SDP:n Pia Viitanen: Kokoomus kyykyttäisi köyhimpiä
27.8.2021 15:06:14 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Viitanen viittaa kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkäsen haastatteluun Suomen Kuvalehdessä. Sen mukaan Mykkänen hoitaisi työllisyyttä laskemalla verotusta ja leikkaamalla työttömyysturvaa.
Kokoomus on esittänyt 800 miljoonan euron kevennystä palkkatuloverotukseen. Mykkäsen mukaan puolue rahoittaisi kevennyksen leikkaamalla ”tehtyjä työttömien tasokorotuksia”, joka ei merkitsisi ”mitään kivikauden tukitasoja”.
Viitanen huomauttaa, että 20 euron korotus kuukaudessa perusturvaan eli pienimpiin korvauksiin on ainoa tasokorotus, joka työttömyysetuuksiin on tällä hallituskaudella tehty.
- Kokoomus siis leikkaisi tuloveroa 800 miljoonalla eurolla, mutta perusturvan korotuksen kustannusvaikutus valtiolle on vajaat 40 miljoonaa euroa. Mistä kokoomus niistäisi ne loput 760 miljoonaa, Viitanen kysyy.
Maltilliset verohelpotukset ovat perusteltuja pieni- ja keskituloisille, mutta kokoomus suuntaisi veroalen suurituloisille ja leikkaukset pienituloisille. SDP:n kansanedustajat ovat toistuvasti tivanneet eduskunnassa kokoomukselta, mihin se leikkaukset kohdistaisi.
- Odotan edelleenkin kokoomuksen leikkauslistaa, joka taitaisi kyllä viedä sinne kivikaudelle. Mykkänen sentään myöntää, että edellisen porvarihallituksen leikkaukset koulutukseen olivat väärää politiikkaa, Viitanen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen on syytä katsoa peiliin: hallituksen talouslinja kasvattaa velkaa ja kurittaa pienituloisia17.5.2026 19:10:23 EEST | Tiedote
Kokoomus on viime päivinä keskittynyt moittimaan SDP:n talouslinjaa. Kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitasen (sd.) mukaan on lähes surkuhupaisaa, että kokoomus keskittää kaikki voimansa Sdp:n haukkumiseen samaan aikaan, kun sen omat näytöt tällä kaudella ovat surkeat.
SDP:n Tuppurainen: Orpon hallitus on itse vahingoittanut julkista taloutta – ja nyt Kokoomus vaatii SDP:tä kertomaan, miten vauriot korjataan17.5.2026 15:23:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Valkonen on kritisoinut SDP:tä siitä, ettei puolue olisi esittänyt vaihtoehtoa tulevan vaalikauden sopeutuksille. SD-eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen näkökulmasta kritiikki on laiskaa harhautusta tilanteessa, jossa juuri kokoomuksen johtama Orpon hallitus on ajanut Suomen julkisen talouden entistä syvempään ahdinkoon.
SDP:n Suhonen kysyy ministeriltä: Metsureiden työpaikat karkaamassa ulkomaisille – Suomen työ- ja verolainsäädännölle viitataan kintaalla!15.5.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on jättänyt kirjallisen kysymyksen valtioneuvoston asianomaisen ministerin vastattavaksi metsäalan työntekijöiden, lähinnä metsureiden, käytön epäselvyyksistä ja edelleen valtiontukien käyttöä rikkoen samalla vero- ja työlainsäädäntöä.
SDP:n Saku Nikkanen: Hallitusohjelmassa luvattiin lisätä poliisien määrää, silti ympäristömme turvattomuuden lisääntyessä poliisin resursseista leikataan15.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Tarve poliisin toiminnalle on kasvava ja turvallisuustilanne on muuttunut, mutta siitä huolimatta hallitus on päättänyt leikata poliisin resurssia. Näin hallitus myös jättää tämän ongelman tulevan hallituksen harteille, toteaa Saku Nikkanen.
SDP:n Perholehto ja Heinäluoma: Kotirauhaa turvataan helpottamalla puuttumista taloyhtiöiden häiriötilanteisiin14.5.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
– Liian monessa taloyhtiössä kotirauhaa rikotaan toistuvasti vakavilla häiriöillä, joihin ei ole ollut riittäviä keinoja puuttua. Asunto-osakeyhtiölain uudistus vahvistaa asukkaiden oikeutta turvalliseen ja häiriöttömään kotiin, toteavat ympäristövaliokunnan sd-ryhmän kansanedustajat Pinja Perholehto ja Eveliina Heinäluoma.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

