SDP:n Riitta Mäkinen: Vihreä siirtymä onnistuu pitämällä kaikki mukana

Tavoitteenamme on taloudellisesti, sosiaalisesti ja ekologisesti kestävä Suomi, joka saavutetaan oikeudenmukaisen vihreän siirtymän mahdollistaman talouskasvun avulla. Tällainen kasvu ammentaa kiertotaloudesta, uusiutuvista raaka-aineista, hiilineutraaleista ja jopa hiiltäsitovista energialähteistä ja siinä huolehditaan, että kaikki pysyvät mukana.
Meidän on perustettava toimemme uusimpaan tutkimustietoon ja oltava valmiita säätämään kurssia tilannekuvan muuttuessa. Tällainen päivitystä edellyttävä tilanne oli esimerkiksi tieto siitä, että maankäyttösektorimme eli maa- ja metsätalouden ja muun maankäytön muodostama kokonaisuus on kääntynyt hiilinielusta päästölähteeksi. Toivottomuuden sijaan on syytä miettiä aktiivisesti ratkaisuja. Hiilinielujen vahvistaminen on yksi tärkeimpiä ilmastopoliittisia tavoitteitamme, sillä tämä yhdessä päästöjen vähentämisen kanssa määrittelee pitkälti, millaisiin kustannuksiin on varauduttava.
Ilmastopolitiikassa tekemättä jättäminen tai jo tapahtuneeseen reagoiminen tulee tutkimusten mukaan kalliimmaksi kuin etunojainen toimiminen. Osana EU:n ilmastopolitiikkaa olemme sitoutuneet tavoitteeseen hiilineutraalista Suomesta vuonna 2035, sillä tiedämme, että ennakoivalla sopeutumisella emme ole virran vietävinä ja pystymme nopeuttamaan vihreää siirtymää.
Haluamme olla maailman ensimmäinen fossiilisesta energiasta vapaa hyvinvointiyhteiskunta. Kulunut vuosi on vain vahvistanut tätä näkemystä. Ensimmäisenä oleminen merkitsee edelläkävijyyttä, suunnannäyttämistä ja rohkeutta tarttua muutoksen tarjoamiin mahdollisuuksiin. Fossiilinen energia on kiiruhtanut tiensä päähän, sillä se on päästövaikutustensa lisäksi osoittanut olevansa arvaamatonta ja veristä. Sijoittamalla uusiutuvaan ja päästöttömään energiaan kuten tuulivoimaan, vesivoimaan ja ydinvoimaan teemme samalla turvallisuuspoliittisen sekä huoltovarmuutta edistävän päätöksen.
On varmistettava, että vihreä siirtymä toteutetaan sosiaalisesti oikeudenmukaisella tavalla, sillä se ei kosketa kaikkia samalla tavalla. Kukaan ei saa joutua varallisuutensa, asuinpaikkansa tai ammattinsa takia kantamaan kohtuuttomasti siirtymän seurauksia. Teollisuudessa vihreän siirtymän tuomat muutokset edellyttävät myös täydennys- ja uudelleenkoulutusta. Osaamistarpeet on kartoitettava, jotta työntekijät saavat tarvittaessa oikeanlaista koulutusta. Ilmastopolitiikka voi onnistua vain, jos sillä on kansalaisten tuki. Siksi tärkeintä on pitää vihreässä siirtymässä kaikki mukana.
Ilmastonmuutoksen seuraukset näkyvät jo meilläkin muun muassa sademäärän kasvuna ja keskilämpötilan nousuna, ja ne näkyvät yllättävän nopeasti pysyvinä muutoksina myös eri elinkeinosektoreilla kuten matkailussa ja maa- ja metsätaloudessa. Valitettavasti ilmastonmuutoksen hillitsemiseen suunnatut toimet eivät näy yhtä nopeasti. Tästä syystä on äärimmäisen tärkeää, että Suomessa jatketaan nykyhallituksen johdonmukaista ja tieteeseen pohjautuvaa ilmastopolitiikkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riitta MäkinenKansanedustaja
Puh:0504302197Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Kokoomuksen sopeutustoimet – täysi floppi!20.3.2023 12:06:33 EET | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) tyrmää kokoomuksen ehdottamat 6 miljardin sopeutustoimet epärealistisina.
SDP:n Filatov: Työelämästä on tehtävä reilumpaa18.3.2023 15:01:42 EET | Tiedote
Ulkomaisen työvoiman väärinkäyttö syö hyväksyntää työperäiseltä maahanmuutolta. Samat käytännöt uhkaavat levitä muuhunkin työelämään. Samalla ne vääristävät yritysten välistä reilua kilpailua. Vilunkiveikot pärjäävät ja vastuullisesti toimivat yritykset häviävät kilpailutuksissa, toteaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
SDP:n Lindtman: "Tämän kirkkaammaksi vaaliasetelma ei tule: ainut vaihtoehto uudelle talousoikeistohallitukselle on, että SDP nousee vaalien ykköspaikalle"17.3.2023 09:38:21 EET | Tiedote
Kokoomuksen ryhmäpuheenjohtaja Kai Mykkäsen esiintyminen Ilta-Sanomissa ei jättänyt enää mitään arvailujen varaan. Kokoomus kertoo avoimesti tavoittelevansa uudenlaista ”talousoikeistolaista hallitusta” yhdessä perussuomalaisten kanssa. Rakenteilla on Suomen sodanjälkeisen historia oikeistolaisin hallitus, jos vain vaalitulos sen mahdollistaa.
SDP:n Tuula Väätäinen: Meidän on suojeltava lapsia ja nuoria16.3.2023 12:31:27 EET | Tiedote
Tuore Lastensuojelun kehittämisyhteisö Pesäpuu ry:n syksyllä 2022 toteuttama selvitys paljastaa, että sijaishuollosta karanneet lapset joutuvat usein vakavien rikosten uhriksi ja ajautuvat helposti myös itse tekemään rikoksia. Näitä karanneita ja sen myötä kadonneita nuoria on Suomessa vuosittain satoja.
SDP:n Aki Lindén: Perusterveydenhuolto rakennettava omalääkärimallin varaan16.3.2023 12:20:48 EET | Tiedote
Kansanedustaja, ex-peruspalveluministeri Aki Lindén varoittaa uskomasta kokoomuksen tarjoamaan yksityistämisen autuuteen terveydenhuollossa. Palvelusetelien tarjoaminen pirstoo hoidon jatkuvuutta, kun nyt pitäisi investoida myös Lääkäriliiton kannattamaan omalääkärimalliin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme