SDP:n Piirainen: Maatalouden akuuttiin kriisiin vastataan kehysriihen päätöksillä – elintarvikeketjun rikollisuuteen puututaan
5.4.2022 18:01:36 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Nopeavaikutteiset tukimuodot tilojen maksuvalmiuden tukemiseksi sekä toimet, joilla vauhditetaan energiaomavaraisuuden kasvattamista ja siirtymää pois fossiilisista tuotantopanoksista ovat todella tarpeellisia. Muutokset ovat olleet nopeita ja hätä on suuri, on hyvä että hallitus vastaa tähän tarpeeseen, Piirainen toteaa.
- Kotimaisen ruoantuotannon turvaaminen ja energiaomavaraisuuden kasvattaminen ovat ensisijaisen tärkeitä, sanoo Piirainen.
- Ruokaviraston resursseja rikollisuuden torjuntaan vahvistetaan 600 000e vuodelle 2023. Tämä vastaa eduskunnan lausumaan, jossa eduskunta edellytti, että elintarvikeketjun rikollisuuden torjuntaan ja etämyynnin valvontaan osoitetaan riittävät resurssit, jotta voidaan suojata laillisesti toimivia yrityksiä epäterveeltä kilpailulta sekä kuluttajia terveysvaaroilta ja harhaanjohtamiselta, Piirainen toteaa.
- Elintarvikeketjun rikollisuus on maailmanlaajuinen ilmiö, jonka arvioidaan olevan noin 30 miljardia euroa vuodessa. Rikoksissa on lähes aina vaikuttimena taloudellinen hyöty, ja osassa rikoksista aiheutuu myös terveysvaaraa kuluttajille. Torjuntatyö on tärkeää kuluttajien suojelemiseksi ja harhaanjohtamisen ehkäisemiseksi sekä myös laillisesti toimivien yritysten suojelemiseksi epäterveeltä kilpailulta ja mainehaitoilta. Elintarvikeketjun valvontaa tehdään myös etä- ja verkkokaupan myynnin osalta. On tärkeää, että hallitus puuttuu näihin epäkohtaan, Piirainen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Riitta Kaarisalo: Kokoomuksen taloustalkoissa koko sopeutus kaadetaan yhteiskunnan heikoimpien niskaan30.9.2026 14:57:18 EEST | Tiedote
-Tänään saatiin mustaa valkoisella kokoomuksen talousajattelussa ensi vaaleihin. Puolue on valmis tekemään kaiken jo tällä kaudelle tehtyjen leikkausten lisäksi massiiviset heikennyt soteen ja eläkkeisiin, jotta kokoomuksen omat eturyhmien verotusta ei tarvitse korottaa, sanoo kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd).
SDP:n Harakka: Kuka korvaa tekoälyn aiheuttamat vahingot?30.9.2026 14:18:10 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuheenvuoro 30.9.2026 käydyssä lähetekeskustelussa valtioneuvoston selonteosta Uusi suunta Suomen digitaaliseen kompassiin. Puhujana kansanedustaja Timo Harakka. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
SDP:n Joona Räsänen: Onko Kyösti Kakkonen kirjoittanut Kokoomuksen ohjelman?30.9.2026 14:09:56 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen tänään julkistetussa talouspaperissa näkyy vahvasti sen vaalirahoittajien käsiala. Nyt nähdään mitä kokoomuksen nykyinen talousradikalismi tarkoittaa, kun yhdeksän miljardin leikkauslistat kaadetaan jälleen yhteiskunnan heikoimpien niskaan ja varakkaat säästetään näiltä talkoilta. Mieleen juolahtaa, että onkohan Kyösti Kakkonen kirjoittanut kokoomuksen ohjelman, kysyy valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Heinäluoma: Kokoomuksen armoton leikkauslista iskee hyvinvointivaltion ytimeen30.9.2026 13:55:11 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma: "Kokoomuksen tänään esittelemä leikkauslista on hyvinvointivaltion romutusoperaatio, josta romutuspalkkio maksetaan yhteiskunnan varakkaimmille, hyväosaisille ja kokoomuksen vaalirahoittajille."
SDP:n Juha Viitalalta aloitteita liikenneturvallisuuden ja Selkämeren tilan parantamiseksi30.9.2026 11:23:11 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt talousarvioaloitteita, joilla edistetään liikenneturvallisuutta ja liikenteen sujuvuutta Satakunnassa sekä Selkämeren tilan parantamista. Viitala esittää rahoitusta muun muassa tievalaistukseen Rauman Lappiin, Rauman Koillisväylän liikenteen kanavointiin, Kuusijoentien korjaamiseen sekä kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Hankkilan ja Olkiluodon välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
