SDP:n Rantanen: Tarvitsemme teollisuuden pitkän aikavälin suunnitelman

SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen oli kutsuttu eilen osallistumaan Metsäteollisuuden keskustelutilaisuuteen. Tilaisuudessa kuultiin Metsäteollisuuden valmistuvasta ilmastotiekartasta, joka on laadittu vastauksena hallituksen asettamaan Hiilineutraali Suomi 2035 -tavoitteeseen. Hallitus on asettanut kunnianhimoisia ilmastotavoitteita, joita kohti pääsemiseksi tarvitaan pitkäjänteistä yhteistyötä.
- Ilmastotoimet on tarkoitus toteuttaa sosiaalisesti ja taloudellisesti kestävällä tavalla, jotta kaikki toimijat pysyvät mukana ja Suomen kilpailukyky turvataan. Kuten tänään saimme kuulla, paljon työtä on jo tehty ja onneksi myös yrityksiltä löytyy kunnianhimoa, sillä sitä tarvitaan tavoitteiden saavuttamiseksi.
Myös hallituksen tähän asti toteuttamat toimet saivat kiitosta. Erityisesti esille nostettiin se, miten Suomen kilpailukyvyn kannalta merkittävä toimi, eli sähköveron asettaminen EU-minimiin saadaan liikkeelle vuodesta 2021 alkaen.
Tilaisuudessa esiintyneiden puheissa korostuivat keskustelun ilmapiiri, sekä pitkäjänteinen työskentely. Jotta ilmastotiekartan toimia voidaan toteuttaa ja jotta yritykset uskaltavat investoida rohkeasti, tarvitaan vakaa ja ennakoitavissa oleva toimintaympäristö.
- Esimerkiksi juuri metsäteollisuudessa investoinnit ovat suuria ja investointisyklit pitkiä, jolloin ennakoitavuus nousee erityisen tärkeään asemaan yritysten toimintaedellytyksistä puhuttaessa. Jotta pitkän aikavälin toimintasuunnitelmia ja uusia investointeja voidaan rauhallisin mielin tehdä, tarvitaan suunnitelmallisuutta ja poliittisen kentän vakautta, toteaa Rantanen.
Rantanen onkin tehnyt tänään toimenpidealoitteen hallitukselle teollisuuden pitkän aikavälin parlamentaarisen suunnitelman aikaansaamiseksi.
- Teollisuutemme kaipaa ennustettavuutta, pitkäjänteisyyttä ja konkreettisuutta meiltä poliittisilta päätöksentekijöiltä mm. vero-, energia- kehitys- ja koulutuspolitiikkaan. Yritykset tekevät osansa ja myös meidän päättäjien on tehtävä oma osamme, jotta yhteiset, meitä kaikkia hyödyttävät tavoitteet toteutuvat. Parlamentaarinen yhteistyö yli hallituskausien on tämän vuoksi todella tärkeää.
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Perholehto: Asuntorahaston lakkauttaminen heikentää kasvun mahdollisuuksia2.12.2025 14:04:04 EET | Tiedote
– Asuntorahaston lakkauttaminen vaarantaa valtion tukemien kohtuuhintaisten asuntojen rakentamisen. Yhdellä nuijankopautuksella voidaan sinetöidä päätös, jolla hallitus katkaisee asuntopolitiikan jatkuvuuden ja vaikeuttaa talouskasvua, työvoiman liikkuvuutta sekä myös tavallisten työssäkäyvien asumista, toteaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Joona Räsänen: Orpon-Purran työttömyyshallitus jättää karmean perinnön seuraavalle hallitukselle2.12.2025 12:28:23 EET | Tiedote
-Orpon-Purran työttömyyshallituksen tulostaulu näyttää karmealta. Viime viikolla saimme kuulla, että EU:n komissio esittää Suomen liiallisen alijäämän menettelyyn ja tänään saatiin tiedot, että konkurssien määrä nousee jälleen uuteen ennätykseen ja Suomesta tullut työttömyydessä Euroopan kärkimaita. Hallitus on jättämässä karmean perinnön seuraajalleen, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Kim Berg vaatii kaikille hyvinvointialueille lisäaikaa ja rahoitusmallin uudistusta28.11.2025 15:46:39 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Kim Berg näkee hyvänä, että hallitus on viimein suostunut antamaan lisäaikaa hyvinvointialueiden alijäämien kattamiseen, mutta ei ymmärrä miksi lisäaikaa myönnetään edelleen vain osalle alueista.
SDP:n Tuppurainen viikonvaihteessa Münchenin Turvallisuuskonferenssin kokoukseen28.11.2025 14:50:51 EET | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu Münchenin turvallisuuskonferenssin (MSC) Elmaun strategiaretriittiin Saksan Baijerissa 31.11.-2.12. Tuppurainen on kutsuttu osallistumaan tilaisuuteen nyt neljättä kertaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Hyvinvointialueiden irtisanomiset on peruttava27.11.2025 17:40:54 EET | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Ikonen kertoi torstaina Helsingin Sanomille, että hyvinvointialueille annetaan lisäaikaa taloutensa tasapainottamiseen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kiittää hallituksen järkiintymistä asiassa ja vetoaa nyt alueisiin, että ne käyttäisivät mahdollisuuden ja välttäisivät vahingolliset päätökset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

