SDP:n Piritta Rantanen Vapon hallintoneuvostoon
8.11.2019 08:53:25 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Vapo on suomalainen energiayhtiö, josta valtio omistaa 50,1%. Se tuottaa energiaa muun muassa puusta ja turpeesta ja tarjoaa kotimaisia polttoaineita, esimerkiksi energiaturvetta, pellettejä ja puupolttoaineita. Vapo tarjoaa paikallisia polttoaineita, sekä lämmön- ja höyryntuotantoratkaisuja ja lisäksi Vapon toimintaan kuuluu uusien tuotteiden kehitystä saastuneen ympäristön puhdistamiseen. Vapo ilmoittaa seuraavien vuosien tavoitteekseen kasvattaa merkittävästi teollisuuden ja yhdyskuntien energiaratkaisuihin ja uusiutuvien biopolttoaineiden tarjontaan perustuvaa liiketoimintaa.
”Eduskunnan valiokuntatyöskentelyni tukee toimimista juuri Vapon hallintoneuvostossa. Energia-asiat, biotalous ja Keski-Suomen maakunnan elinvoiman tukeminen ovat minulle hyvin tärkeitä asioita, joista huolehdin kansanedustajana, ja siksi olen innoissani tästä tehtävästä”, toteaa Rantanen.
Vapolla on useita toimipisteitä ympäri Suomea ja sen pääkonttori sijaitsee Jyväskylässä. Tämä on muiden asioiden ohella keskisuomalaiselle Rantaselle tärkeää: ”On hienoa työskennellä vahvasti kansainvälisen, mutta myös keskisuomalaisesti paikallisen, kotimaisen yrityksen hallintoelimessä.”
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Kun lapsi tarvitsee huostaanottoa tai kiireellistä sijoitusta, läheissijoituksen on oltava ensisijainen vaihtoehto10.2.2026 16:19:17 EET | Tiedote
Perhehoitoliitto ry tiedotti tänään (tiistaina 10.2.2026) lastensuojelusta, että Suomessa lastensuojelun sijaishuolto on huomattavasti laitospainotteisempaa kuin Ruotsissa ja Norjassa. Perhehoitoliiton mukaan lastensuojelun sijaishuollon laitos- ja perhehoidon kokonaiskustannukset ovat kasvaneet Suomessa jopa 75 prosenttia vuosina 2015–24. Vuonna 2024 ne olivat jo yhteensä 1,2 miljardia euroa.
SDP:n Saku Nikkanen jätti kirjallisen kysymyksen kiellettyjen elintarviketuotteiden maahantuonnista10.2.2026 15:15:50 EET | Tiedote
Afrikkalainen sikarutto (ASF) on vakava ja jatkuva uhka suomalaiselle sianlihantuotannolle, elintarviketeollisuudelle ja viennille. Euroopassa ASF on jo aiheuttanut toimialalle merkittäviä taloudellisia menetyksiä. Myös Suomen kannalta yksittäiset tautitapaukset strategisissa kohdissa voisivat johtaa tuotannon ja viennin keskeytyksiin sekä pitkään elpymiseen, toteaa SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP-ledamöter kräver svar om centraliseringar – svenskspråkig service lider10.2.2026 12:16:04 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamöter från SDP har lämnat in ett skriftligt spörsmål till ansvarig minister om Transport- och kommunikationsverket Traficoms planer på att lägga ner ett stort antal serviceställen för teori- och körprov samt körkorts- och tillståndsärenden från och med 2027. De vill ha tydliga svar från regeringen på hur nedläggningarna påverkar möjligheterna att avlägga körprov på de berörda orterna och vilka alternativ regeringen ser för att trygga statlig service i hela landet.
SDP:n Tuppurainen Münchenin turvallisuuskonferenssiin10.2.2026 10:49:12 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssiin 13.–15. helmikuuta.
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön7.2.2026 15:36:30 EET | Tiedote
STT päätyi myöhään perjantai-iltana oikaisemaan Tytti Tuppuraista koskevaa uutistaan saatuaan 1.2. tarkkaan yksilöidyn oikaisupyynnön. Oikaisun ulkopuolelle jäi kuitenkin yhä useita ilmeisen virheellisiä väitteitä, jotka on kumottu lukuisten ihmisten toimesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

