SDP:n Riitta Mäkinen: Julkisen talouden suunnitelma on kriisitilanteessa vastuullinen ja samalla tulevaisuuteen luotaava

-Sähkön korkeaan hintaan vaikuttavat monet tekijät ja syitä on monia, hallituksen politiikasta syitä hinnan nousuun on turha etsiä. Suurin syy sähkönhinnan nousuun on Venäjän aloittama sota Ukrainassa ja sodan aiheuttama epävarmuus sekä Venäjän kaasutoimitusten katkaiseminen Eurooppaan. Venäjä käyttää energiaa aseena horjuttaakseen Euroopan yhtenäisyyttä ja tukea Ukrainalle. Eurooppa maksaa nyt korkeaa hintaa energiariippuvuudestaan Putinin Venäjästä, joka on näyttäytynyt meille Suomessa Fortumin Uniper-riskien toteutumisena ja suomalaisten kotitalouksien energialaskujen kasvuna, sanoo Mäkinen.
Fortum teki päätöksen Uniperin ostosta syksyllä 2017. Fortumin hallituksen ja johdon yrityskauppaseikkailut ovat osoittautuneet venäjäriskin aliarvioinnin myötä kalliiksi virheeksi. Uniperin päästäminen konkurssiin olisi ollut Euroopan energiamarkkinoiden sekä myös Fortumin kannalta kohtalokasta.
-Fortum on elintärkeä yhtiö Suomen energiantuotannon huoltovarmuuden varmistamisessa ja siten valtiolle strategisesti tärkeä. Kokoomus ja perussuomalaiset olivat Uniperin ostopäätöksen aikaan vuonna 2017 hallitusvastuussa. Aikaansaatu Uniper-sopimus on paras mahdollinen lopputulos äärimmäisen vaikeassa tilanteessa, kuten monet asiantuntijat ovat painottaneet. Fortumin erottaminen Uniperista sekä Fortumin 8 miljardin myöntämän rahoituksen palautuminen on suomalaisten etu. Omistajapoliittista ohjausta on kuitenkin syytä uudistaa kautta linjan. Yhtiöiden merkittävistä päätöksistä tulee informoida etukäteen, painottaa Mäkinen.
SDP ei ole luopumassa ilmastopolitiikastaan, vaikka nyt akuutin kriisin takia on tehty kompromisseja. Ilmastotavoitteet eivät ole muuttuneet. Ilman vihreää siirtymää ja investointeja puhtaaseen uusiutuvaan energiaan Suomessa oltaisiin vieläkin pahemmassa energiakriisissä.
-Keskustelussa energiamarkkinoiden toiminnasta, ilmastoimien toimeenpanosta sekä sähkön hinnasta on erotettava akuutit kriisitoimet keskipitkän ja pidemmän aikavälin toimista, joilla varmistamme, että emme koskaan tulevaisuudessa löydä itseämme tästä tilanteesta. Uusiutuvan energian vastustaminen ja fossiilisiin polttoaineisiin takertuminen on vastuutonta ja lyhytnäköistä politiikkaa. Ainut kestävä keino on lisätä omavaraisuutta ja vahvistaa kotimaista puhdasta energiatuotantoa, mikä onkin ollut Suomen pitkäaikainen linja, Mäkinen toteaa
Suomessa työtä vihreän siirtymän edistämiseksi ja fossiilisista polttoaineista irrottautumiseksi on jo tehty kattavasti muun muassa Suomen kestävän kasvun ohjelmalla ja kevään vihreän siirtymän investointipaketilla. SDP:n johtaman hallituksen tavoite on rakentaa Suomesta ensimmäinen fossiilivapaa hyvinvointiyhteiskunta ja varmistaa maamme hiilineutraalius vuoteen 2035 mennessä.
-Näistä tavoitteista emme ole joustamassa. Tulevaisuuden Suomen ja Euroopan on oltava paljon nykyistä omavaraisempi energia-asioissa, päättää Mäkinen.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Petopolitiikalla on palautettava ihmisten luottamus25.11.2025 15:04:27 EET | Tiedote
SDP linjaa tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan, että petopolitiikassa on löydettävä tasapaino ja toimivat ratkaisut, jotta ihmisten, kotieläinten ja Suomen luontoon kuuluvien petojen yhteiselo voi toimia. – Petopolitiikkamme lähtökohtana on oltava nyt luottamuksen palauttaminen, toteaa maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: SDP panostaa vaihtoehdossaan ammatilliseen koulutukseen25.11.2025 14:55:00 EET | Tiedote
Ammatillinen koulutus on kokenut suuria muutoksia viime vuosina, mutta sen haasteet ovat edelleen merkittäviä. Uutiset valmistuneiden riittämättömistä työelämätaidoista ja opetuksen puutteista kertovat, että järjestelmää on kehitettävä. Vaihtoehdossaan SDP haluaa vahvistaa ammatillista koulutusta ja esittää siihen panostettavaksi 20 miljoonaa euroa, kertoo Laine-Nousimaa.
SDP:n Juha Viitala: Luottamus on talouskasvun vahvin alusta25.11.2025 14:45:00 EET | Tiedote
SDP julkaisi tänään (25.11.) oman vaihtoehtobudjettinsa, joka tarjoaa vastuullisen ja kasvua tukevan suunnan Suomen taloudelle. SDP:n kansanedustaja Juha Viitala korostaa, että luottamus on menestyksen perusta, ja sen rakentaminen vaatii pitkäjänteisiä toimia.
SDP:n Saku Nikkanen: Hallituksen tulee peruuttaa kuntiin kohdistuvat leikkaukset valtionosuusuudistuksen kaaduttua25.11.2025 14:44:00 EET | Tiedote
Sosialidemokraattien vaihtoehtobudjetissa esitetään kunnille palautettavaksi 75 miljoonaa euroa, jotka hallituksen budjettiesitys leikkaisi ensi vuodelta kuntien valtionosuuksista. Tämän lisäksi SDP esittää 25 miljoonan euron lisäystä valtionosuuksiin kuntien tehtävien hoidon tukemiseksi. Kuntien rahoitukseen kohdistuvien lisäleikkausten torjuminen on erityisen tärkeää nyt, kun hallitus on epäonnistunut kuntien valtionosuusjärjestelmän uudistamisessa.
Kvarnström (SDP): Socialdemokraterna skulle prioritera vård och utbildning framför skattelättnader för höginkomsttagare25.11.2025 14:42:33 EET | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) ser socialdemokraternas skuggbudget som ett bevis på att det går att axla ekonomiskt ansvar och samtidigt satsa mer än regeringen på både social- och hälsovård och utbildning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
