SDP:n Riitta Mäkinen: Seksuaalirikoslainsäädännön muutokset odotettuja ja tärkeitä
23.2.2022 16:40:17 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen on tyytyväinen tänään eduskunnassa lähetekeskustelussa olevaan esitykseen seksuaalirikoslainsäädännön uudistamiseksi. Mäkinen huomauttaa, että seksuaalirikoslainsäädäntö on uudistettu kokonaisuudessaan viimeksi yli 20 vuotta sitten ja sen vanhentuneet osat sekä suoranaiset puutteet ovat olleet tiedossa pitkään. Nyt niihin viimein puututaan.
-Aivan keskeinen muutos on raiskauslainsäädännön muuttaminen suostumusperusteiseksi, joka vahvistaa seksuaalisen itsemääräämisoikeuden ja henkilökohtaisen koskemattomuuden suojaa. Tämä muutos parantaa uhrin asemaa, kun enää ei ole keskiössä arviointi siitä, onko uhrilla ollut mahdollisuus sanoa ei ja onko häntä väkivalloin pakotettu, vaan se, että onko hän ilmaissut suostumuksensa seksuaaliseen kanssakäymiseen tai tekoihin.
Mäkinen huomauttaa suostumusperusteen olevan merkittävä parannus ja selkeytys lainsäädäntöön, kun nykyisin raiskauksen keskeisenä tunnusmerkistötekijänä on väkivalta tai sillä uhkaaminen.
-Meidän on tarpeen ravistella yhteiskunnassamme yhä – valittavasti – vallitsevia asenteita koskien esimerkiksi parisuhteissa tapahtuvaa seksuaalista välivaltaa ja sen ajoittaista hiljaista hyväksyntää. Nyt esitetty muutos on myös linjassa Suomea sitovien kansainvälisten velvoitteiden kanssa.
Mäkinen muistuttaa, että suostumusperusteisuuden lisäksi hallituksen esityksessä on myös muita odotettuja ja pitkään vaadittuja muutoksia. Rangaistusasteikko seksuaalirikoksissa kovenee etenkin lasten kohdalla.
-Tämä on yleisen oikeustajumme mukaista, sillä jo pitkään on keskusteltu kriittisesti lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten rangaistusten liian matalasta tasosta. Tässä uudistuksessa huoli on kuultu ja asiantuntijat ovat uudelleenmääritelleet rangaistusasteikkoa. Juuri minimirangaistuksen korottaminen muuttaa rangaistusasteikkoa tehokkaammin. Esimerkiksi lapsenraiskauksen minimirangaistus nostetaan 2 vuoteen mikä tarkoittaa sitä, että ehdolliset tuomiot jäävät kyseisistä rikoksista pois ja vankeus on käytännössä aina ehdotonta.
Mäkinen muistuttaa myös, että kuten aina, myös tämänkin lainsäädäntömuutoksen tavoitteiden toteutuminen edellyttää, että niin oikeuslaitoksemme kuin poliisinkin riittävät resurssit turvataan.
Lisäksi Mäkinen kiittelee hallitusta jälleen yhden hallitusohjelmassa sovitun lainsäädäntöuudistuksen saattamisesta maaliin.
-Seksuaalirikoslain kokonaisuudistus ja törkeimpien seksuaalirikosten, erityisesti lapsiin kohdistuvien, rangaistusten korottaminen ovat hallitusohjelmakirjauksia. Hallituskaudella vallinneista poikkeuksellista olosuhteista huolimatta hallitus on jälleen saanut yhden lupaamansa uudistuksen valmiiksi.
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Pienyrittäjät maksavat hallituksen epäonnistuneen talouspolitiikan laskun6.9.2026 10:51:41 EEST | Tiedote
Kokoomusvetoisen hallituksen talouslinja on koko vaalikauden ajan suosinut suuryrityksiä, sanoo SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
SDP:n Filatov: Järjestöleikkaukset voivat tulla Suomelle kalliiksi5.9.2026 14:11:10 EEST | Tiedote
Hallitus leikkaa järjestöjen rahoitusta samaan aikaan, kun niiden tarjoamaa matalan kynnyksen apua tarvitaan yhä enemmän. Varapuhemies Tarja Filatovin mukaan leikkaukset vähentävät ennaltaehkäisevää työtä, lisäävät painetta julkisiin palveluihin ja tulevat lopulta säästöjä kalliimmiksi.
SDP:n Tuppurainen: Pienet yritykset tarvitsevat enemmän tukea5.9.2026 13:38:29 EEST | Tiedote
Merkittävä osa suomalaisista yrityksistä on pieniä ja yhden hengen yrityksiä, jotka eivät ole juuri hyötyneet hallituksen politiikasta, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen muistuttaa yrittäjänpäivänä. Hän esittää neljää konkreettista keinoa pienten yritysten ja yksinyrittäjien tukemiseen.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen Valkosen puheet ovat todellisuudesta irrallaan5.9.2026 13:09:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puheet pelkästään leikkauksin tehtävästä 8–11 miljardin sopeutuksesta eivät ole realismia, ja tämän tietävät kokoomuslaiset itsekin, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.
SDP:n Joona Räsänen: Jos kantti kestäisi, kokoomus olisi voinut leikata yritystukia jo nyt5.9.2026 11:17:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkosen mukaan kokoomus leikkaisi seuraavassa hallituksessa yritystukia. SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsäsellä on kokoomukselle parempi idea: Leikataan yritystukia jo nyt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
