SDP:n Piirainen kiteyttää IV lisätalousarvion: vähemmän velkaa, enemmän kasvua ja lisää arjen turvallisuutta
4.11.2021 14:33:07 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Kaikesta koronan luomasta alakulosta ja tulevaisuuden uskon taantumisesta huolimatta tarjoilee kuluvan vuoden neljäs lisätalousarvio hyviä uutisia suomalaisille. Valtion velkaa pystytään pienentämään 2,2 miljardia euroa ennakoidusta ja velkamme suhteessa bruttokansantuotteesta jäänee 55 prosenttiin. Näyttää siis siltä, että hallituksen oikea-aikaiset toimet ovat onnistuneet torjumaan pahimmat iskut Suomen talouteen, vaikka koronan yksilöille aiheutuneet kärsimykset ja menetykset ovat monille mittaamattomia, sanoo valtiovarainvaliokunnan jäsen Piirainen.
– Lisäksi loistavia ovat satsaukset arjen turvallisuuteen, lisäpanostukset sisäiseen turvallisuuteen poliisille sekä Rajavartiolaitokselle. Poliisin rahoituksen kuoppakorotus rakenteellisen jälkeenjääneisyyden korjaamiseksi, ilman toimintakyvyn laskua on vähintä, mitä hallitus voi tehdä kriisiaikana, jolloin kansalaisilla on suurin tarve luottaa yhteiskunnan perustoimintojen, turvallisuustoimien luotettavuuteen ja saavutettavuuteen – ilman yhdenkään poliisihenkilön pelkoa säästölomautuksien aiheuttamasta elämän epävarmuudesta. On myös tärkeää, että korruptiorikollisuuden ja niiden tutkintojen tehostamishanke saa lisärahoituksen nyt, listaa Piirainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe – Valtakunnallinen liikennejärjestelmäsuunnitelma17.3.2026 16:22:28 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän ryhmäpuhe – Valtakunnallinen liikennejärjestelmäsuunnitelma. Edustaja Seppo Eskelinen. Muutoksen puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n ryhmäpuhe puolustusvoimien osallistumisesta Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 202717.3.2026 14:18:02 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 17.3. 2026 keskustelussa selonteosta Puolustusvoimien osallistumisesta Naton rauhan ajan yhteisen puolustuksen tehtäviin vuonna 2027. Puhuja Jani Kokko. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Nuorten mielenterveyden edistämisen pyöreä pöytä: Tarvitsemme pitkäjänteistä parlamentaarista sitoutumista nuorten mielenterveyden edistämiseen16.3.2026 11:25:00 EET | Tiedote
Eduskunnan nuorten mielenterveyden tukiryhmä järjesti 12.3.2026 pyöreän pöydän keskustelun nuorten mielenterveyden edistämisestä. Tilaisuuteen osallistui muun muassa nuorisoministeri Mika Poutala. Mielenterveyden edistämisestä käytiin asiantuntija-alustusten johdattelema keskustelua yksilön, yhteisöjen ja yhteiskunnan tasolla resilienssin vahvistamisen, yhteisöllisen opiskeluhuollon ja nuorten tulevaisuususkon näkökulmista.
SDP:n Räsänen: Kokoomus haluaa taas rahoittaa miljonäärien veroalennukset tavallisten suomalaisten verotusta kiristämällä15.3.2026 11:01:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja Joona Räsänen (sd) kritisoi kokoomuksen ehdottamaa perintö- ja lahjaveron poistoa.
SDP:n Aki Lindén: Ministeri Rydmanin puheissa ja hallituksen teoissa ristiriita sote-rahoituksessa14.3.2026 14:57:36 EET | Tiedote
Tuore sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman oli tänään Ykkösaamussa haastateltavana. Ministeri vältti selvästi voimakkaita kannanottoja ja toisti pääosin jo aikaisemmin esitettyjä linjauksia. Hän totesi muun muassa, että julkinen sektori on ensisijainen sosiaali- ja terveyspalveluissa ja yksityinen sektori täydentävä sekä että hyvinvointialueiden rahoituslaki vaatii korjauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
