SDP EDUSKUNTA

SDP:n Riitta Mäkinen tyytyväinen maakuntalentojen kilpailutuksen tulokseen

Jaa
SDP:n jyväskyläläinen kansanedustaja Riitta Mäkinen on tyytyväinen maakuntalentoja koskevan kilpailutuksen lopputulokseen.
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Finnair voitti kilpailutuksen kaikilla viidellä reitillä, mukaan lukien Jyväskylästä Helsinkiin,  ja aloittaa liikennöinnin 31.10.2022.

- On hienoa, että reitille saadaan vakaa toimija jonka kanssa on hyvä lähteä kehittämään erityisesti markkinaehtoista lentoliikennettä, sanoo Mäkinen.

Mäkinen huomauttaa, että Finnairin liikennöinti helpottaa matkustamista käytännönkin syistä, kun matkatavaroiden siirtyminen jatkolennolle Helsingissä on sujuvaa. Jyväskylässä valtaosa lennoista on siirtymiä jatkolennoille ja  siksi tämänkaltainen interlining-menettely on tärkeä.

Mäkinen muistuttaa, että laadukas säännöllinen lentoliikenne on tärkeää yksittäisille kansalaisille, mutta erityisen tärkeää se on alueen elinkeinoelämälle.

- Elinkeinoelämän toimintaedellytysten ja maakunnan elinvoiman kannalta on keskeistä, että se on saavutettavissa arkipäivisin myös lentoyhteyksin.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote

Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.

SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye