SDP:n Paula Werning: Odotettu vammaispalveluiden kokonaisuudistus maaliin
24.2.2023 13:13:36 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Paula Werning (sd.) on mielissään, että uusi vammaispalvelulaki saadaan voimaan. Eduskunta hyväksyi lain tänään.
Vammaispalvelulain kokonaisuudistuksen keskeisin muutos koskee sitä, että kaikille on jatkossa yhteinen kokonaan uusi laki.
- Tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi palvelut järjestetään kaikille vammaisilla henkilöille saman lain perusteella. Palvelut myönnetään vammaisen henkilön yksilöllisen tarpeen, ei siis diagnoosin perusteella. Se mahdollistaa myös aiempien väliinputoajaryhmien pääsyn lain piiriin, joka lisää vammaisten henkilöiden keskinäistä yhdenvertaisuutta, Werning painottaa.
Kyseessä on edelleen erityislaki, jota sovelletaan silloin, kun vammainen henkilö ei saa sopivia ja yksilöllisen tarpeensa mukaisia palveluita ns. yleislain perusteella.
- Näihin kuuluvat esimerkiksi sosiaalihuolto-, varhaiskasvatus- ja perusopetuslaki. Laki edistää vammaisten itsenäistä elämää ja osallisuutta sekä turvaa laadukkaat yksilöllisen tarpeen mukaiset palvelut, Werning sanoo.
Vammaispalvelulain perusteella järjestettävät palvelut ovat maksuttomia. Poikkeuksena on liikkumisen tuen omavastuu ja lapsen kodin ulkopuolella asumisen maksu. Asumisesta ja esimerkiksi sähköstä ym. juoksevista menoista tulee kuitenkin maksaa.
- Laki sisältää myös monia vammaisen lapsen ja/tai perheen asemaa parantavia muutoksia. Esimerkiksi erilliset lapsen asumista koskevat säännökset, jotka turvaavat palvelut tarvittaessa ympäri vuorokauden ensisijaisesti omaan kotiin tai tarvittaessa perhehoidossa tai ryhmäkodissa. Lyhytaikainenhuolenpito tukee perheen jaksamista mahdollistaen vanhempien työssäkäynnin ja samalla mahdollistaa vammaisen henkilön itsenäistymisen, Werning toteaa.
Werning tarkentaa vielä, että ikääntyneiden henkilöiden henkilökohtaisesta avusta poistuu ikääntymisrajoitus ja he saavat palvelut lähinnä vammaispalvelulain perusteella. Soveltuvaa lakia arvioidaan kuitenkin siten että henkilön kokonaistilanne arvioidaan ja katsotaan, saako hän palvelut sosiaalihuollon perusteella.
Laki sisältää useita myös kokonaan uusia tai kohderyhmältään laajenevia palveluita.
- Myös uusia joustoja on tiedossa uuden lain puitteissa kuten liikkumisen, henkilökohtaisen avun ja asumisen tukiin.
Vammaispalveluiden kokonaisuudistus on jälleen näyttö monien muiden Marinin hallituksen hallitusohjelman mukaisista erinomaisista toimenpiteistä, jotka on saatu maaliin.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen Varsovan turvallisuusfoorumiin – keskustelun aiheena Ukrainan merkitys Euroopalle12.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu neljättä kertaa Varsovan turvallisuusfoorumiin, joka on tänä vuonna 12.-13. lokakuuta.
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
