SDP EDUSKUNTA

SDP:n Pia Hiltunen: Koulutuksesta ja sivistyksestä leikkaaminen olisi lyhytkatseista talouden tasapainottamista

Jaa
Ennen vaaleja kokoomus lupasi, että koulutus on sen ”erityissuojeluksessa”. Nyt julki tulleet tiedot ennustavat kuitenkin koulutusleikkauksia. SDP:n Pia Hiltunen vaatii Petteri Orpoa pitämään kiinni suomalaisille antamistaan vaalilupauksista, ja estämään uhkaavat koulutusleikkaukset.

- Koulutus edistää työllistymistä. Suomen työllisyysasteen nostaminen 80 prosenttiin vaatii esimerkiksi sen, että suomalaisilla on mahdollista päivittää osaamistaan. Vapaan sivistystyön rooli on tässä työssä aivan keskeinen. Leikkaamalla koulutuksesta kokoomus heikentäisi ihmisten mahdollisuutta päivittää osaamistaan ja työllistyä. Koulutuksesta leikkaaminen olisi lyhytnäköistä hölmöläisten hommaa, SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen toteaa.

Kokoomus on useaan otteeseen luvannut, että koulutus on puolueen erityissuojeluksessa. Siitä huolimatta julkisuuteen on tullut tieto, jonka mukaan vapaan sivistystyön rahoitusta uhkaa leikkaukset. Vapaalla sivistystyöllä tarkoitetaan mm. kesäyliopistoja, kansalaisopistoja, liikunnan koulutuskeskuksia sekä opintokeskuksia. Osa vapaan sivistystyön oppilaitoksista järjestää lisäksi perusopetusta, lukiokoulutusta, ammatillista koulutusta ja taiteen perusopetusta.

Työllisyysnäkökulman lisäksi Hiltunen muistuttaa, että vapaan sivistystyön tarkoituksena on elinikäisen oppimisen mahdollistaminen sekä sivistyksen, tasa-arvon ja yhteisöllisyyden lisääminen.

- Puhumme paljon jatkuvan oppimisen merkityksestä työelämässä muun muassa työssäjaksamisen ja oman osaamisen kehittämisen osalta. Myös harrastuksilla on merkittäviä positiivista vaikutuksia hyvinvoinnin lisäämiseen ja palautumiseen. Vapaan sivistystyön merkitys edellä mainittuihin on valtava, Hiltunen sanoo.

- Hallitusneuvotteluissa esiin nousseet vähimmillään 20 miljoonan ja enimmillään 70 miljoonan euron leikkaukset kohdentuisivat nyt koulutukseen, joka vielä vaalipuheissa oli kokoomuksen erityissuojeluksessa. Kokoomus vastasi hallitustunnusteluissa, että suomalaisten osaamis- ja koulutustason nostaminen edellyttää laajasti toimenpiteitä kaikilla koulutusasteilla. Kokoomuksen on nyt pidettävä kiinni vaalilupauksistaan ja estettävä kaikki aikeet koulutusleikkauksiin, Hiltunen päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Lauri Lyly: Potkulaki on askel kohti tuntematonta11.12.2025 14:45:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly arvostelee voimakkaasti hallituksen potkulakia, joka heikentää työntekijöiden irtisanomissuojaa ja luo lisää epävarmuutta työelämään. Sillä ei ole positiivisia vaikutuksia työllisyyteen tai julkiseen talouteen. Esitys ei myöskään selkeytä tilannetta vaan se lisää riitoja ja heikentää työmarkkinoiden tasa-arvoa, ja siksi laki on hylättävä, sanoo Lyly.

Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomi ei saa hyväksyä yritysvastuusääntelyn vesittämistä10.12.2025 15:38:02 EET | Tiedote

Suuren valiokunnan sd-edustajat, vihreät ja vasemmisto jättivät eriävän mielipiteen Omnibus I -paketin valiokuntakäsittelyssä. Paketilla muutetaan jo aiemmin hyväksyttyä lainsäädäntöä liittyen kestävyysraportointiin, yritysvastuuseen ja hiilirajamekanismiin, perusteluna on ollut tavoite vähentää yritysten hallinnollista taakkaa. Suomen ei tule hyväksyä muutoksia, jotka dramaattisesti heikentäisivät sääntelyn alkuperäisiä tavoitteita, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat.

SDP:n Kaarisalo: Hallitus leikkaa köyhimmistä köyhimmiltä!9.12.2025 17:28:20 EET | Tiedote

Niin sanotun kokonaisuudistuksen nimissä Orpon hallitus ehdottaa toimeentulotukeen useita heikennyksiä. Esitetyt muutokset lisäävät köyhyyttä, heikentävät jopa pienimuotoisenkin työn tekemisen kannusteita sekä uhkaavat johtaa kohtuuttomiin seurauksiin esimerkiksi terveysongelmista kärsivien ja syrjäytymisvaarassa olevien henkilöiden kohdalla. ”Tällainen politiikka ei tasapainota valtiontaloutta, se kurittaa heikoimmassa asemassa olevia ja rikkoo hyvinvointiyhteiskunnan perusperiaatteita”, Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd.) ärähtää.

SDP:n Kymäläinen: Apteekkiuudistus ei ratkaise ongelmaa tappiollisista ja kannattamattomista apteekeista9.12.2025 14:16:04 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunta sai maanantaina valmiiksi mietintönsä apteekkiuudistuksesta. Uutisoinnissa on esitetty, että valiokunta olisi korjannut perustuslakivaliokunnan esiin nostamaa ongelmaa nostamalla apteekkiveron alarajaa hallituksen alkuperäiseen esitykseen verrattuna. Käytännössä sosiaali- ja terveysvaliokunnan muutos ei kuitenkaan poista ongelmaa.

Oppositioryhmät: Hallituksen apteekkilaissa edelleen epäselvyyksiä suhteessa perustuslakiin – täysistunto ei voi käsitellä lakia9.12.2025 13:19:47 EET | Tiedote

SDP:n, Keskustan, Vasemmistoliiton, Vihreiden ja Liike Nytin eduskuntaryhmät vaativat, että hallituksen esitys HE 111/2025 vp apteekkitoimintaa koskevan lainsäädännön muuttamiseksi lähetetään välittömästi uudelleen perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi, sillä asiantuntijakuulemisten pohjalta esitys sisältää edelleen perustuslaillisia ongelmia ja sen perustuslainmukaisuus on epäselvä. Eduskunnan työjärjestyksen mukaan tällainen esitys on lähetettävä perustuslakivaliokunnan arvioitavaksi. Esitystä ei voi tätä ennen tuoda päätöksentekoon eduskunnan täysistuntoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye