SDP:n Paula Werning: Susiongelmaan on löydettävä ratkaisu
19.11.2020 13:41:47 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Paula Werning (sd) pitää kansalaisaloitetta susien kannanhoidollisen metsästyksen aloittamisesta hyvänä asiana. Kansalaisaloite oli eduskunnassa käsittelyssä eilen.
Tällä hetkellä susien kannanhoidollisen metsästyksen edistämisessä on kyse EU:n ja kansallisen lainsäädännön soveltamisesta huomioon ottaen EU:n oikeuskäytännön. Lainsäädännön soveltamista ja täytäntöönpanoa koskeva työ on jo käynnissä ministeri Lepän asettamissa työryhmissä.
- Työryhmän ratkaisun mukaisesti on hyvä määritellä sudelle suotuisa suojelutaso. Tämä on tutkimukseen perustuva raja-arvo, jolloin kanta on elinkelpoinen. Kannanhoidollinen metsästys voidaan sallia, jos susikanta ylittää tämän raja-arvon, Werning toteaa.
Puhuttaessa susien metsästyksestä, on siihen löydettävä tasapainoinen ratkaisu. Kannanarvioinnin menetelmiä tulee kehittää yhä enemmän.
- Samalla, kun turvataan asukkaita ja omaisuuden suojaa, on otettava huomioon myös susien uhanalaisuus ja niiden laiton metsästys. Kansalaisaloitteen mukaisesti pidän tärkeänä, että maaseudulla asuvien ihmisten ja kotieläinten turvallisuuteen panostetaan. Lisäksi on otettava huomioon elinkeinon harjoittaminen ja kansainvälisestikin ainulaatuisen metsäpeurakantamme suojelu. Myös metsästyskoirien työskentely on turvattava ja metsästyskulttuuria vaalittava, Werning sanoo.
Susikanta on levinnyt yhä enemmän ihmisten asuinaluille, jotka sijaitsevat kaupunkien ja kyläkeskusten läheisyydessä. Ihmisarkuuden puute näkyy susien käyttäytymisessä selvästi.
- On tärkeää, että erityisesti lasten ja kotieläinten, kuten koirien turvallisuus asetetaan etusijalle ja siihen panostetaan. Susien tulo pihaympäristöön on huolestuttava ilmiö. Normaalisti susi pelkää ihmistä ja olisikin hyvä myös pohtia ihmisten omaa käyttäytymistä ja sitä, että totutammeko itse toiminnallamme sudet esimerkiksi ihmisten tuoksuun. Näihin haasteiden ratkaisemiseksi tulisi yhdessä löytää ratkaisuja, Werning painottaa.
Werningin mukaan poikkeuslupaprosessia tulisi kuitenkin sujuvoittaa jatkossa enemmän. Esimerkiksi susivahinkojen korvaukset tulisi maksaa nopeasti ja täysimääräisesti niistä kärsiville. Lisäksi tarvitaan myös lisää suurpetoneuvojia susiongelman ratkaisemiseksi.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Härskiä on se, että puolustusministeri Häkkänen vaatii miljardeja lisää rahaa puolustukseen, mutta ei osaa kertoa, miten menot rahoitetaan26.8.2026 18:13:41 EEST | Tiedote
- Puolustusministerinä pitäisin suuta soukemalla, kun joku tarjoaa ratkaisua siihen, miten kasvavat puolustusmenot kyettäisiin rahoittamaan. Puolustusministerillä ei itsellään tietenkään ole haisuakaan siitä, miten hän ratkaisisi kasvavien menojen rahoituksen, SDP:n Joona Räsänen kummastelee.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomen puolustuskykyä tulee vahvistaa romuttamatta hyvinvointiyhteiskuntaa26.8.2026 17:02:04 EEST | Tiedote
– Suomen puolustaminen on suomalaisten yhteinen asia, joten kasvavia puolustusmenoja ei voi rahoittaa vain leikkaamalla, vaan taakkaa on jaettava. SDP on sitoutunut Suomen puolustuskyvyn vahvistamiseen, mutta samalla on pyrittävä turvaamaan ihmisten hyvinvoinnin perusedellytyksiä, toteaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Pia Viitanen: Missä ovat kokoomuksen keinot, onko niitä?26.8.2026 15:02:07 EEST | Tiedote
SDP on ensimmäinen puolue, joka on esittänyt mallin, jolla puolustuksen rahoitus voidaan hoitaa kestävästi ja oikeudenmukaisesti, sanoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
SDP:n Mika Kari: Puolustushankintojen voimakas kasvu avaa mahdollisuuden vahvistaa kotimaista teollisuutta ja investointeja26.8.2026 14:20:37 EEST | Tiedote
Suomen puolustusmenot kasvavat tulevina vuosina osana liittokunnan yhdessä sopimaa puolustusmenotavoitetta. SDP ottaa Suomen turvallisuuden ja siihen tarvittavat panostukset vakavasti ja siksi olemme esittäneet uskottavan ja oikeudenmukaisen paketin niiden rahoittamiseksi, toteaa puolustusvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Mika Kari.
Tytti Tuppuraisen avauspuhe SDP:n kesäkokouksessa Oulussa 26.8.202626.8.2026 12:02:28 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
