SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Energiakriisin keskellä on käytettävä järkeä ja sydäntä

14.10.2022 09:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Eduskunta kävi torstaina 13.10. lähetekeskustelun valtioneuvoston selonteosta, joka koskee Suomen kansallista ilmasto- ja energiastrategiaa. SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen korostaa, että nykyisen energiakriisin keskellä on käytettävä järkeä ja sydäntä.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Ilmastonmuutos on vakava uhka, jonka vaikutukset näkyvät jo laajalti aiheuttaen tuhoa ja hätää. SDP:ssä emme ole luopumassa tavoitteistamme rakentaa Suomesta hiilineutraali ja fossiilivapaa hyvinvointiyhteiskunta vuoteen 2035 mennessä. Nykyistä energiakriisiä on mahdollista ratkoa oikeudenmukaisesti vaarantamatta tuota tärkeää kokonaistavoitetta. Se tarkoittaa kompromisseja nyt, jotta selviämme energiakriisin ylitse ja isompia ilmastotoimia myöhemmin ja tavoitteiden kiristämistä lähempänä vuotta 2035. Olemme tilanteessa, jossa meidän on ratkottava käynnissä olevaa kriisiä ja samalla pystyttävä katsomaan tulevaisuuteen, sanoo Mäkinen.

Suomen ilmastopolitiikan keskiössä on oltava irtaantuminen fossiilisista polttoaineista, sosiaalisesti oikeudenmukainen päästöjen vähentäminen, hiilinielujen turvaaminen ja puhtaan, vihreän teknologian kehittäminen. Suomi ei pysty yksin ratkaisemaan ilmastopolitiikan haasteita, vaan tarvitsemme selkänojaa EU:n ilmastopolitiikasta ja vahvaa yhteistyötä muiden EU-jäsenmaiden kanssa. 

- Irtaantuminen fossiilisista polttoaineista, uusiutuviin energianlähteisiin satsaaminen ja siirtyminen kohti hiilineutraaliutta ovat ainoita kestäviä tapoja torjua ilmastonmuutosta ja rakentaa kotimaista energiaomavaraisuutta sekä luoda tulevaisuuden Suomea, joka voi olla vihreän teknologian osaamisen ja viennin kärkimaa. Puhtaan teknologian innovaatioiden avulla Suomi voi olla osa koko maailman ilmastokriisin ratkaisua. Väitteet, että kunnianhimoinen ilmastopolitiikkamme olisi syynä energiakriisiin ovat vääriä. Ilmastopolitiikkamme ei ole ongelma vaan ratkaisu. Uusiutuvien energianlähteiden vastustaminen ja takertuminen fossiilisiin polttoaineisiin olisi vastuutonta politiikka, joka asettaisi meidät riippuvaiseksi Venäjästä Keski-Euroopan maiden tavoin, toteaa kansanedustaja Mäkinen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.

SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote

Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.

SDP:n Helena Marttila: Hallituskausi on paljastanut ristiriidan kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä18.6.2026 08:52:24 EEST | Tiedote

– Hallitus on tehnyt parannuksia esimerkiksi lähisuhdeväkivallan sovitteluun ja tyttöjen sukuelinten silpomisen kitkemiseksi. Iso kuva on kuitenkin naisten ja tyttöjen kannalta armoton ja tasa-arvotyön loppusaldona iso pitkä miinus. Ehkä kokoomuksen naiskannatuksen kato johtuu yksinkertaisesti siitä, että hallituskausi on paljastanut poikkeuksellisen räikeästi ristiriidan puheiden ja tekojen välillä. On naisten suurta vähättelyä ajatella, että arjen todellisuus korjautuisi pirtsakalla viestinnällä, toteaa SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila.

SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye