SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen tyytyväinen maakuntalentojen kilpailutuksen tulokseen

Jaa
SDP:n jyväskyläläinen kansanedustaja Riitta Mäkinen on tyytyväinen maakuntalentoja koskevan kilpailutuksen lopputulokseen.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Finnair voitti kilpailutuksen kaikilla viidellä reitillä, mukaan lukien Jyväskylästä Helsinkiin,  ja aloittaa liikennöinnin 31.10.2022.

- On hienoa, että reitille saadaan vakaa toimija jonka kanssa on hyvä lähteä kehittämään erityisesti markkinaehtoista lentoliikennettä, sanoo Mäkinen.

Mäkinen huomauttaa, että Finnairin liikennöinti helpottaa matkustamista käytännönkin syistä, kun matkatavaroiden siirtyminen jatkolennolle Helsingissä on sujuvaa. Jyväskylässä valtaosa lennoista on siirtymiä jatkolennoille ja  siksi tämänkaltainen interlining-menettely on tärkeä.

Mäkinen muistuttaa, että laadukas säännöllinen lentoliikenne on tärkeää yksittäisille kansalaisille, mutta erityisen tärkeää se on alueen elinkeinoelämälle.

- Elinkeinoelämän toimintaedellytysten ja maakunnan elinvoiman kannalta on keskeistä, että se on saavutettavissa arkipäivisin myös lentoyhteyksin.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: SDP panostaa vaihtoehdossaan ammatilliseen koulutukseen25.11.2025 14:55:00 EET | Tiedote

Ammatillinen koulutus on kokenut suuria muutoksia viime vuosina, mutta sen haasteet ovat edelleen merkittäviä. Uutiset valmistuneiden riittämättömistä työelämätaidoista ja opetuksen puutteista kertovat, että järjestelmää on kehitettävä. Vaihtoehdossaan SDP haluaa vahvistaa ammatillista koulutusta ja esittää siihen panostettavaksi 20 miljoonaa euroa, kertoo Laine-Nousimaa.

SDP:n Saku Nikkanen: Hallituksen tulee peruuttaa kuntiin kohdistuvat leikkaukset valtionosuusuudistuksen kaaduttua25.11.2025 14:44:00 EET | Tiedote

Sosialidemokraattien vaihtoehtobudjetissa esitetään kunnille palautettavaksi 75 miljoonaa euroa, jotka hallituksen budjettiesitys leikkaisi ensi vuodelta kuntien valtionosuuksista. Tämän lisäksi SDP esittää 25 miljoonan euron lisäystä valtionosuuksiin kuntien tehtävien hoidon tukemiseksi. Kuntien rahoitukseen kohdistuvien lisäleikkausten torjuminen on erityisen tärkeää nyt, kun hallitus on epäonnistunut kuntien valtionosuusjärjestelmän uudistamisessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye