SDP EDUSKUNTA

SDP:n Taimela: Villit sähköyhtiöt kuriin lupamenettelyllä

12.2.2021 12:55:14 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kansanedustaja Katja Taimela peräänkuuluttaa jättämässään kirjallisessa kysymyksessä viranomaisille toimivia keinoja puuttua epäselvyyksiin eräiden sähköyhtiöiden toiminnassa. Yhtenä vaihtoehtona tulisi harkita sähköyhtiön perustamisen tekemistä luvanvaraiseksi.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Yhteydenotot ja mediatiedot kertovat sähköyhtiö Fi-Nergyn laskutukseen liittyvistä hyvin laajoista ja pitkään jatkuneista epäselvyyksistä. Nämä ongelmat ovat poikineet miltei 1000 valitusta Kilpailu- ja kuluttajavirastolle. Myös Energiavirasto on saanut lukuisia tutkintapyyntöjä Fi-Nergyn toiminnasta. Kuluttaja-asiamies harkitsee ryhmäkannetta asiassa, Taimela huomauttaa.

Kyseessä on tilanteet, joissa kuluttajat eivät ole saaneet rahojaan takaisin, joko tasauslaskuihin liittyen tai sopimusten päättyessä ennakkomaksujen hyvitysten kohdalla. Huhtikuussa 2020 Kilpailu- ja kuluttajavirasto vei Fi-Nergyn markkinaoikeuteen. Yhtiötä uhataan useilla 100 000 euron uhkasakoilla, ellei se muuta laskutus- ja sopimuskäytäntöjään. Fi-Nergy on kiistänyt uhkasakot ja valittanut niistä hallinto-oikeuteen. Koska asian oikeuskäsittely ei ole alkanut, on Fi-Nergy voinut jatkaa toimintaansa entiseen malliin.

- On kohtuutonta, että vilpillisesti toimiva yhtiö saa jatkaa toimintaansa ja aktiivista asiakashankintaa. Kuluttajan asema on kohtuuttoman heikko, kun viranomaisten toimintamahdollisuudet asiassa ovat osoittautuneet melkoisen mitättömiksi. Oma haasteensa on siinä, että Fi-Nergyn toimijoilla on taustallaan vastaavanlaisiin ongelmiin joutuneita yrityksiä. Oikeusprosessien ollessa pitkiä, näyttää siltä, että uhkasakkoja ja liiketoimintakieltoja on helppo kiertää mm. käyttämällä bulvaaneja tai perustamalla uusia yrityksiä.

- Ratkaisuna tilanteeseen on esitetty mm. sähköyhtiön perustamisen tekemistä luvanvaraiseksi. Tätä kautta lupa voitaisiin evätä, jos sen ehtoja rikotaan. Näin tilanteisiin pystyttäisiin puuttumaan nykyistä tehokkaammin. Kehottaisin harkitsemaan tätä vaihtoehtoa vakavasti, Taimela painottaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi

Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye