SDP EDUSKUNTA

SDP:n Torsti iloitsee Oodi-kirjaston vastaanotosta: Oodi on kaikenlaisten ihmisten moderni kirjasto

31.12.2018 11:32:29 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Helsinkiläinen kansanedustaja Pilvi Torsti iloitsee siitä, että kaupunkilaiset ovat ottaneet upean ja uljaan Oodi-kirjaston omakseen. Keskustaan on saatu julkinen tila, jossa kaikki kaupunkilaiset voivat kokoontua. Torsti uskoo, että Oodi on oiva kokoontumispaikka myös vuodenvaihteen lomien aikana.

- Oodi on tarkoitettu kaikille. Siellä saa vierailla niin vanhat kuin nuoretkin, terveet ja sairaat, ihan kaikki ihmiset. Oodi on kaikenlaisten ihmisten kohtaamispaikka. Se ilmentääkin suomalaisen yhteiskunnan arvoja, mutta samalla se katsoo tulevaisuuteen. Pärjätäkseen Suomi tarvitsee yhä enemmän tasa-arvoa ja suvaitsevaisuutta, sanoo Torsti.

Kirjastot ovat kuuluneet suomalaiseen sivistykseen ja tasa-arvoiseen yhteiskuntamalliin. Torsti ei lainkaan yhdy kriittisiin kommentteihin kirjojen määrästä tai ompelukoneiden tarpeellisuudesta. Hänen mukaansa Oodi vie kirjaston uudelle tasolle moderneilla ratkaisuilla.

- Kirjat ovat kaiken ytimessä, mutta moderni kirjasto ei ole vain kirjoja. Tulevaisuudessa sivistys on yhä tärkeämpää ja siksi on keskeistä, että kirjastojen roolia pystytään kehittämään. Oodi on tästä oiva esimerkki ja edelläkävijä myös kansainvälisesti.

Suomen valtio ja Helsingin kaupunki päättivät rakentaa Oodin lahjana 100-vuotiaalle Suomelle.

- Päättäjälle Oodi on ollut hieno hanke. Budjetit pitivät ja lopputulos on hienompi kuin sinällään upeat havainnekuvat. Oodi ja etenkin ylimmän kerroksen kirjataivas herättää ainakin minussa valtavasti tunteita, Torsti päättää.

Yhteyshenkilöt

Elli Luukkainen
050-433 3171

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Suhonen: Rikoslain kiristäminen ei yksin pysäytä työperäistä hyväksikäyttöä18.3.2026 14:07:00 EET | Tiedote

Kansanedustaja Timo Suhonen (sd.) pitää työperäisen hyväksikäytön kitkemistä tarpeellisena, mutta muistuttaa että hallituksen esitys ei ole yksinään riittävä. Hyväksikäyttöön puuttuminen edellyttää myös keinoja, joilla työntekijät pääsevät käytännössä paremmin turvaamaan oikeuksiansa. Suhonen korostaa ammattiliittojen kanneoikeuden merkitystä osana kokonaisuutta. Hän on tehnyt asiasta lakialoitteen laiksi järjestökanteesta työsuhteeseen liittyvässä riita-asiassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye