SDP:n Rantanen: Tarvitsemme teollisuuden pitkän aikavälin suunnitelman
5.3.2020 16:46:01 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen oli kutsuttu eilen osallistumaan Metsäteollisuuden keskustelutilaisuuteen. Tilaisuudessa kuultiin Metsäteollisuuden valmistuvasta ilmastotiekartasta, joka on laadittu vastauksena hallituksen asettamaan Hiilineutraali Suomi 2035 -tavoitteeseen. Hallitus on asettanut kunnianhimoisia ilmastotavoitteita, joita kohti pääsemiseksi tarvitaan pitkäjänteistä yhteistyötä.
- Ilmastotoimet on tarkoitus toteuttaa sosiaalisesti ja taloudellisesti kestävällä tavalla, jotta kaikki toimijat pysyvät mukana ja Suomen kilpailukyky turvataan. Kuten tänään saimme kuulla, paljon työtä on jo tehty ja onneksi myös yrityksiltä löytyy kunnianhimoa, sillä sitä tarvitaan tavoitteiden saavuttamiseksi.
Myös hallituksen tähän asti toteuttamat toimet saivat kiitosta. Erityisesti esille nostettiin se, miten Suomen kilpailukyvyn kannalta merkittävä toimi, eli sähköveron asettaminen EU-minimiin saadaan liikkeelle vuodesta 2021 alkaen.
Tilaisuudessa esiintyneiden puheissa korostuivat keskustelun ilmapiiri, sekä pitkäjänteinen työskentely. Jotta ilmastotiekartan toimia voidaan toteuttaa ja jotta yritykset uskaltavat investoida rohkeasti, tarvitaan vakaa ja ennakoitavissa oleva toimintaympäristö.
- Esimerkiksi juuri metsäteollisuudessa investoinnit ovat suuria ja investointisyklit pitkiä, jolloin ennakoitavuus nousee erityisen tärkeään asemaan yritysten toimintaedellytyksistä puhuttaessa. Jotta pitkän aikavälin toimintasuunnitelmia ja uusia investointeja voidaan rauhallisin mielin tehdä, tarvitaan suunnitelmallisuutta ja poliittisen kentän vakautta, toteaa Rantanen.
Rantanen onkin tehnyt tänään toimenpidealoitteen hallitukselle teollisuuden pitkän aikavälin parlamentaarisen suunnitelman aikaansaamiseksi.
- Teollisuutemme kaipaa ennustettavuutta, pitkäjänteisyyttä ja konkreettisuutta meiltä poliittisilta päätöksentekijöiltä mm. vero-, energia- kehitys- ja koulutuspolitiikkaan. Yritykset tekevät osansa ja myös meidän päättäjien on tehtävä oma osamme, jotta yhteiset, meitä kaikkia hyödyttävät tavoitteet toteutuvat. Parlamentaarinen yhteistyö yli hallituskausien on tämän vuoksi todella tärkeää.
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan tulokset paljastuvat20.10.2026 14:39:57 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä Orpo-Purran hallituksen karmaisevan työllisyyspolitiikan sisältö alkaa paljastumaan.
SDP:n Malm: Hallitus ajaa toimettomuudellaan työmarkkinoita syvemmälle suohon20.10.2026 12:09:44 EEST | Tiedote
Kasvu ja työllisyys on nyt nostettava asialistan kärkeen. Niina Malmin mukaan ei ole ihme, että talouskasvu sakkaa ja luottamus markkinoilla horjuu hallituksen leikkauspolitiikan seurauksena.
SDP:n Lyly: Työttömyys kasvaa ja hallitus katsoo vierestä20.10.2026 11:51:54 EEST | Tiedote
Työttömyys palasi syyskuussa kasvuun, ja työttömyysasteen trendiluku nousi 10,5 prosenttiin. Lylyn mukaan hallituksen toimet ovat riittämättömiä, koska ne eivät vahvista ihmisten luottamusta ja ostovoimaa.
SDP:n Paula Werning: Hevosalan rahoitus on turvattava – suomenhevosen tulevaisuudesta ei saa tinkiä20.10.2026 08:03:00 EEST | Tiedote
Hevosalan rahoituksen siirtymävaihe edellyttää hallitukselta vastuuta ja pitkäjänteisiä ratkaisuja. Rahoituksen todellinen riittävyys on varmistettava, hevosten hyvinvoinnista on huolehdittava ja suomenhevoskasvatuksen heikkenemiseen on vastattava konkreettisilla toimilla.
SDP:n Suhonen: Työntekijän oikeuksia on puolustettava kansalaisuudesta riippumatta19.10.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen kritisoi hallituksen aikeita jatkaa työsuojeluvalvonnan resurssien leikkaamista ensi vuonna. – Hallitus kyllä toivottaa datakeskukset ja muut suuret investoinnit tervetulleiksi, mutta ilmeisesti vähät välittää siitä, miten työntekijöiden oikeuksista pidetään sen jälkeen kiinni. Työperäinen hyväksikäyttö on Suomessa huolestuttavan yleistä, muistuttaa työ- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

