SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Ulosoton vapaakuukausien lisääminen odotettu uudistus

Jaa
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) on tyytyväinen hallituksen esitykseen ulosoton vapaakuukausien lisäämisestä.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Taloudellinen tilanne on monen kohdalla lisääntynyt varsinkin viime kuukauden aikana, johtuen korkeasta inflaatiosta ja sähkönhintojen noususta. Tilanne ei tule helpottumaan lähiaikoina, päinvastoin.

- Vapaakuukausien lisääminen helpottaa ylivelkaantuneiden selviytymistä tässä vallitsemassa tilanteessa, joka nostaa kuluttajahintoja roimasti. Tämä muutos tulee helpottamaan ennen kaikkea pienituloisten ulosottovelallisten tilannetta, Werning toteaa.

Esityksessä ehdotetaan, että pienituloisille ulosottovelallisille annettaisiin tulojen ulosmittauksesta, ilman erillistä pyyntöä, kolme vapaakuukautta vuodessa.

- Nykyisin vapaakuukausia on vain kaksi. Kolmas vapaakuukausi auttaa velallisten elämää ainakin jonkin verran, koska heille jää hiukan enemmän rahaa käteen. Ja lisäksi he voivat vielä anoa neljännettä vapaakuukautta silloin, kun ulosottokaaressa säädetty muu peruste vapaakuukauden myöntämiselle täyttyy, Werning tarkentaa.

Tuloluokasta riippuen, velallisille annettaisiin edelleen yksi vapaakuukausi ja muille kuin pienituloisille vapaakuukausien määrä säilyisi edelleen kolmena vuodessa.

Werning huomauttaa, että esityksessä ehdotetaan myös sitä, että velallisen tuloista ulosmitattaisiin normaalia pienempi määrä, jos hänen maksukykynsä on heikentynyt huomattavasti eri syistä johtuen.

Myös suojaosuuteen ehdotetaan väliaikaista korotusta vuodelle 2023.

- Tämä on yksivuotinen kokeilu. Tarkoituksena on parantaa ulosottovelallisen selviytymistä tässä haasteellisessa tilanteessa. Toivoisin kuitenkin, että suojaosuutta nostettaisiin pysyvästi, sillä elinkustannukset ovat muutenkin nousseet mm. vuokrat, Werning sanoo.

Nämä toimet ovat hallitusohjelmaan kirjattu ja hallitus toimii määrätietoisesti edelleenkin vellisten asemaa helpottaen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Perholehto: Vihreän talouskasvun siemeniä on ravittava18.10.2025 09:26:24 EEST | Tiedote

– Teknisten hiilinielujen rahoitusta leikataan yllättäen, tuulivoimaa jarrutetaan etäisyyssäätelyllä. On kestämätöntä, että hallitus toimillaan heikentää tekijöitä, joista voisimme saada myös kipeästi kaivattua käännettä talouteen. Vihreä talouskasvu ei idä itsestään, vaan sitä pitää ravita, SDP:n kansanedustaja, ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Pinja Perholehto sanoo.

SDP:n Kumpula-Natri: Hallitus roiskii suomalaisten varoja18.10.2025 09:24:57 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri vaatii hallitukselta vastuuta suomalaisten verorahoista. On aika lopettaa ideologian varaan laskeva talouspolitiikka, kun tulokset näyttävät miinusta. Valtion omaisuutta ja suomalaisten verorahoja ei ole varaa roiskia kohdentamattomasti, linjaa Miapetra Kumpula-Natri. SDP:llä on ehdottaa konkreettisia kasvutoimia ja keskittymistä työllisyyden kasvattamiseen. Meidän on Suomessa tartuttava rohkeammin uuteen ja esimerkiksi kuunneltava nuoria ja innovatiivisia yrityksiä, jatkaa Kumpula-Natri.

SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus romutti osa-aikatyön kannustimet18.10.2025 09:23:06 EEST | Tiedote

Orpon hallitus on tietoisilla päätöksillään romuttanut työnteon kannustimet ja ajanut tuhansia suomalaisia pois työelämästä, sanoo SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen. Työttömyysturvan suojaosan poisto ja palkkatuen heikennykset ovat olleet ideologisia rangaistuksia työntekijöille, päätöksiä, jotka tekevät työnteosta tappiollista ja syventävät työttömyyttä. Rantasen mukaan hallitus on valinnut linjan, jossa työn tekemisestä ei palkita vaan rangaistaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye