessiin tarvitaan digitalisaation myötä. Lisäksi tarvitaan myös pankkitunnuksia, Werning täsmentää.
Erityisesti muistisairaiden ihmisten kohdalla digitalisaation on tuonut tullessaan haasteita asioitten hoitamiseen.
- Muistisairaat tarvitsevat usein apua asioittensa hoitamisessa. Monien apuna on edunvalvoja tai omaishoitaja. Kaikki eivät myöskään asu kaupunkikeskittymissä, vaan myös heikkojen kulkuyhteyksien päässä taajamissa tai syrjäseuduilla maalla. Ei voida olettaa, että matka lupa-asioiden toimipisteeseen olisi aina kohtuullinen, Werning huomauttaa.
Werningin mukaan olisi inhimillisempää, jos henkilökortin uusimista varten tarvittava valokuvaus voitaisiin suorittaa omalla paikkakunnalla. Nyt olisi syytä selvittää, olisiko edunvalvojalla tai omaishoitajalla laillinen oikeus hoitaa hakuprosessi netissä asianomaisen puolesta.
- Näin ikääntyneet, toimintakyvyltään alentuneet ja muistisairaat henkilöt välttyisivät pitkiltä ja usein haasteellisilta automatkoilta.
Lisäksi näiden henkilöiden henkilökortin voimassaoloaikaa voitaisiin harkita pidennettävän kymmeneen vuoteen. Näin vältyttäisiin tältä ongelmalliselta prosessilta joka viiden vuoden välein.
- Huomioitavaa on myös se, että muistisairaus on yleensä etenevä, eikä hakija välttämättä ymmärrä mikä henkilökortti on, miksi sellainen pitää olla ja mistä hakuprosessissa on kyse, Werning toteaa.
Werning on jättänyt asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen, missä hän ehdottaa helpotusta ja yksinkertaistamista sekä henkilökortin voimassaoloajan pidennystä.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Turvallinen arki on politiikan tärkein mittari30.5.2026 09:06:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning painottaa, että SDP:n linjan ytimessä on yksi kirkas perusajatus: politiikan tärkein tehtävä on turvata ihmisten arki. Werningin mukaan arjen turvallisuus on paras mittari sille, onko politiikka onnistunut.
Puolustusvaliokunnan sd-edustajat: Riittävä, osaava ja hyvinvoiva henkilöstö on keskeinen osa Suomen puolustusta29.5.2026 13:05:53 EEST | Tiedote
SDP:n Puolustusvaliokunnan jäsenet Mika Kari, Riitta Kaarisalo, Jani Kokko ja Paula Werning pitävät välttämättömänä, että Puolustusvoimien henkilöstön jaksamiseen ja hyvinvointiin panostetaan nykyistä enemmän. He pitävät huolestuttavina tänä keväänä esiin nousseita tietoja, joiden mukaan Puolustusvoimien henkilöstössä uuvutaan työtaakan alle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: EK on pahasti vieraantunut tavallisen suomalaisen arjesta29.5.2026 10:14:19 EEST | Tiedote
Kuluneella eduskuntakaudella suomalaiset ovat nähneet, miten kokoomus on toteuttanut kaikki EK:n tavoitteet palkansaajan oikeuksien murentamiseksi ja suomalaisen työelämän kääntämisestä menneisyyteen. EK:n ja kokoomuksen työ on kuitenkin vielä kesken, sillä lisää heikennyksiä on jo suunnitteilla.
SDP:n Suhonen eduskunnan ResilEast-verkoston vetäjäksi28.5.2026 11:42:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen valittiin tänään torstaina eduskunnan ResilEast-verkoston, vapaasti suomennettuna ”itäinen sitko”, puheenjohtajaksi. Verkoston perustaminen sai hyvän vastaanoton yli puoluerajojen.
Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Työelämässä on oltava reilut pelisäännöt kaikille, myös marja-alalla28.5.2026 10:07:05 EEST | Tiedote
Eilen uutisoitiin Kilpailu- ja kuluttajaviraston selvittäneen usean marjayhtiön välisen kartellin. Kartellin takia marjanpoimijoiden ansiot olisivat jääneet alhaisemmiksi, koska marjanpoimijoiden ei ole käytännössä ollut mahdollista tarjota keräämiään marjoja muille korkeammalla hinnalla. SDP:n hallintovaliokunnan edustajat pitävät ilmi tulleita tekoja törkeänä ihmisten hyväksikäyttönä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
