SDP:n ryhmäpuheenvuoro ajankohtaisselonteon lähetekeskustelussa
20.4.2022 14:24:15 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Arvoisa puhemies,
Venäjän brutaali hyökkäyssota Ukrainassa on kestänyt kahdeksan viikkoa. Tänä aikana olemme todistaneet julmaa pommittamista, siviilien tappamista, kiduttamista ja tulevaisuuksien murskaamista. Butsha, Buzova, Borodjanka ja Mariupol ovat muuttuneet kuoleman näyttämöiksi, eikä lista lopu tähän. Uusia tietoja tulee jatkuvasti julki, ja ne paljastavat hyökkääjän kylmyyden. Naapuristamme on tullut häikäilemätön, arvaamaton ja aggressiivinen.
Turvallisuusympäristömme on sodan seurauksena muuttunut radikaalisti. Se muuttui sinä hetkenä, kun Venäjän ensimmäinen ohjus iskeytyi Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan 24. helmikuuta. Venäjä perustaa hyökkäyksen väitteisiin, joilla ei ole tosiasiallista pohjaa. Venäjä rikkoo räikeästi kansainvälistä oikeutta ja allekirjoittamiaan kansainvälisiä sopimuksia.
Sota koskee ennen kaikkea 44 miljoonan ukrainalaisen kohtaloa, mutta Mariupolin ja Butshan särkyneissä raunioissa myös maailmankuva on vaakalaudalla. Venäjä uskoo, että suurten maiden pitäisi olla vapaita hallitsemaan pienempiä. Ukraina vastustaa ja puolustaa suvereniteettiaan. Me tuemme Ukrainaa, koska taistelua käydään siitä, miten maailman pitäisi toimia.
Ärade talman, Ryssland tror att stora makter borde styra mindre länder. Ukraina står emot och försvarar sin suveränitet. Det pågår en kamp om hur världen ska fungera.
Arvoisa puhemies,
Suomi on sitoutunut kansainväliseen sääntöpohjaiseen järjestelmään. Olemme itsenäisyydestä lähtien rakentaneet rauhaa ja vakautta ulkopolitiikassa monenkeskisellä yhteistyöllä. Yhteisesti sovittujen sääntöjen noudattaminen edistää vakautta ja on kansallisen turvallisuutemme perusta.
Toimillaan Venäjän osoittaa, että nämä sopimukset eivät merkitse sille mitään. Näin ollen sitä turvallisuusympäristöä, johon Venäjäkin kuului, ei enää ole. Turvallisuustilanteemme on sen johdosta vakavampi ja vaikeammin ennakoitavissa kuin kertaakaan kylmän sodan jälkeen.
Olemme murroskohdassa, jossa turvallisuutemme perustekijät asettuvat uudelleen.
Yksi asia on kuitenkin jo ilmeinen. Meidän on ylläpidettävä puolustusvoimien korkeaa suorituskykyä ja yleistä asevelvollisuutta. Voimme olla tyytyväisiä, että emme lähteneet vuosituhannen alussa kulkemaan yleisen asevelvollisuuden romuttamisen suuntaan.
Arvoisa puhemies,
Teemme nyt arvio siitä, mitä muuttunut turvallisuusympäristö tarkoittaa asemallemme maailmassa.
Selonteossa kuvataan realistisesti muuttunut turvallisuusympäristö ja ne mahdollisuudet, mitä Suomella tässä tilanteessa on turvallisuutemme takaamiseksi.
Selonteon mukaan tilanteessa, jossa Venäjä pyrkii rakentamaan etupiiriä ja on pyrkimyksissään valmis käyttämään myös sotilaallista voimaa, reagoimatta jättäminen saattaisi johtaa liikkumatilamme kaventumiseen.
Tähän arvioon on helppo yhtyä.
Näin ollen meidän on päätettävä, tulisiko Suomen hakea ratkaisua sotilaallisesti liittoutumalla. On syytä käydä vaihtoehdot läpi avoimesti, huolellisesti ja viivyttelemättä, asiantuntijat tarkasti kuullen. Olennaisessa roolissa on valtiojohdon kanta.
On selvää, että Venäjän toiminta on tuonut Suomen monta askelta lähemmäksi sotilaallisen liittoutumisen välttämättömyyttä.
Arvoisa puhemies,
Valtiojohtomme on käsitellyt turvallisuustilanteen muutosta ensiluokkaisesti ja pitänyt yllä aktiivista vuoropuhelua kumppanimaiden kanssa. Erityisesti Ruotsi on meille tärkeä kumppani: Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen on yhteinen tavoitteemme.
Siksi olisi viisasta edetä turvallisuuspoliittisissa ratkaisuissa mahdollisimman yhtäaikaisesti. Viime kädessä maat tekevät omat ratkaisut, mutta yhtenäisellä linjalla varmimmin vahvistaisimme vakautta, turvaisimme arvojamme, pohjoismaista kansanvaltaa ja hyvinvointiyhteiskuntamalliamme.
Ärade talman, Rysslands agerande har fört Finland flera steg närmare nödvändigheten av en militär allians. Det vore klokt av Finland och Sverige att gå samma väg i säkerhetspolitiska lösningar. Det skulle stärka stabiliteten och skydda våra värderingar.
Arvoisa puhemies,
Seuraavien viikkojen aikana eduskuntaryhmien on kyettävä hyvään keskinäiseen yhteistyöhön, kun haemme yksituumaisuutta tarvittavista ratkaisuista. Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän ajattelua ja päätöksentekoa tässä harkinnassa ohjaa yksi asia ylitse muiden: suomalaisten turvallisuus. Olemme valmiit tekemään ne päätökset, jotka parhaiten takaavat suomalaisten turvallisuuden.
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 577 6255Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Crime as a Service on ilmiö, jolta täytyy välittömästi katkoa siivet9.3.2026 15:47:40 EET | Tiedote
Helsingin poliisi julkaisi tänään tiedot laajasta rikosvyyhdistä, jonka yhteydessä selvisi, että kahta nuorta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä. Poliisin mukaan täysi-ikäiset rikolliset värväsivät kaksi 15-vuotiasta poikaa toteuttamaan rikoksen. Kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma (sd) vaatii välittömiä toimia ja tuomion saaneiden nuorten tukitoimiin osallistuminen pitäisi tehdä pakolliseksi.
SDP:n Perholehto: Suostumuksettomat seksuaaliset ”deepfaket” kiellettävä8.3.2026 11:17:45 EET | Tiedote
Alkuvuoden puhutuimpia tekoälyilmiöitä oli Elon Muskin Grok-tekoäly, jolla ympäri maailman tuotettiin seksuaalissävytteistä ja suostumuksetonta materiaalia erityisesti naisista ja jopa lapsista. SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto vaatii, että Suomi pistää kaiken vaikutusvaltansa peliin EU:ssa ja ottaa tavoitteeksi ajaa seksuaaliset suostumuksettomat syväväärennökset tekoälyasetukseen uudeksi, yksiselitteisesti kielletyksi kategoriaksi.
SDP:n johdon kannanotto: Ei ydinaseita Suomeen7.3.2026 15:10:43 EET | Tiedote
Kun Suomi liittyi Naton jäseneksi, Suomi liittyi Naton ydinasepelotteeseen. Tämä pelote on Suomessa ja koko liittokunnan alueella täysimääräinen. Suomi myös osallistuu Naton ydinasesuunnitteluun liittokunnan jäsenenä. Suomen linja on ollut, että Suomeen ei ydinaseita tuoda.
SDP:n Paula Werning: Turvallisuudesta ei voi säästää – hallituksen politiikka näkyy nyt Etelä-Karjalassa7.3.2026 10:23:40 EET | Tiedote
Etelä-Karjalassa on päädytty tilanteeseen, jonka ei pitäisi olla mahdollinen Suomessa: pelastuslaitoksen henkilöstöä lomautetaan säästöjen takia.
SDP:n Skinnari: Ydinenergialain avaamisen ydinkysymys on miten se lisää Suomen turvallisuutta7.3.2026 09:50:58 EET | Tiedote
Kansanedustaja Ville Skinnarin mukaan hallituksen esitys avata ydinenergialaki merkitsee merkittävää muutosta Suomen turvallisuuspoliittiseen linjaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
