SDP EDUSKUNTA

SDP:n Pia Viitanen iloitsee hallituksen puuttumisesta sähkönsiirtoyhtiöiden verovälttelyyn

31.1.2021 08:33:18 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Hallitus tiedotti tällä viikolla että, se valmistelee syksyn 2021 budjettiriiheen mennessä lakimuutosta, jolla puututtaisiin kansainvälisten pääomasijoittajien verovälttelyyn. Uudistukset tulevat voimaan vuoden 2022 alusta alkaen.
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen iloitsee hallituksen ilmoituksesta puuttua luonnollisten monopolien, sähkönsiirtoyhtiöiden verovälttelyyn, (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen iloitsee hallituksen ilmoituksesta puuttua luonnollisten monopolien, sähkönsiirtoyhtiöiden verovälttelyyn, (Kuva: Jukka-Pekka Flander)

- Päätös aggressiiviseen verosuunnitteluun puuttumiseksi on tärkeä. Estämällä voittojen siirto ulkomaille tasaamme pelikenttää kotimaisille yrityksille ja omistajille, joilla ei ole mahdollista vastaavaan verovälttelyyn. Paitsi että voimme saada verotuloja, myös suomalaisten yritysten kilpailukykyä parannetaan, iloitsee eduskunnan valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Pia Viitanen.

Nykyiset verovälttelysäädöksen eli niin kutsutun korkovähennysrajoituksen porsaanreiät ovat käyneet ilmi esimerkiksi valtionvarainministeriön selvityksistä. Kansalaisjärjestö Finnwatch on puolestaan arvioinut, että Suomi on menettänyt viimeisen viiden vuoden aikana sähkönsiirtoyhtiöiden Carunan ja Elenian verojärjestelyjen vuoksi 90 miljoonaa euroa verotuloja.

- Sähkönsiirtoyhtiöt ovat luonnollisia monopoleja, joiden investoinneille laki takaa varman tuoton. On mahdoton löytää syitä sille, miksi sallisimme pääomasijoittajien sähkönsiirtoyhtiöille verovälttelyn, kun samaan aikaan kotimaiset yritykset maksavat voitoistaan verot normaalisti, Viitanen korostaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen iloitsee hallituksen ilmoituksesta puuttua luonnollisten monopolien, sähkönsiirtoyhtiöiden verovälttelyyn, (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen iloitsee hallituksen ilmoituksesta puuttua luonnollisten monopolien, sähkönsiirtoyhtiöiden verovälttelyyn, (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.

Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande

Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.

SDP:n Lotta Hamari ja Vihreiden Sofia Virta: Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän kannanotto sosiaalihuoltolain uudistamisesta2.6.2026 15:50:36 EEST | Tiedote

Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmä pitää tärkeänä sosiaalihuoltolain uudistuksen tavoitteita vahvistaa ennaltaehkäiseviä palveluja, varhaista tukea sekä lasten ja perheiden oikea-aikaista avunsaantia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin, että uudistusta toteutetaan lapsen oikeudet, perheiden tarpeet ja palvelujen vaikuttavuus edellä – ei ensisijaisesti säästötavoitteiden näkökulmasta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye