SDP:n Paula Werning: Tiukemmat pelisäännöt käyttöön ulkomaalaisten kausityöntekijöiden oikeusaseman turvaamiseksi
12.4.2021 09:12:43 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Paula Werning (sd) pitää tärkeänä, että lakimuutos koskien ulkomaalaisten kausityöntekijöiden oikeusturvaa astuu voimaan mahdollisimman pian. Laissa säädettäisiin mm. marjankerääjien sekä tämän alan toimijoiden oikeuksista ja velvollisuuksista. Lisäksi laki velvoittaisi noudattamaan valvontaa sekä ottamaan vastuu velvollisuuksien laiminlyönnin seuraamuksista.
- On oikeus ja kohtuus, että näihin epäkohtiin puututaan vihdoin tarkemmin. Härski toiminta on jatkunut kausityöntekijöiden kohdalla liian kauan. Esimerkiksi jatkossa maksun veloittaminen luonnontuotteiden kerääjien rekrytointia koskevista palveluista kiellettäisiin, Werning huomauttaa.
Hallituksen esitys on osa sen laajaa toimintaohjelmaa, jolla puututaan ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttöön.
- Kuten työministeri Tuula Haatainen on todennut, jatkossa uhri saa enemmän suojaa ja hyväksikäyttöön syyllistyvän työnantajan tilanne tehdään tiukemmaksi. Kausityöntekijöiden kohdalla harmaa talous kukoistaa siksi, että se on taloudellisesti erittäin kannattavaa liiketoimintaa. Ja tähän nyt on tarkoitus puuttua viranomaisvalvontaa lisäämällä, Werning painottaa.
Werningin mukaan kausityöntekijöiden tarve maassamme on laajasti todettu.
- Ei ole kenenkään etu, että marjat pilaantuvat, koska työvoimaa ei ole saatavilla. Pelkästään Kymenlaaksossa kausityöntekijöiden tarve on lähes tuhat henkilöä, ja kun mennään vähän ylemmäs Etelä-Savoon, niin tarve kasvaa moninkertaisesti. Eikä ole oikein, että näitä maallemme elintärkeitä työntekijöitä riistetään, Werning toteaa.
Werning huomauttaa vielä lopuksi, että kausityöntekijät eivät ole uhka suomalaisille työntekijöille, myös heitä tarvitaan lisää, mutta ilman kausityöntekijöitä satoja ei saada korjattua ajallaan.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kirjallinen kysymys Timo Harakalta ja Ville Skinnarilta: Miten hallitus reagoi Yhdysvaltain lähetystön levittämään väärään tietoon?30.3.2026 15:19:11 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain suurlähetystö on poikkeuksellisella tavalla kyseenalaistanut Suomen oikeusjärjestelmän arvostelemalla Korkeimman oikeuden Päivi Räsäselle antamaa tuomiota. Lähetystö levittää tuomiosta disinformaatiota Yhdysvaltoihin. Miten hallitus reagoi Suomen mainetta vahingoittavaan toimintaan?
SDP:n Timo Suhonen ehdolle eduskuntavaaleihin29.3.2026 17:57:04 EEST | Tiedote
Varkauden Sosialidemokraatit asettivat kansanedustaja Timo Suhosen ehdolle eduskuntavaaleihin 2027. Savo-Karjalan Sosialidemokraatit päättävät ehdokkaista tulevana syksynä.
SDP:n Laine-Nousimaa: Sote-järjestöiltä leikkaaminen on sotesta leikkaamista29.3.2026 15:08:10 EEST | Tiedote
Suomalaiset sosiaali- ja terveysjärjestöt tukevat julkisen sektorin tekemää työtä, ja näiden toiminta tuo myös merkittäviä säästöjä julkiseen talouteen. Mikäli ministeri Rydmanin uhkaus lisäleikkauksista järjestöille toteutuu, ovat useat palvelut vaarassa typistyä tai kadota tyystin, SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa muistuttaa.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Perussuomalaiset hyökkäävät, koska järjestöjen viesti ei miellytä29.3.2026 09:02:46 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on arvioinut, että Orpo-Purran hallituksen sosiaaliturvaleikkaukset lisäävät pienituloisten määrää 124 000 henkilöllä, joista lapsia olisi 31 000. On huomionarvoista, että myös EU on asettanut Suomen sosiaalisen kehityksen tarkkailuluokalle. Tämä tosiasia on jäänyt talouskeskustelun alle, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Kokko: Minne menet, jos kotona ei ole turvallista?28.3.2026 11:44:35 EET | Tiedote
Väkivallan vähentäminen ja ehkäisy lienee kaikkien poliitikkojen tavoite. Perhe- ja lähisuhdeväkivalta jättää syvät arvet, ja kodin ollessa turvaton, tulisi kaikilla olla mahdollisuus päästä turvaan. SDP:n kansanedustaja Jani Kokko muistuttaa, että ensi- ja turvakodit ovat monelle väkivaltaa kokevalle turvasatama, josta apua saa aina. Mikäli perussuomalaisten uhkaukset lisäleikkauksista sosiaali- ja terveysalan järjestötukiin toteutuvat, voivat myös turvakodit olla vaarassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
