SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen: Kestävä kasvu syntyy koulutukseen ja tutkimukseen panostamalla

Jaa
-Kestävä kasvu syntyy vahvistamalla koulutusta ja elinikäistä oppimista, panostamalla tutkimukseen ja tuotekehitykseen sekä rohkaisemalla yrityksiä vihreän siirtymän tuomiin mahdollisuuksiin. Samalla tarvitsemme myös tulevaisuudessa lisää työperäistä maahanmuuttoa, jotta kasvu ei hyydy työvoiman puutteeseen, sanoo kansanedustaja Riitta Mäkinen (sd).
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Työministeri Tuula Haataisen asettama ja työelämäprofessori Sixten Korkmanin johtama työmarkkinakeskusjärjestöjen koordinaatioryhmä luovutti tänään raporttinsa ja politiikkasuosituksensa tuottavuuden ja työvoiman saatavuuden vahvistamiseen.

Suosituksissa nousevat vahvasti esille koulutuksen ja jatkuvan oppimisen rahoituksen turvaaminen sekä TKI-rahoituksen varmistaminen. Lisäksi ryhmä suosittaa työperäisen maahanmuuton sujuvoittamista sekä esimerkiksi yritystukien uudistamista vihreää siirtymää ja tuottavuuskasvua tukevaan suuntaan.

-Olen hyvin iloinen, että arvovaltaisen ryhmän suosituksissa on paljon samoja teemoja, joita me sosialidemokraatit olemme pitkään pitäneet esillä ja joiden eteen olemme tehneet työtä Marinin hallituksessa. Koventuneessa kansainvälisessä kilpailussa pärjäämme vain panostamalla osaamiseen ja uudistumiseen. Esimerkiksi vihreä siirtymä tarjoaa yrityksille valtaisan mahdollisuuden. Nyt meidän tulee olla eturintamassa tässä työssä, Mäkinen jatkaa.

Suomi tarvitsee tulevaisuudessa myös yhä enemmän työperäistä maahanmuuttoa, jotta kasvu ei jää kiinni työvoiman saatavuudesta. Jo tällä hetkellä monet yritykset kamppailevat jatkuvasti rekrytointivaikeusien kanssa. Tarvitsemme esimerkiksi lupaprosessien sujuvoittamista, mutta samalla myös tulee pitää kiinni työehtojen noudattamisesta ja reilusta työelämästä.

-Työntekijöiden asemaa heikentämällä tai tukia leikkaamalla emme luo tähän maahan kestävää kasvua, vaan vain syvennämme vastakkainasettelua. Kestävä kasvu sen sijaan syntyy huolehtimalla osaavasta työvoimasta ja elinvoimaisesta yrityssektorista. Tänään julkaistu raportti antaa erinomaiset eväät tulevalle hallituksen näiden keinojen vahvistamiseen, Mäkinen päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen ihmettelee hallituksen kanttia – hallituksen kontti on täynnä lisää ruoskia!13.12.2025 12:30:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen Savo-Karjalan vaalipiiristä tyrmää Suomen hallituksen ajatuksenjuoksun ja logiikan. – Ei tainnut Suomen kansa arvata vaaliuurnilla keväällä 2023, mitä oli tulossa. Kesällä -23 syntyi hallitusohjelma ja Orpon–Purran hallitus, jonka ohjelma lupasi hyvää tulevaisuutta. Luvussa neljä ”Hyvinvointi syntyy työstä” oli vielä tulevaisuuteen uskova ja järjellinen otsikko. Jatkokirjaus ”Talouskasvua ja kilpailukykyä tukevat työmarkkinauudistukset” enteili myrskyä ja tummia pilviä suomalaisen työelämän ylle. Silloin jo moni meistä ymmärsi, miten tässä käy, johdattelee eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Suhonen.

Suuren valiokunnan sd-edustajat: Suomen MFF-kanta korostaa turvallisuutta luopumatta ilmastotavoitteista12.12.2025 15:32:49 EET | Tiedote

– EU:n seuraavan monivuotisen rahoituskehyskauden keskeisinä tavoitteina tulee olla talouskasvun ja työllisyyden vauhdittaminen, eurooppalaisen kilpailukyvyn kohentaminen ja turvallisuudestamme huolehtiminen, toteavat suuren valiokunnan sd-edustajat. – Muuttuneesta turvallisuustilanteesta johtuen EU:n itärajavaltioita on tuettava erillisellä EU-tukivälineellä.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hyvän lainvalmistelun ja suotuisan suojelutason vaatimus koskee myös metsästyslakia12.12.2025 13:26:07 EET | Tiedote

Hyvä lainvalmistelu on edellytys sille, että kansallinen lainsäädäntö on EU-oikeuden mukaista ja turvaa lajien suotuisan suojelutason. Tätä tulee lakeja valmistelevien virkamiesten arvioida esimerkiksi antaessaan asetukset metsästyksestä ennen kuin metsästys voi alkaa, sanoo ympäristövaliokunnan jäsen, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye