SDP:n poliittisen valmistelun päälliköksi Kaisa Vatanen
8.10.2020 13:58:55 EEST | SDP | Tiedote

- Poliittinen ohjelmatyö ja aatteellinen keskustelu ovat aina olleet intohimojani. Näitä olen saanut aiemmin tehdä niin SDP:n periaatetyön toisena vetäjänä kuin ajatuspajan toiminnanjohtajana ja tuleva tehtävä on tässä hieno jatkumo. SDP:lle on tärkeää säilyttää asemansa johtavana yhteiskunnallisena visionäärinä myös silloin, kun johdamme hallitusta. Ohjelmatyö ja tulevaisuuden yhteiskunnan luominen eivät voi pysähtyä hallitusvastuuseen ja tästä haasteesta otan mielelläni oman osani kannettavaksi, sanoo Vatanen.– Kaisan panos periaatetyössä ja pitkä kokemus sosialidemokraattisen liikkeen eri tehtävissä tarjoaa hyvän lähtökohdan poliittisen valmistelun vetämiselle. Kaisa pystyy hyppäämään liikkuvaan junaan ja pääsemme vauhdilla jatkamaan valmistautumista kevään kuntavaaleihin ja vasta alkaneen puoluekokouskauden ohjelmatyötä. Olen iloinen, että Kaisa liittyy puoluetoimiston työyhteisöön, sanoo SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm.
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
Antton Rönnholm
p. 050 506 7676
Kaisa Vatanen
p. 040 721 7212
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm: Haluaako kokoomus nuorille yhä lisää epävarmuutta työmarkkinoilla?23.3.2026 12:33:48 EET | Tiedote
Kokoomus näyttää ehdoin tahdoin haluavan edelleen kasvattaa nuorten epävarmuutta työmarkkinoilla ja repiä yhä rikki työntekijöiden turvaa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
