SDP:n Paula Werning: Ukrainalasta paenneiden työllistymismahdollisuuksia parannetaan
17.11.2022 15:23:06 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Työ tarjoaa sitä tekevälle sosiaalisen verkoston, merkityksellistä tekemistä sekä toimeentuloa. Se on arjen perusta, jonka ympärille muuta elämää on mahdollista rakentaa. On hienoa, että pääsemme tarjoamaan tämän mahdollisuuden Ukrainasta paenneille henkilöille. Toki kaikki eivät ole töihin valmiita, mutta on tärkeää tarjota siihen mahdollisuus, sanoo kansanedustaja Paula Werning tyytyväisenä esitykseen.
Kuntakokeilulain mukaan tällä hetkellä kokeilujen asiakasryhmään kuuluvat kaikki maahanmuuttajat ja vieraskieliset, joilla on kotikunta. Jatkossa tilapäistä suojelua saavien osalta velvoite kotikunnasta ei koske heitä.
Suomeen on tähän mennessä saapunut 40 000 paennutta ukrainalaista, joille on myönnetty tilapäistä suojelua. Tilapäinen suojelu perustuu EU:n keväällä antamaan direktiiviin, jonka myötä suojelua on voitu tarjota ukrainalaisille nopeasti ja turvapaikkamenettelyä keveämmän prosessin kautta.
- Vaikka Ukrainan presidentti Zelenskyi on antanut tällä viikolla esityksen rauhanehdoista, ei sodalle ole vielä varmaa päätepistettä näkyvissä. On tärkeää, että Suomi varautuu tilanteen pitkittymiseen, sanoo Werning.
EU:n tilapäinen suojelu on voimassa 4.3.2023 saakka. Tämän jälkeen suojelu jatkuu automaattisesti vuodella, mikäli EU-neuvosto ei päätä sen lakkaamisesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen taloustalkoissa ei hyvätuloisia näy29.9.2026 15:55:04 EEST | Tiedote
-Kun vastakkain ovat yhteiskunnan hyvätuloiset ja heikommassa asemassa olevat valitsee kokoomus aina hyvätuloiset. Tämä saatiin taas kuulla, kun puolue valmistelee vaaleihin peräti yhdeksän miljardin leikkauslistoja, mutta jättää tietoisesti verotuksen pois työkalupakista, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
SDP:n Karlsson: Kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle tarvitaan selvemmät pelisäännöt29.9.2026 15:09:11 EEST | Tiedote
SDP:n Demokratia ja kansalaisyhteiskunta -työryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Anette Karlsson vaatii kansalaisyhteiskunnan rahoitukselle nykyistä selvempiä ja pitkäjänteisempiä pelisääntöjä. Karlssonin mukaan oikeuskanslerin tuore ratkaisu STEA-avustusten linjauksista osoittaa, että kysymys ei koske vain järjestöjen rahoituksen määrää vaan myös hyvää hallintoa, yhdenvertaisuutta ja kansalaisyhteiskunnan riippumattomuutta.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Rydman sanoo, ettei teknologia korvaa hoitajia – hallitus leikkaa silti lähes 800 työntekijän verran29.9.2026 13:01:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa pitää hallituksen vanhuspalveluihin tuomaa teknologialinjaa nurinkurisena. Hallitus tuo eduskuntaan täydentävän esityksen, jolla teknologian käytön sääntelyä täsmennetään, mutta samaan aikaan vuoden 2027 hyvinvointialueiden rahoitukseen on jo leivottu yli 50 miljoonan euron vähennys. Säästö perustuu siihen, että teknologian oletetaan vähentävän henkilöstön tarvetta ja korvaavan osan kotihoidon fyysisistä käynneistä etäkäynneillä.
SDP:n Saku Nikkanen: On myös Orpon hallituksen tehtävä vaatia datakeskuksilta29.9.2026 10:07:46 EEST | Tiedote
Viime aikoina datakeskuksista on uutisoitu ja puhuttu paljon. Suomalaisissa datakeskukset ovat herättäneet ristiriitaisia ajatuksia. Investointeihin liitettyjä positiivisia talous- ja työllisyysvaikutuksia on odotettu, mutta samalla on herännyt huolta datakeskusten muista vaikutuksista. Datakeskustyömailla on myös havaittu työehtojen polkemista ja työperäistä hyväksikäyttöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
