SDP:n Piirainen: Maatalouden akuuttiin kriisiin vastataan kehysriihen päätöksillä – elintarvikeketjun rikollisuuteen puututaan
5.4.2022 18:01:36 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Nopeavaikutteiset tukimuodot tilojen maksuvalmiuden tukemiseksi sekä toimet, joilla vauhditetaan energiaomavaraisuuden kasvattamista ja siirtymää pois fossiilisista tuotantopanoksista ovat todella tarpeellisia. Muutokset ovat olleet nopeita ja hätä on suuri, on hyvä että hallitus vastaa tähän tarpeeseen, Piirainen toteaa.
- Kotimaisen ruoantuotannon turvaaminen ja energiaomavaraisuuden kasvattaminen ovat ensisijaisen tärkeitä, sanoo Piirainen.
- Ruokaviraston resursseja rikollisuuden torjuntaan vahvistetaan 600 000e vuodelle 2023. Tämä vastaa eduskunnan lausumaan, jossa eduskunta edellytti, että elintarvikeketjun rikollisuuden torjuntaan ja etämyynnin valvontaan osoitetaan riittävät resurssit, jotta voidaan suojata laillisesti toimivia yrityksiä epäterveeltä kilpailulta sekä kuluttajia terveysvaaroilta ja harhaanjohtamiselta, Piirainen toteaa.
- Elintarvikeketjun rikollisuus on maailmanlaajuinen ilmiö, jonka arvioidaan olevan noin 30 miljardia euroa vuodessa. Rikoksissa on lähes aina vaikuttimena taloudellinen hyöty, ja osassa rikoksista aiheutuu myös terveysvaaraa kuluttajille. Torjuntatyö on tärkeää kuluttajien suojelemiseksi ja harhaanjohtamisen ehkäisemiseksi sekä myös laillisesti toimivien yritysten suojelemiseksi epäterveeltä kilpailulta ja mainehaitoilta. Elintarvikeketjun valvontaa tehdään myös etä- ja verkkokaupan myynnin osalta. On tärkeää, että hallitus puuttuu näihin epäkohtaan, Piirainen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallitus seisoo tumput suorina työperäisen hyväksikäytön edessä14.10.2026 15:49:29 EEST | Tiedote
– Jälleen yksi tapaus, jossa paljastuu työntekijöiden hyväksikäyttöä, tällä kertaa Senaatti-kiinteistöjen työmaalla. On kestämätöntä, ettei hallitus ole vieläkään ryhtynyt toimenpiteisiin, toteaa SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma ja peräänkuuluttaa hallitukselta toimia, joilla väärin toimineet yritykset saadaan paremmin vastuuseen.
SDP:n Helena Marttila: HUSissa perutaan jo leikkauksia laskujen pelossa – kriittinen raja tullut vastaan14.10.2026 15:32:22 EEST | Tiedote
HUSin sairaaloissa joudutaan jo tilanteisiin, joissa potilaat peruuttavat leikkauksia ja muita hoitoja, koska eivät pysty maksamaan jatkuvasti nousseita asiakasmaksuja (HS 14.10.). Samaan aikaan hallitus esittää asiakasmaksuihin jälleen uusia korotuksia ensi vuodelle. Kansanedustaja Helena Marttilan (sd.) mukaan kriittinen raja on ylitetty ja uudet korotukset tulee perua.
SDP:n Skinnari: Kuljetusalan kriisiin on ratkaisuja, jos on tahtoa – määräaikainen tuki käyttöön nopeasti14.10.2026 12:04:04 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari (sd.) esittää, että hallitus ottaa nopeasti käyttöön kolmen kuukauden määräaikaisen kuljetuskustannustuen. Tuki kohdistettaisiin erityisesti pienille ja keskisuurille kuljetusyrityksille, joiden kannattavuus ja toiminnan jatkuvuus ovat uhattuina polttoaineiden hinnannousun vuoksi.
SDP:n Suhonen: Suomea jaetaan nyt kahtia – ja oikein virkapohjalta!14.10.2026 10:49:23 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ei sulata LVM:n virkakunnan ulostuloa maakuntalentojen lakkauttamiseksi. – Nyt on Suomen virallinen kahtiajako lausuttu sitten oikein virkamiesten suilla. Kädet on nostettu pystyyn ja keinoksi valittu maakuntalentojen lakkauttaminen. Eikö koko maan elinvoiman ja saavutettavuuden ylläpito olekaan enää arvo, josta pidetään kiinni, kysyy Suhonen.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Tikkakosken lentokentän todellinen tarve on arvioitava ensin ja huomioitava vakavasti14.10.2026 10:40:06 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) arvostelee liikenne- ja viestintäministeriön virkakunnan puheenvuoroa hätiköinnistä selvitysten ollen vielä kesken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
