SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Energiakriisin keskellä on käytettävä järkeä ja sydäntä

14.10.2022 09:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Eduskunta kävi torstaina 13.10. lähetekeskustelun valtioneuvoston selonteosta, joka koskee Suomen kansallista ilmasto- ja energiastrategiaa. SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen korostaa, että nykyisen energiakriisin keskellä on käytettävä järkeä ja sydäntä.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Ilmastonmuutos on vakava uhka, jonka vaikutukset näkyvät jo laajalti aiheuttaen tuhoa ja hätää. SDP:ssä emme ole luopumassa tavoitteistamme rakentaa Suomesta hiilineutraali ja fossiilivapaa hyvinvointiyhteiskunta vuoteen 2035 mennessä. Nykyistä energiakriisiä on mahdollista ratkoa oikeudenmukaisesti vaarantamatta tuota tärkeää kokonaistavoitetta. Se tarkoittaa kompromisseja nyt, jotta selviämme energiakriisin ylitse ja isompia ilmastotoimia myöhemmin ja tavoitteiden kiristämistä lähempänä vuotta 2035. Olemme tilanteessa, jossa meidän on ratkottava käynnissä olevaa kriisiä ja samalla pystyttävä katsomaan tulevaisuuteen, sanoo Mäkinen.

Suomen ilmastopolitiikan keskiössä on oltava irtaantuminen fossiilisista polttoaineista, sosiaalisesti oikeudenmukainen päästöjen vähentäminen, hiilinielujen turvaaminen ja puhtaan, vihreän teknologian kehittäminen. Suomi ei pysty yksin ratkaisemaan ilmastopolitiikan haasteita, vaan tarvitsemme selkänojaa EU:n ilmastopolitiikasta ja vahvaa yhteistyötä muiden EU-jäsenmaiden kanssa. 

- Irtaantuminen fossiilisista polttoaineista, uusiutuviin energianlähteisiin satsaaminen ja siirtyminen kohti hiilineutraaliutta ovat ainoita kestäviä tapoja torjua ilmastonmuutosta ja rakentaa kotimaista energiaomavaraisuutta sekä luoda tulevaisuuden Suomea, joka voi olla vihreän teknologian osaamisen ja viennin kärkimaa. Puhtaan teknologian innovaatioiden avulla Suomi voi olla osa koko maailman ilmastokriisin ratkaisua. Väitteet, että kunnianhimoinen ilmastopolitiikkamme olisi syynä energiakriisiin ovat vääriä. Ilmastopolitiikkamme ei ole ongelma vaan ratkaisu. Uusiutuvien energianlähteiden vastustaminen ja takertuminen fossiilisiin polttoaineisiin olisi vastuutonta politiikka, joka asettaisi meidät riippuvaiseksi Venäjästä Keski-Euroopan maiden tavoin, toteaa kansanedustaja Mäkinen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Gebhard, Hamari ja Laine-Nousimaa: Hallituksen tuotava esitys pakottavan kontrollin kriminalisoimiseksi12.6.2026 12:05:14 EEST | Tiedote

Eduskunnan kyselytunnilla pääministeri Petteri Orpo ja oikeusministeri Leena Meri antoivat ristiriitaisen kuvan hallituksen valmiudesta edistää pakottavan kontrollin kriminalisointia. Orpo vakuutti hallituksen tarttuvan kaikkiin keinoihin lähisuhdeväkivallan torjumiseksi, mutta Meri totesi, ettei uskalla luvata esityksen ehtivän eduskuntaan tällä hallituskaudella.

Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Hallitus hidastaa luonnonarvomarkkinoiden käynnistymistä12.6.2026 11:56:38 EEST | Tiedote

Ympäristövaliokunnan sd-ryhmä pitää huolestuttavana hallituksen luonnonsuojelulakiin ajamaa muutosta, jolla lisättäisiin kestävyysraportointivelvollisten yritysten hallinnollista taakkaa. – Hallituksen tavoite edistää luonnonarvomarkkinoita on erittäin kannatettava, mutta EU:n vaatimaa tiukempi raportointivelvoite uhkaa jarruttaa markkinoiden käynnistymistä. Luonnon monimuotoisuuden turvaamisen rahoitusvajeen arvioidaan olevan jopa miljardi euroa vuodessa ja on selvää, että julkinen rahoitus ei yksin riitä vastaamaan tarpeeseen, toteaa ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto.

SDP:n Saku Nikkanen: Valetilit, bottiarmeijat ja verkkohäirintä kuriin – esitän digilompakolle uutta tehtävää12.6.2026 11:15:35 EEST | Tiedote

Suomeen valmistellaan Digi- ja väestötietoviraston digitaalista identiteettilompakkoa, jonka on määrä valmistua vuoden 2026 loppuun mennessä. SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen on jättänyt toimenpidealoitteen digilompakon hyödyntämisestä myös sosiaalisen median ongelmien ratkaisemisessa, erityisesti valetilien, verkkohäirinnän ja disinformaation torjunnassa.

Kutsu medialle: Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työvaliokunnan ja puoluejohdon kesäkokous Lahdessa, Kotkassa ja Kouvolassa 12. – 13.8.202612.6.2026 09:05:00 EEST | Tiedote

Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työvaliokunta ja puoluejohto kokoontuu kesäkokoukseen Kouvolaan. Osa edustajista vierailee ennen kokouksen alkua Lahdessa ja osa Kotkassa. Kokouksessa käsitellään ajankohtaista poliittista tilannetta. Medialle avoimet osuudet keskiviikkona 12.8.: Klo 9:30: vierailu HaminaKotkan satamaan Klo 9:30: vierailu Iskun Lahden tehtaalle Klo 11:30-12:15 yleisötilaisuudet Kotkassa ja Lahdessa,paikat tarkentuvat Klo 13:30-14:30 lounastarjoilu, Kouvolan kaupungintalo Klo 14:30-15:30 kokouksen avaus ja lehdistötilaisuus, Kouvolan kaupungintalo Klo 16:00 yleisötilaisuus Manskin kävelykadulla Kouvolassa Klo 19:30 illallinen Medialle avoimet osuudet torstaina 13.8.: Klo 8:30-10:30 vierailu, Kaakkois-Suomen poliisi Klo 13:30-14:45 medialounas, Kouvolan kaupungintalo Ilmoittauduthan tilaisuuteen tämän linkin kautta.

SDP:n Riitta Kaarisalo: Hallituksen politiikka murentaa nuorten tulevaisuudenuskoa12.6.2026 08:01:00 EEST | Tiedote

Talentian tuoreen Vastavalmistuneiden urapolut -minikyselyn mukaan sosiaalialalta valmistuneiden työttömyys on kasvanut nopeasti. Talentian mukaan sosiaalialalta vastavalmistuneista jo 11 prosenttia oli työttömänä keväällä 2026. Vielä vuotta aiemmin vastaava luku oli 3 prosenttia. Sosionomien työttömyys on kasvanut vuodessa 3 prosentista 14 prosenttiin. Sosiaalityöntekijöistä työttömänä oli 4 prosenttia, kun vuosi sitten kaikki valmistuneet sosiaalityöntekijät olivat töissä. Kansanedustaja Riitta Kaarisalon mukaan luvut kertovat karua kieltä hallituksen politiikan seurauksista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye