SDP:n Paula Werning: Uusi ajokorttilaki lisää nuorten turvallisuutta ja mahdollisuutta liikkua
5.5.2022 16:01:14 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Uudistuksen tavoitteena on ennen kaikkea lisätä ja parantaa nuorten kuljettajien turvallisuutta. Viime kaudella ajokorttikoulutuksen vaatimuksia laskettiin, jotta ajokortin hintaa pystyttiin alentamaan.
- Uudistuksen myötä 17-vuotiaiden ikäpoikkeuslupien myöntämisperusteita höllennettiin. On tärkeää, että nuorten liikkumista helpotetaan opiskelun, työn ja harrastusten tarpeisiin. Tämän uudistuksen myötä on edelleen tarkoitus joustavoittaa ajokortin hankintaa, Werning toteaa.
Poikkeuslupien määrä kipusi räjähdysmäisesti kasvuun lakimuutoksen jälkeen. Lupia myönnettiin viime vuonna jo 14 000. Tarve olisi ollut suurempi, mutta enempää ei ehditty käsitellä.
- Hallitus esittääkin nyt, että nykyisestä lupamenettelystä luovutaan tarpeettomana, sillä lähes 95 prosenttia hakijoista saa jo luvan lain perusteella, Werning huomauttaa.
Jatkossa luvan saisi huoltajan suostumuksella. Vastavuoroisesti 17-vuotiaiden ajokorttiin esitetään rajoituksia, joilla parannetaan entisestään liikenneturvallisuutta.
- Tilastoita tarkasteltaessa on havaittavissa, että usein syynä ajokieltoon määräämiselle on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, joka 17-vuotailla uusilla B-ajokorttiluokan kuljettajien kohdalla ollut noin 40%. Tästä syystä on erittäin tärkeää, että muutostarpeita nuorten kuljettajien liikenneturvallisuuden parantamiseksi arvioidaan. Esimerkiksi kuljettaja joutuisi käyttämään nuoren kuljettajan merkkiä ajoneuvossa ja ajaminen olisi kiellettyä öisin. Ja jotta kuskin keskittyminen ei herpaantuisi, sallittaisiin kyytiin vain yksi matkustaja, Werning painottaa.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Werning muistuttaa myös, että samalla on kuitenkin huolehdittava siitä, että ajolupaan oikeuttava opetusmäärä on riittävä niin teoria- kuin ajo-opetuksen suhteen.
- B-ajokortin riskientunnustuskoulutukseen sisällyttäisiin lisäksi simulaattorin sijaan pakollinen ajoharjoittelu, kunhan rata on käytettävissä 80 km:n säteellä. Tämä on tarpeellista, koska Suomessa kelit vaihtelevat usein ja nopeastikin. Ei ole sama ajaa kesällä, kuin liukkaalla talvikelillä. Teoriakokeen vilpistä napsahtaisi rangaistukseksi 6 kk:n osallistumiskielto. On hyvä, että ajokieltoon määrättyjen kuljettajien pakollinen lisäkoulutus laajennettaisiin koskemaan myös mopoja, mopoautoja ja traktoriluokkia. Nämä ovat myös riskitekijöitä liikenteessä.
Ajokorttilain uudistuksen seurantaan kiinnitetään jatkossa huomiota muiden kohtien osalta ja niihin palataan myöhemmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Orpon hallitus haluaa edistää kaverikapitalismia2.10.2026 15:34:56 EEST | Tiedote
Mediatietojen mukaan Orpon hallitus haluaa heikentää sisäpiirikauppojen julkisuutta, mikä väistämättä helpottaa myös sisäpiiritiedon laitonta hyödyntämistä. Kerta toisensa jälkeen joudumme pettymään kokoomuksen selkärangattomuuteen, kun vastakkain on omien kavereiden ja kansan enemmistön etu. Kaverit voittavat aina, Pia Viitanen toteaa.
SDP:n Anna-Kristiina Mikkoselta yhdeksän talousarvioaloitetta – Itä-Suomen saavutettavuus ja huoltovarmuus keskiössä2.10.2026 15:27:53 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Anna-Kristiina Mikkonen on jättänyt yhdeksän talousarvioaloitetta, joissa painottuvat itäisen Suomen saavutettavuus, liikenneinfrastruktuurin korjausvelka, huoltovarmuus sekä alueiden elinvoima. Aloitteet koskevat muun muassa Laitaatsalmen siltaa ja Kellarpellon junaseisaketta, Savonlinnan lentoja, Juvan ja Enonkosken tiehankkeita sekä Haarikon kehittämistä kansallispuistoksi.
Suuren valiokunnan sd-edustajat: EU:n omat varat vähentämään Suomen jäsenmaksua2.10.2026 14:50:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan suuri valiokunta on tänään hyväksynyt lausunnon jatkoneuvotteluista unionin seuraavasta monivuotisesta rahoituskehyskaudesta. SDP:n suuren valiokunnan jäsenet ovat tyytyväisiä, että myös hallitus tukee useita Euroopan komission esittämiä uusia omia varoja. Suomen on oltava mukana kaikissa keskusteluissa, joita Brysselissä käydään koskien vaihtoehtoisia rahoitusjärjestelmiä suorille maksuosuuksille.
SDP:n Tuppurainen: Suomalaisten yhdenvertaiset sote-palvelut on turvattava2.10.2026 14:39:24 EEST | Tiedote
- SDP halua turvata kaikille yhdenvertaiset sosiaali- ja terveyspalvelut ihmisen lompakon paksuudesta riippumatta. Siksi aiomme palauttaa kahden viikon hoitotakuun. Myös sosiaali- ja terveysalan järjestöjen tärkeä työ tulee turvata, sanoo SDP:n eduskuntaryhmä puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Marko Asell: Pienituloisten perheiden lasten harrastusmahdollisuuksia tuettava enemmän2.10.2026 13:27:09 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Marko Asell (sd.) on jättänyt talousarvioaloitteen, jossa esitetään kahden miljoonan euron lisämäärärahaa lasten ja nuorten harrastustoiminnan tukemiseen. Määräraha kohdennettaisiin erityisesti pienituloisten perheiden lasten ja nuorten harrastamisen kustannuksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
