SDP:n Piritta Rantanen: Kokoomus pelottelee leikkauksilla samalla kun vaatii niitä lisää
21.5.2021 13:35:46 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Marko Kilpi arvostelee eilen julkaistua sisäisen turvallisuuden selontekoa siitä, että poliisien määrän lisäämisen tavoitteet eivät ole realistisia rahoituksen näkökulmasta. SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen ihmettelee Kilven kannanottoa.
- Tällä vaalikaudella poliisien määrä on käännetty määrätietoisesti nousuun ja tavoitteena on saavuttaa 7500 poliisin määrä jo ensi vuonna. Tämän tavoitteen toteuttamisen suhteen ollaan hyvässä vauhdissa. Hallitus on lisännyt poliisin resurssejajoka vuosi ja se on sitoutunut varmistamaan, että poliisin resursointi kasvaa ja turvallisuusviranomaisten toimintakyvystä huolehditaan. Tässä on valtava muutos aiempiin vaalikausiin, jolloin poliisien määrä ajettiin leikkauksilla voimakkaaseen laskuun kokoomuksen ihan omalla vahtivuorolla, Rantanen huomauttaa.
- Kokoomukselta tuntuu olevan eväät vähissä, kun rakentavan oppositiopolitiikan sijaan lähdetään luomaan perusteettomia uhkakuvia. Leikkauksilla pelotteleminen kuulostaa erityisen oudolta, kun puolue itse vaatii koko ajan suurempia leikkauksia julkiseen talouteen, Rantanen ihmettelee.
- Sisäisen turvallisuuden selonteon tavoitteet ovat oikeita. Meidän tulee turvata poliisin riittävä läsnäolo ja hälytysvaste kaikkialla Suomessa niin normaalioloissa kuin häiriötilanteissa. Lisäksi on panostettava ennalta ehkäisevään toimintaan. Hallitus rakentaa toimenpiteillään jo nyt edellytyksiä sille, että selonteon erittäin kunnianhimoinen tavoite 8200 poliisista voidaan saavuttaa vuonna 2030. Olennaista on pitää kiinni nykyisistä koulutuspaikkamääristä ja huolehtia poliisien määrän kasvattamiselle riittävä rahoitus vuosittain.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan tulokset paljastuvat20.10.2026 14:39:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä Orpo-Purran hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan sisältö alkaa paljastumaan.
SDP:n Malm: Hallitus ajaa toimettomuudellaan työmarkkinoita syvemmälle suohon20.10.2026 12:09:44 EEST | Tiedote
Kasvu ja työllisyys on nyt nostettava asialistan kärkeen. Niina Malmin mukaan ei ole ihme, että talouskasvu sakkaa ja luottamus markkinoilla horjuu hallituksen leikkauspolitiikan seurauksena.
SDP:n Lyly: Työttömyys kasvaa ja hallitus katsoo vierestä20.10.2026 11:51:54 EEST | Tiedote
Työttömyys palasi syyskuussa kasvuun, ja työttömyysasteen trendiluku nousi 10,5 prosenttiin. Lylyn mukaan hallituksen toimet ovat riittämättömiä, koska ne eivät vahvista ihmisten luottamusta ja ostovoimaa.
SDP:n Paula Werning: Hevosalan rahoitus on turvattava – suomenhevosen tulevaisuudesta ei saa tinkiä20.10.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Hevosalan rahoituksen siirtymävaihe edellyttää hallitukselta vastuuta ja pitkäjänteisiä ratkaisuja. Rahoituksen todellinen riittävyys on varmistettava, hevosten hyvinvoinnista on huolehdittava ja suomenhevoskasvatuksen heikkenemiseen on vastattava konkreettisilla toimilla.
SDP:n Suhonen: Työntekijän oikeuksia on puolustettava kansalaisuudesta riippumatta19.10.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen kritisoi hallituksen aikeita jatkaa työsuojeluvalvonnan resurssien leikkaamista ensi vuonna. – Hallitus kyllä toivottaa datakeskukset ja muut suuret investoinnit tervetulleiksi, mutta ilmeisesti vähät välittää siitä, miten työntekijöiden oikeuksista pidetään sen jälkeen kiinni. Työperäinen hyväksikäyttö on Suomessa huolestuttavan yleistä, muistuttaa työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
