SDP:n Tarja Filatov: Mielenterveyspalveluihin panostaminen on tärkeää myös työllisyyden vahvistamisessa
5.2.2023 16:28:44 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Mielenterveyden häiriöiden vähentäminen on inhimillisesti tärkeää ja taloudellisesti viisasta. Siksi mielenterveyspalveluihin panostaminen on kovaa työllisyys-ja talouspolitiikkaa, toteaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov. Hän puhui Hyvinkäällä aluevaltuutettujen kansalaistapaamisessa.
- Mielenterveyden häiriöt tarkoittavat julkiselle taloudelle merkittäviä kustannuksia joka vuosi. Ne ovat tällä hetkellä merkittävin työkyvyttömyyden syy ja iso osa sairauspoissaoloista. Suomessa. Panostamalla toimiviin mielenterveyspalveluihin voimme parantaa työllisyyttä ja saada aikaan säästöjä, Filatov kertoo.
Filatovin mukaan tällä hetkellä mielenterveyden ongelmien kanssa kamppaileva joutuu usein odottamaan kohtuuttoman pitkään. Apua saa, jos jaksaa taistella saadakseen sitä tai pystyy hankkimaan palveluita yksityiseltä sektorilta. On vahvistettava matalan kynnyksen palveluja ja varmistettava, että seitsemän päivän hoitotakuu toteutuu myös mielenterveyspalveluissa.
- Vahvistamalla perusterveydenhuollon mielenterveyspalveluita ja tukemalla oikean avun piiriin pääsyä voimme taklata kasvavia kustannuksia ja ennen muuta auttaa ihmistä hädässä.
Hoitoon pääsyn nopeuttamisen lisäksi tärkeää on myös panostaa riittävästi ennaltaehkäisyyn. Tässä tarvitaan myös työpaikkojen ja työterveyshuollon apua, sillä psykososiaaliset riskit sekä työstressi ovat työterveysongelmia, jotka aiheuttavat merkittäviä kustannuksia myös työnantajille.
- Onneksi työelämästä löytyy myös paljon hyviä esimerkkejä siitä, miten mielenterveyden häiriöiden kasvua voidaan taklata. Varhaista lyhytterapiaa tarjoavat yritykset ovat onnistuneet vähentämään sairaspoissaoloja ja inhimillistä kärsimystä sekä saamaan aikaan säästöjä, Filatov kertoo.
Yksilöön kohdistuvien toimien lisäksi on tärkeää panostaa erityisesti työpaikkojen ja yhteiskunnan toimiin. Tällaisia ovat esimerkiksi osallistava työaikasuunnittelu vuorotyössä, työn muokkaus ja työuravalmennuksen lisääminen. Erilaisten toimenpiteiden yhdistäminen sekä yhteistyö työpaikan ja työterveyshuollon välillä ovat avainasemassa, jotta työkyvyn tuki on vaikuttavaa.
- Helposti unohtuu, että myös esimerkiksi muutosjohtamisen, palkitsemisjärjestelmien ja tiedonkulun kaltaisilla asioilla on mielenterveydellinen ulottuvuutensa. Tarvitsemme johtajien ja lähiesimiesten mielenterveysosaamisen vahvistamista, jotta mielenterveyden hyvinvointia voidaan tukea paremmin työelämässä.
Filatov toivoo myös muutosta tapaan, jolla mielenterveyden häiriöistä puhutaan Suomessa.
- Mielenterveydestä puhutaan työllisyystoimien ja julkisen talouden säästöjen yhteydessä liian vähän. Tosiasia kuitenkin on, että mielenterveyden häiriöiden yhteydessä puhutaan 11 miljardin kustannuksista vuositasolla. Ne joko kasvavat tai kääntyvät laskuun. Poliittiset päätökset ratkaisevat suunnan.
Yhteyshenkilöt
Tarja FilatovKansanedustaja
Puh:050 511 3112Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituksen esitys vaarantaa kätilöiden saatavuuden26.3.2026 17:26:40 EET | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition edustajat SDP:stä, vihreistä ja vasemmistoliitosta jättivät eriävän mielipiteen hallituksen esitykseen kätilökoulutuksen uudistamisesta. Esitys on kätilökoulutuksen osalta epäonnistunut ja vaikutuksiltaan haitallinen. Esitys tulisi lähettää uudelleen valmisteltavaksi, siten että kätilökoulutus muutettaisiin tutkintoon johtavaksi 120 opintopisteen laajuiseksi ylemmäksi ammattikorkeakoulututkinnoksi.
SDP:n Suhosen keskustelualoite lastensuojelusta puhuttiin täysistunnossa eduskunnassa26.3.2026 17:03:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen keskustelualoite (KA 1/2025 vp) puhuttiin tänään torstaina eduskunnan täysistunnossa. Keskustelualoitteen oli allekirjoittanut 53 kansanedustajaa laajasti yli puoluerajojen, vain RKP:n ja Liike Nytin edustus puuttuivat.
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen hankintalakiuudistus uhkaa lopettaa kuntien yhteisen kehittämistyön26.3.2026 13:14:41 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Juha Viitala on huolissaan hallituksen hankintalain uudistuksen vaikutuksista kuntien yhteisille elinkeino- ja kehitysyhtiöille. Viitalan mukaan muun muassa Satakunnassa 12 kunnan yhteisomistuksessa olevan Prizztechin kaltainen yhteistoiminta ei olisi enää mahdollista hallituksen esityksen tullessa voimaan ja elinkeinojen kehittämistyö pirstaloituisi entisestään.
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: Orpon hallituksen päästövähennystoimet jäävät puolivillaisiksi26.3.2026 13:02:26 EET | Tiedote
Ympäristövaliokunnan sosialidemokraatit arvioivat, että Orpon hallituksen tuottama keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (KAISU) ei ohjaa Suomea saavuttamaan ilmastolain mukaista hiilineutraaliustavoitetta vuodelle 2035 eikä EU-tason ilmastovelvoitteita. Erityisesti liikenteen, maatalouden ja rakennusten erillislämmityksen päästöjä tarkasteleva suunnitelma jää sekä vaille riittäviä ja konkreettisia päästövähennystoimia että tarpeen mukaista rahoitusta.
Maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-edustajat: Hallitus vaikeuttaa ruokahuollon järjestämistä kunnissa ja hyvinvointialueilla26.3.2026 11:34:49 EET | Tiedote
– Hankintalain uudistuksen tavoitteena on kilpailun lisääminen ja säästöjen aikaansaaminen, mutta ruokahuollon osalta tulos on päinvastainen. Kuntien ja hyvinvointialueiden kustannukset kasvavat, kilpailu ei lisäänny ja erityisesti pienien elintarviketuottajien mahdollisuudet tarjota tuotteitaan kuntien ruokapalveluille heikkenevät, summaa maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Piritta Rantanen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
