SDP:n Paula Werning: Uusia ratkaisuja sote-henkilöstön riittävyyden turvaamiseksi
15.2.2023 14:22:14 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Sosiaali- ja terveysalan henkilöstön riittävyys ja saatavuus -ohjelma päättyy vaalikauden lopussa. Ohjelman tavoitteena on ollut löytää ratkaisuja sosiaali- ja terveydenhuollon työvoimatarpeen kattamiseen nyt ja tulevina vuosina.
- Pidän tärkeänä, että osana ohjelmaa on laadittu sote-henkilöstön riittävyyden, saatavuuden ja pysyvyyden turvaamiseksi seuraavallekin hallituskaudelle vuoteen 2027 saakka. Konkreettisia toimenpiteitä on linjattu jo ohjelmassa vuosille 2022-2023. Näitä toimenpiteitä on yli 40, jotka pääosin ovat toteutuksessa, Werning toteaa.
Tavoitteena on, että sote-ammattihenkilöiden työ kohdennetaan tutkintoa vastaaviin tehtäviin.
- Tarkoituksena on lisätä avustavan ja tukihenkilöstön määrää siten, että asiakas- ja potilasturvallisuutta ei vaaranneta. Joustavuuden parantamiseksi työnantajilla on jatkossa mahdollisuus toteuttaa joustavia työjärjestelyjä ja osoittaa henkilöstö koulutustaan, osaamistaan ja ammattitaitoaan vastaaviin tehtäviin. Lisäkoulutuksen avulla varmistetaan avustavan ja tukipalveluiden henkilöstön riittävä osaaminen ammattihenkilöitä tukevaan työhön, Werning sanoo.
Sosiaali- terveysalalla on pitkään jatkunut huutava osaajapula. Tarpeellisten kansainvälisten rekrytointien lisääntyessä, on tärkeää varmistaa työnantajien riittävä osaaminen rekrytointien vastuulliseen hoitoon.
- Yksi keino työvoimapulan ratkaisemiseksi, on lisätä huomattavasti hoitoalan ammattilaisten rekrytointia ulkomailta. Jotta voimme edistää työperäistä maahanmuuttoa, tulee rekrytoinnin olla eettistä. Edellytyksenä on myös, että hyväksikäytön torjuntaan koulutetaan lisää henkilöstöä, Werning painottaa.
Sairaanhoitajana työskentelemiseen tarvitsee oikeuden Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirastolta Valviralta. Sen saaminen on monimutkainen prosessi, jos henkilö on suorittanut koulutuksen EU- tai ETA-maiden ulkopuolella. Luvan saamiseen Valviralta voi mennä jopa vuosia. Werning pitää tärkeänä, että ulkomailta sote-alalle rekrytoidut työntekijät pystyvät Suomeen muuttaessaan pätevöitymään jatkossa kohtuullisessa ajassa ja työllistymään osaamistaan sekä koulutustaan vastaaviin tehtäviin.
- Kielikoulutukseen on ehdottomasti panostettava ja noudatettava Valviran suosituksia, sillä kielen osaaminen on työn kannalta välttämätöntä ja auttaa myös kotoutumaan yhteiskuntaamme paremmin ja nopeammin.
Yhteyshenkilöt
Paula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Sote jätettävä hankintalain kiristämisen ulkopuolelle17.4.2026 15:14:54 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunta käsitteli lausuntoaan talousvaliokunnalle hallituksen esityksestä hankintalain muuttamiseksi. Lausunnon käsittelyn yhteydessä valiokunnassa tehtiin SDP:n, Vasemmistoliiton ja Vihreiden toimesta useita muutosehdotuksia hallituksen esitykseen uudesta hankintalaista. Niillä olisi turvattu sosiaali- ja terveyspalvelujen rahoituksen riittävyyttä ja toimivuutta hyvinvointialueiden vaikeassa tilanteessa. Opposition edustajien mukaan esitys sisältää merkittäviä riskejä palvelujen jatkuvuudelle, potilasturvallisuudelle ja hyvinvointialueiden vastuulle järjestää palvelut. Valiokunnassa tehdyt muutosesitykset kaatuivat äänin 9–6, 2 tyhjää.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Koulutettujen maallikkoelvyttäjien toiminta hätätilanteissa turvattava - kirjallinen kysymys hallitukselle17.4.2026 15:00:35 EEST | Tiedote
Lupa- ja valvontaviraston 2.4.2026 julkistaman päätöksen seurauksena koulutettujen vapaaehtoisten sydäniskuriryhmien hälyttäminen äkillisten sydänpysähdysten yhteydessä on estetty Keski-Suomen hyvinvointialueella. Päätös on herättänyt vakavaa huolta paitsi Keski-Suomessa myös valtakunnallisesti, sillä kyse on linjauksesta, joka vaikuttaa suoraan siihen, miten vastaavaa vapaaehtoistoimintaa voidaan järjestää eri puolilla Suomea.
Talousvaliokunnan sd-edustajat: Halpatuonnille tarvitaan selkeät pelisäännöt17.4.2026 13:10:28 EEST | Tiedote
-Krääsätaloudelle ja halpatuonnille tarvitaan selkeät ja toimivat pelisäännöt. On todelle hyvä, että kansalaisaloite nosti tärkeän kysymyksen esille ja nyt päästään toimiin sääntöjen luomiseksi, sanovat talousvaliokunnan SDP:n edustajat Matias Mäkynen, Lotta Hamari, Miapetra Kumpula-Natri ja Timo Harakka.
SDP:n Heinäluoma, Nikkanen, Viitala ja Werning: Hallintovaliokunnalta laajaa kritiikkiä hankintalakiin17.4.2026 09:58:24 EEST | Tiedote
Eduskunnan käsittelyssä oleva hankintalain muutos uhkaa merkittävästi kuntataloutta ja on hallitukselta vastuuton esitys. SDP:n mielestä hallitus heikentää etenkin pienten kuntien taloutta ja tukipalvelujen järjestämistä.
SDP:n Kumpula-Natri: Työttömyysturvan suojaosa tulee palauttaa ”sellaiseksi kuin pääministeri luuli sen olevan”16.4.2026 16:38:41 EEST | Tiedote
”Viime viikolla pääministeriltä kuultiin TV-paneelissa pöyristyttävä lausunto. Orpo väitti virheellisesti, ettei työttömän tuki vähene, jos tämä tekee työtä”, kertoo kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (sd). ”Hallitus kuitenkin poisti huhtikuussa 2024 työmarkkinatuen 300 € suojaosan, jolla työtön pystyi satunnaisella tulolla helpottamaan elämäänsä. Nyt jokainen lisäeuro nimenomaan leikkaa työttömyystukea. Tänään kyselytunnilla nostimme asian esiin."
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
