SDP:n Riitta Mäkinen: Kestävä kasvu syntyy koulutukseen ja tutkimukseen panostamalla

Työministeri Tuula Haataisen asettama ja työelämäprofessori Sixten Korkmanin johtama työmarkkinakeskusjärjestöjen koordinaatioryhmä luovutti tänään raporttinsa ja politiikkasuosituksensa tuottavuuden ja työvoiman saatavuuden vahvistamiseen.
Suosituksissa nousevat vahvasti esille koulutuksen ja jatkuvan oppimisen rahoituksen turvaaminen sekä TKI-rahoituksen varmistaminen. Lisäksi ryhmä suosittaa työperäisen maahanmuuton sujuvoittamista sekä esimerkiksi yritystukien uudistamista vihreää siirtymää ja tuottavuuskasvua tukevaan suuntaan.
-Olen hyvin iloinen, että arvovaltaisen ryhmän suosituksissa on paljon samoja teemoja, joita me sosialidemokraatit olemme pitkään pitäneet esillä ja joiden eteen olemme tehneet työtä Marinin hallituksessa. Koventuneessa kansainvälisessä kilpailussa pärjäämme vain panostamalla osaamiseen ja uudistumiseen. Esimerkiksi vihreä siirtymä tarjoaa yrityksille valtaisan mahdollisuuden. Nyt meidän tulee olla eturintamassa tässä työssä, Mäkinen jatkaa.
Suomi tarvitsee tulevaisuudessa myös yhä enemmän työperäistä maahanmuuttoa, jotta kasvu ei jää kiinni työvoiman saatavuudesta. Jo tällä hetkellä monet yritykset kamppailevat jatkuvasti rekrytointivaikeusien kanssa. Tarvitsemme esimerkiksi lupaprosessien sujuvoittamista, mutta samalla myös tulee pitää kiinni työehtojen noudattamisesta ja reilusta työelämästä.
-Työntekijöiden asemaa heikentämällä tai tukia leikkaamalla emme luo tähän maahan kestävää kasvua, vaan vain syvennämme vastakkainasettelua. Kestävä kasvu sen sijaan syntyy huolehtimalla osaavasta työvoimasta ja elinvoimaisesta yrityssektorista. Tänään julkaistu raportti antaa erinomaiset eväät tulevalle hallituksen näiden keinojen vahvistamiseen, Mäkinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Skinnari vaatii hallitukselta toimia: Pankkihuijaukset ja digipetokset kuriin3.7.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Ville Skinnari vaatii hallitukselta selkeitä toimia digihuijausten torjumiseksi ja huijausten uhreiksi joutuneiden auttamiseksi.
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme