SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuula Väätäinen: Epäoikeudenmukainen aktiivimalli kuopataan

13.11.2019 17:25:29 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Kansanedustaja Tuula Väätäinen pitää hallituksen päätöstä purkaa työttömiä kurittanut aktiivimaali ainoana oikeana ratkaisuna.

- Monella suulla on nyt todettu, että aktiivimalli ei ole ollut tuloksellinen eikä työtöntä auttava, vaan se on ollut tehoton sekä työttömiä eriarvoistava ja lannistava. On aivan oikein, että epäoikeudenmukainen aktiivimalli kuopataan, painottaa Väätäinen.

- Aktiivimallin positiivisena vaikutuksena on sanottu olevan palvelujen käytön lisääntyminen. Nyt ei kuitenkaan tiedetä, millaista lisääntynyt palvelujen käyttö tai palvelun saaminen on ollut laadultaan ja tehokkuudeltaan. TE-toimistoista saadun palautteen mukaan aktiivimalli on kannustanut aktiivisuuteen, joka ei ole työllistymisen kannalta tarkoituksenmukaista eikä perustu asiakkaan tarpeisiin ja motivaatioon. Aktiivimalli on kannustanut työttömiä ihmisiä näennäiseen aktiivisuuteen, joka on palvellut ainoastaan aktiivimallin ehtojen täyttämistä, muistuttaa Väätäinen.

Työllisyyden kasvun kannalta suurta potentiaalia on ikääntyneiden, perusasteen koulutuksen varassa olevien, maahanmuuttajien, osatyökykyisten ja työmarkkinoiden ulkopuolelle jäävien nuorien joukossa. Työllisyyspalvelujen merkitys näille ihmisryhmille on suuri. Siksi Rinteen hallitus panostaa palvelujen kehittämiseen.

-Kuten työministeri Timo Harakka on kertonut, jatkossa palvelujen on oltava yksilöllisempiä ja paremmin kohdennettuja sekä positiivisesti kannustavia. TE-toimistojen ja kuntien työvoimapalvelujen sekä myös sosiaalityön on tehtävä enemmän yhteistyötä, jotta erityisesti pitkäaikaistyöttömät voisivat kuntoutua ja työllistyä, korostaa Väätäinen.

-Pidän tärkeinä ensi vuonna alkavia kuntakokeiluja, jotka alustavasti koskevat ainakin 200 000 työnhakijaa. Uskon, että kokeilujen kautta saadaan hyviä kokemuksia, joiden avulla palveluja voidaan vahvistaa. Mitä yhdenmukaisempaa TE-toimistojen toiminta Suomessa on, sitä oikeudenmukaisemmin ja tasa-arvoisemmin työttömiä kohdataan, sanoo Väätäinen.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen jätti kirjallisen kysymyksen kiellettyjen elintarviketuotteiden maahantuonnista10.2.2026 15:15:50 EET | Tiedote

Afrikkalainen sikarutto (ASF) on vakava ja jatkuva uhka suomalaiselle sianlihantuotannolle, elintarviketeollisuudelle ja viennille. Euroopassa ASF on jo aiheuttanut toimialalle merkittäviä taloudellisia menetyksiä. Myös Suomen kannalta yksittäiset tautitapaukset strategisissa kohdissa voisivat johtaa tuotannon ja viennin keskeytyksiin sekä pitkään elpymiseen, toteaa SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.

SDP-ledamöter kräver svar om centraliseringar – svenskspråkig service lider10.2.2026 12:16:04 EET | Pressmeddelande

Riksdagsledamöter från SDP har lämnat in ett skriftligt spörsmål till ansvarig minister om Transport- och kommunikationsverket Traficoms planer på att lägga ner ett stort antal serviceställen för teori- och körprov samt körkorts- och tillståndsärenden från och med 2027. De vill ha tydliga svar från regeringen på hur nedläggningarna påverkar möjligheterna att avlägga körprov på de berörda orterna och vilka alternativ regeringen ser för att trygga statlig service i hela landet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye