SDP:n Riitta Mäkinen: Energiakriisin keskellä on käytettävä järkeä ja sydäntä
14.10.2022 09:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Ilmastonmuutos on vakava uhka, jonka vaikutukset näkyvät jo laajalti aiheuttaen tuhoa ja hätää. SDP:ssä emme ole luopumassa tavoitteistamme rakentaa Suomesta hiilineutraali ja fossiilivapaa hyvinvointiyhteiskunta vuoteen 2035 mennessä. Nykyistä energiakriisiä on mahdollista ratkoa oikeudenmukaisesti vaarantamatta tuota tärkeää kokonaistavoitetta. Se tarkoittaa kompromisseja nyt, jotta selviämme energiakriisin ylitse ja isompia ilmastotoimia myöhemmin ja tavoitteiden kiristämistä lähempänä vuotta 2035. Olemme tilanteessa, jossa meidän on ratkottava käynnissä olevaa kriisiä ja samalla pystyttävä katsomaan tulevaisuuteen, sanoo Mäkinen.
Suomen ilmastopolitiikan keskiössä on oltava irtaantuminen fossiilisista polttoaineista, sosiaalisesti oikeudenmukainen päästöjen vähentäminen, hiilinielujen turvaaminen ja puhtaan, vihreän teknologian kehittäminen. Suomi ei pysty yksin ratkaisemaan ilmastopolitiikan haasteita, vaan tarvitsemme selkänojaa EU:n ilmastopolitiikasta ja vahvaa yhteistyötä muiden EU-jäsenmaiden kanssa.
- Irtaantuminen fossiilisista polttoaineista, uusiutuviin energianlähteisiin satsaaminen ja siirtyminen kohti hiilineutraaliutta ovat ainoita kestäviä tapoja torjua ilmastonmuutosta ja rakentaa kotimaista energiaomavaraisuutta sekä luoda tulevaisuuden Suomea, joka voi olla vihreän teknologian osaamisen ja viennin kärkimaa. Puhtaan teknologian innovaatioiden avulla Suomi voi olla osa koko maailman ilmastokriisin ratkaisua. Väitteet, että kunnianhimoinen ilmastopolitiikkamme olisi syynä energiakriisiin ovat vääriä. Ilmastopolitiikkamme ei ole ongelma vaan ratkaisu. Uusiutuvien energianlähteiden vastustaminen ja takertuminen fossiilisiin polttoaineisiin olisi vastuutonta politiikka, joka asettaisi meidät riippuvaiseksi Venäjästä Keski-Euroopan maiden tavoin, toteaa kansanedustaja Mäkinen.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Järjestöleikkaukset voivat tulla Suomelle kalliiksi5.9.2026 14:11:10 EEST | Tiedote
Hallitus leikkaa järjestöjen rahoitusta samaan aikaan, kun niiden tarjoamaa matalan kynnyksen apua tarvitaan yhä enemmän. Varapuhemies Tarja Filatovin mukaan leikkaukset vähentävät ennaltaehkäisevää työtä, lisäävät painetta julkisiin palveluihin ja tulevat lopulta säästöjä kalliimmiksi.
SDP:n Tuppurainen: Pienet yritykset tarvitsevat enemmän tukea5.9.2026 13:38:29 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yrityksistä on pieniä ja yhden hengen yrityksiä, jotka eivät ole juuri hyötyneet hallituksen politiikasta, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen muistuttaa yrittäjänpäivänä. Hän esittää neljää konkreettista keinoa pienten yritysten ja yksinyrittäjien tukemiseen.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen Valkosen puheet ovat todellisuudesta irrallaan5.9.2026 13:09:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puheet pelkästään leikkauksin tehtävästä 8–11 miljardin sopeutuksesta eivät ole realismia, ja tämän tietävät kokoomuslaiset itsekin, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP:n Joona Räsänen: Jos kantti kestäisi, kokoomus olisi voinut leikata yritystukia jo nyt5.9.2026 11:17:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkosen mukaan kokoomus leikkaisi seuraavassa hallituksessa yritystukia. SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsäsellä on kokoomukselle parempi idea: Leikataan yritystukia jo nyt.
SDP:n Jani Kokko tiedonhankintamatkalle Israeliin ja Palestiinaan5.9.2026 08:59:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokko matkustaa kansainvälisen delegaation mukana Israeliin ja Palestiinaan tiedonhankintamatkalle 5.-10.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
