SDP:n Riitta Mäkinen: ensi vuoden talousarvio on vastuullinen kriisiajan budjetti
20.9.2022 13:47:09 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kuten niin monesti aiemminkin tällä hallituskaudella, jälleen olemme käsittelemässä kriisiajan budjettia. Ensin korona, sitten Venäjän aloittama hyökkäyssota ja nyt kesän mittaan eskaloitunut energiakriisi on haastanut hallitusta monin tavoin. Ensi vuoden talousarvio on kuitenkin tasapainoinen kokonaisuus, kiittelee Mäkinen.
- Erityisen iloinen olen siitä, että talousarviossa huomioidaan tavallisten ihmisten ahdinko inflaation laukatessa ennennäkemättömällä voimalla. Me haluamme tukea niin lapsiperheitä, pieni- ja keskituloisia kuin pitkää työmatkaa ajaviakin. Esimerkiksi varhaiskasvatusmaksujen alentaminen, sähkövähennys sekä -tuki ja sähkön arvonlisäveron väliaikainen alentaminen ovat äärimmäisen tärkeitä toimenpiteitä kotitalouksien tukemiseksi.
Mäkinen huomauttaa, että talousarviossa tasapainoillaan monien vaikeiden asioiden kanssa, kun ihmisiä on tuettava arjessa selviytymisessä hintojen noustessa, mutta samalla on myös autettava Ukrainasta paenneita, tehtävä panostuksia kansalliseen turvallisuuteen ja valmistauduttava mahdolliseen talouden jarrutukseen ensi vuonna.
- Valtionvelan kasvuun ei tule suhtautua yliolkaisesti, mutta kriisi ei ole oikea aika suurelle sopeuttamiselle, saati isoille veronalennuksille. Meillä on paljon maailmantilanteesta johtuvia asioita, jotka on nyt hoidettava. On tärkeää kuitenkin panostaa samalla niihin sektoreihin, joiden avulla Suomi pysyy tulevaisuudessa kasvu-uralla; osaamiseen sekä tutkimukseen ja kehitykseen. Samalla on huolehdittava ihmisten hyvinvoinnista ja luotava uskoa siihen, että kriisit selätetään yhdessä ja että suomalainen hyvinvointivaltio kannattelee pahimman yli.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Järjestöleikkaukset voivat tulla Suomelle kalliiksi5.9.2026 14:11:10 EEST | Tiedote
Hallitus leikkaa järjestöjen rahoitusta samaan aikaan, kun niiden tarjoamaa matalan kynnyksen apua tarvitaan yhä enemmän. Varapuhemies Tarja Filatovin mukaan leikkaukset vähentävät ennaltaehkäisevää työtä, lisäävät painetta julkisiin palveluihin ja tulevat lopulta säästöjä kalliimmiksi.
SDP:n Tuppurainen: Pienet yritykset tarvitsevat enemmän tukea5.9.2026 13:38:29 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yrityksistä on pieniä ja yhden hengen yrityksiä, jotka eivät ole juuri hyötyneet hallituksen politiikasta, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen muistuttaa yrittäjänpäivänä. Hän esittää neljää konkreettista keinoa pienten yritysten ja yksinyrittäjien tukemiseen.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen Valkosen puheet ovat todellisuudesta irrallaan5.9.2026 13:09:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puheet pelkästään leikkauksin tehtävästä 8–11 miljardin sopeutuksesta eivät ole realismia, ja tämän tietävät kokoomuslaiset itsekin, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP:n Joona Räsänen: Jos kantti kestäisi, kokoomus olisi voinut leikata yritystukia jo nyt5.9.2026 11:17:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkosen mukaan kokoomus leikkaisi seuraavassa hallituksessa yritystukia. SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsäsellä on kokoomukselle parempi idea: Leikataan yritystukia jo nyt.
SDP:n Jani Kokko tiedonhankintamatkalle Israeliin ja Palestiinaan5.9.2026 08:59:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokko matkustaa kansainvälisen delegaation mukana Israeliin ja Palestiinaan tiedonhankintamatkalle 5.-10.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
