SDP EDUSKUNTA

SDP:n Piritta Rantanen: Jämsän teollisuuden ja työllisyyden tulevaisuuden rakentamiseksi tarvitaan suunnitelma

26.8.2020 14:33:20 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

UPM on tänään tiedottanut, että se suunnittelee Jämsän Kaipolan tehtaan pysyvää sulkemista viimeistään vuoden 2020 loppuun mennessä. Jämsäläinen SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen on asiasta järkyttynyt.

– Olen äärimmäisen pahoillani tehtaan työntekijöiden puolesta. Toivon voimia ja toivoa tässä järkyttävässä ja vaikeassa tilanteessa, Rantanen sanoo.

- Jämsän yksi kivijaloista on vahva teollisuus ja tällainen ilmoitus on kova isku erityisesti tehtaalla työskenteleville ihmisille, mutta myös Jämsälle ja koko Keski-Suomen elinvoimalle.

Koronan myötä tilanne ei ole yrityksillä ollut helppo, mutta siitä huolimatta Rantanen toivoisi yrityksiltä harkittuja tekoja ja avoimuutta.

- Nyt on tarve pohtia ratkaisuja Suomen vientiteollisuuden hyväksi ja saada aikaan niin lyhyen kuin pitkän aikavälin toimia. Tämän vuoksi kokoonnumme perjantaina Jämsään yhdessä eri toimijoiden ja SDP:n varapuheenjohtaja, ministeri Ville Skinnarin kanssa laatimaan suunnitelmaa Jämsän teollisuuden ja työllisyyden tulevaisuuden rakentamiseksi, Rantanen kertoo.

Rantanen peräänkuuluttaa vahvoja toimia ihmisten hyväksi.

– On ensisijaisen tärkeää, että ihmiset saavat kaiken mahdollisen tuen tässä tilanteessa. Työnantajan on kannettava vastuunsa siitä, mihin työntekijät tulevaisuudessa sijoittuvat ja meidän kaikkien on tehtävä parhaamme, jotta tilanteesta selvitään.

UPM:n suunnitelma Kaipolan tehtaan sulkemisesta koskee kolmea paperikonetta ja vaikuttaa noin 450 työpaikkaan. Lisäksi yhtiön listalla on monia muita säästökeinoja, jotka koskevat toimijoita ympäri Suomen. Kaikkiaan suunnitelmat vaikuttavat toteutuessaan noin 840 työpaikkaan, joista valtaosa on Suomessa

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen: Pääministeri Orpo on vieraantunut tavallisten ihmisten arjesta – kansalaisia ei pidä syyttää hallituksen omista laiminlyönneistä22.5.2026 11:56:45 EEST | Tiedote

Pääministeri Petteri Orpo on kiitellyt viranomaisten toimintaa drooniuhkatilanteessa ja arvioinut, että kansalaisten varautumisessa on puutteita. SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen näkee, että tavallisen ihmisen kokemus tilanteen hoidosta oli kuitenkin kaikkea muuta kuin onnistunut: epäselvä viestintä, ristiriitaiset ohjeet ja jopa palkan menetys osoittavat, että ongelma ei ole kansalaisissa tai heidän ”resilienssissään”, vaan hallituksen laiminlyönneissä kehittää järjestelmiä ja ohjeistuksia toimia poikkeustilanteissa.

Hiltunen vaatii parannuksia lähisuhdeväkivallan uhrien suojaan21.5.2026 17:00:00 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.) vaatii hallitukselta toimia lähisuhdeväkivallan uhrien suojelun parantamiseksi oikeuskanslerin kertomuksessa esiin nousseiden vakavien havaintojen jälkeen. Puutteita on havaittu muun muassa rikosilmoitusten kirjaamisessa, riskinarvioinneissa ja uhrien suojelussa, ja viranomaisten toimintakäytännöissä on edelleen merkittäviä eroja. Suomi on EU:n turvattomin ja väkivaltaisin maa naisille.

SDP:n Helena Marttila: Miksi yksi ministeriö häivyttää toisen antamia ravitsemussuosituksia – onko hallitus sitoutunut niiden edistämiseen?21.5.2026 14:08:44 EEST | Tiedote

Kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Helena Marttila (sd.) vaatii vastuuministereiltä selkeää vastausta siihen, miksi sosiaali- ja terveysministeriö on Helsingin Sanomien tietojen (21.5.) mukaan kieltänyt maa- ja metsätalousministeriön alaisen asiantuntijaelimen antamien ravitsemussuositusten mainitsemisen omassa ravitsemuskampanjassaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye