SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Suojaosuuden korotus väliaikaisesti koko ensi vuodeksi, kuluttajaluottoihin tiukennuksia ja markkinointiin rajoituksia

26.10.2022 13:33:06 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) pitää oikeana ratkaisuna hallituksen ehdottamaa vuoden kestävää väliaikaista velallisten suojaosuuden korotusta sekä kuluttajaluottojen sääntelyyn tulevia tiukennuksia.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Hallituksen esityksen mukaisesti on tarkoitus korottaa suojaosuutta takuueläkkeen tasolle. Myös kuluttajaluottoihin kaavaillaan korkokaton alentamista ja luottojen markkinointiin lisää rajoituksia.

- Suojaosuuteen tuleva korotus tulee auttamaan velallisten tilannetta, koska käteen jäävien eurojen määrä on silloin isompi. Apu tulee tarpeeseen, sillä monen taloudellinen tilanne on todella kriittinen tässä tiukassa taloudellisessa tilanteessa missä elämme, Werning toteaa.

Väliaikaisen lain säätämisen jälkeen suojaosuuteen tehdään vielä ensi vuoden alusta indeksitarkistus kuten kansaneläkkeisiinkin tehtiin. Tämän jälkeen suojaosuuden määrä vastaa takuueläkkeen määrää v. 2023.

- Nyt korotus suojaosuuteen tulisi 23,20 eurosta päivästä 29,32 euroon päivässä. Tämä tarkoittaa, että 696 euron sijaan suojaosuus olisi 886,60 euroa kuukaudessa eli lähes 200 euroa enemmän. Tällä on jo tuntuva merkitys arjessa, Werning huomauttaa.

Esityksen mukaan kuluttajaluottojen korkokattoa lasketaan nykyisestä 20 prosentista 15 prosenttiin. Korkokattoprosenttiin lisättäisiin korkolaissa tarkoitettu viitekorko, joka nyt on 0%. Viitekoron noustessa kuluttajaluotto sopimuksen enimmäiskorko saisi kuitenkin olla enintään 20 prosenttia.

- Korkokatto koskisi lähes kaikkia kuluttajaluottoja. Sääntelyn ulkopuolelle jäisivät, kuten tälläkin hetkellä, sellaiset asuntoluotot, joissa vakuutena on asunto tai muuta omaisuutta, sekä autojen ja muiden liikennevälineiden osamaksukauppa. Korkokatto koskisi myös vanhoja jatkuvia luottoja, kun niistä tehdään uusia nostoja, Werning sanoo.

Werning täsmentää, että myös luottojen epäasialliseen markkinointiin voitaisiin puuttua tehokkaammin jatkossa.

- On hyvä, että markkinointiin tulee muutoksia siten, että katsotaan, mikä on hyvän luotonantotavan vastaista. Näiden uusien tarkempien säännösten vastaisesta markkinoinnista voitaisiin määrätä seuraamusmaksu. Pidän tärkeänä, että mm. pikavippikäytäntöihin tullaan puuttumaan jatkossa tiukemmin.

Lisäksi luotonottoon ja maksamiseen liittyvien väärinkäytösien estämiseksi esitetään tiukennuksia siten, että henkilöllisyyden todentamisvelvollisuuteen puututaan.

- Tiukennuksilla pyritään ennen kaikkea estämään verkkokauppaostosten tekeminen käyttämällä toisen ihmisen henkilötunnusta ja muita tietoja, Werning painottaa.

Näiden uudistusten ja muutosten tarkoituksena on vähentää edelleen kuluttajien ylivelkaantumista. Marinin hallitus on tehnyt monia tärkeitä linjauksia taloudellisessa vaikeudessa painivien kansalaisten auttamiseksi ja ylivelkaantumisen torjumiseksi. Lisäksi oikeusministeriö selvittää edelleen ulosottojärjestelmän laajempaa uudistamista.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus epäonnistunut kuntapolitiikassa – perheiden ja koulutuksen tilanne heikkenee6.5.2026 09:42:24 EEST | Tiedote

Hallituksen julkisen talouden suunnitelma 2027–2030 alleviivaa sen, että hallitus ei ole onnistunut toteuttamaan kuntien kaipaamaa valtionosuusuudistusta. Kuntien toimintamenot kasvavat ja rahoitus jää riittämättömäksi samaan aikaan, kun niillä on keskeinen vastuu muun muassa perheiden palveluista, varhaiskasvatuksesta, koulutuksesta ja työllisyys- ja elinkeinopalveluista, toteaa Hanna Laine-Nousimaa.

SDP:n Koskisen ryhmäpuheenvuoro ajankohtaiskeskusteluun ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta5.5.2026 15:08:36 EEST | Tiedote

Muutokset puhuttaessa mahdollisia, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kiittää valtioneuvostoa vuoden 2024 ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon päivittämisestä ja osin parlamentaarisesta valmistelusta, kun ulkoasianvaliokuntaa kuultiin osana päivitystyötä. Kansainvälisessä toimintaympäristössä on tapahtunut huomattavia muutoksia kahden vuoden aikana. Kriisit ovat eskaloituneet ja toisenlaista on myös Yhdysvaltojen muuttunut ulkopolitiikka. Suomen tulee hyvin selvin sanoin ja teoin jatkaa kansainvälisen sääntöpohjaisen järjestelmän tukemista ja maamme ulko- ja turvallisuuspolitiikan on oltava ihmisoikeusperustaista. Transatlanttiset suhteet ovat muutoksessa ja ennakoimattomuus on sana, joka kuvaa nykytilannetta. Presidentti Trump totesi vastikään, että Yhdysvallat vähentäisi tuntuvasti joukkojaan Saksassa. Tämä sen ohella, että presidentti Trump ilmoitti myös tullien korottamisesta EU:sta tuotaville autoille vastoin viimevuotista kauppasopimus

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye