SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Perhevapaauudistus edistää tasa-arvoa merkittävästi

21.9.2021 14:17:25 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Kansanedustaja Paula Werning (sd.) pitää hallituksen perhevapaauudistusta merkittävänä saavutuksena. Uudistus toteutuu vihdoin yli 20 vuoden pohdinnan jälkeen tavoitteena astua voimaan 1.8.2022.

Perhevapaauudistuksella pyritään lisäämään tasa-arvoa niin perheiden arjessa kuin työelämässäkin.

- Perhevapaat eivät ole jakautuneet perheissä tasan, sillä naiset ovat perheissä käyttäneet valtaosan vapaista. Tällä on ollut heikentävä vaikutus naisten asemaan työelämässä, toimeentulo on ollut katkolla monesti useampaan kertaan, työssä eteneminen on ollut haasteellista ja eläkekertymää ei tule. Perhevapaauudistuksella onkin tavoitteena saada aikaiseksi perheiden sisäisen lastenhoitovastuun tasaisempi jakautuminen vanhempien kesken, Werning toteaa.

Järjestelmää joustavoitetaan niin että perhevapaita voivat käyttää tasapuolisesti molemmat vanhemmat. Lisäksi niitä voi käyttää aiempaa useammassa osassa tai osa-aikaisesti.

- Tarkoitus on helpottaa työn ja perhe-elämän yhteensovittamista, kun samalla autetaan jaksamaan paremmin arjen paineita, Werning sanoo.

Vanhempainrahaa maksettaisiin yhden lapsen perusteella yhteensä 320 arkipäivää, jonka voi jakaa molempien vanhempien kesken. Vanhempainrahaoikeus määräytyisi jatkossa pääsääntöisesti samoin perustein riippumatta perhemuodosta tai vanhempien sukupuolesta.

Werning huomauttaa, että myös varhaiskasvatuslakiin ja kotihoidon tukeen on tulossa muutoksia selkeyttämään perheiden tilannetta.

- Esimerkiksi jatkossa oikeus varhaiskasvatukseen alkaisi jo sen kalenterikuukauden alussa, jona lapsi täyttää 9 kuukautta. Tällä hetkellä se on mahdollista vanhempainrahakauden jälkeen. Mitä tulee kotihoidontukeen, niin keskeinen muutos tämän hetkiseen tilanteeseen olisi se, että oikeus kotihoidontukeen voisi alkaa lapsen ollessa noin puolivuotias. Siis ennen jo lapsen varhaiskasvatusoikeuden alkamisikää.

- Perhevapaauudistus on laaja kokonaisuus, johon perheiden kannattaa tutustua tarkemmin, sillä se tuo tullessaan huomattavia parannuksia moneen epäkohtaan. Pidän perhevapaauudistusta erittäin tervetulleena, Werning kiteyttää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kumpula-Natri: Työttömyysturvan suojaosa tulee palauttaa ”sellaiseksi kuin pääministeri luuli sen olevan”16.4.2026 16:38:41 EEST | Tiedote

”Viime viikolla pääministeriltä kuultiin TV-paneelissa pöyristyttävä lausunto. Orpo väitti virheellisesti, ettei työttömän tuki vähene, jos tämä tekee työtä”, kertoo kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd). ”Hallitus kuitenkin poisti huhtikuussa 2024 työmarkkinatuen 300 € suojaosan, jolla työtön pystyi satunnaisella tulolla helpottamaan elämäänsä. Nyt jokainen lisäeuro nimenomaan leikkaa työttömyystukea. Tänään kyselytunnilla nostimme asian esiin."

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuslaisten kova uho jäi piippuun16.4.2026 15:20:00 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma arvostelee kokoomusta helsinkiläisille annettujen lupausten pettämisestä sosiaali- ja terveyspalvelujen rahoituksessa. Tänään julkaistussa hallituksen esityksessä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamiseksi esitetään yhteensä 390 miljoonan euron leikkauksia vuoden 2029 tasossa ja ne kohdistuvat erityisesti Helsinkiin ja muihin suuriin kaupunkeihin.

SDP:n Kim Berg: Hallituksen alkoholipolitiikka on kuolonkorinaa kansanterveydelle15.4.2026 15:15:48 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) syytti tänään Alkon eksyvän perimmäisestä tarkoituksestaan eli kansanterveyden suojelemisesta, kun yhtiö suunnittelee laajentavansa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. – Hallituspuolueen edustajalta on tekopyhää puhua kansanterveyden suojelemisesta, kun hallitus itse toimii alkoholilain vastaisesti lisätessään alkoholin saatavuutta. Tutkimusten mukaan saatavuuden lisääntyminen johtaa kulutuksen lisääntymiseen, vaikka alkoholilain tarkoitus on nimenomaan vähentää alkoholin kulutusta haittojen ehkäisemiseksi, muistuttaa Alkon hallintoneuvoston ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Kim Berg (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye