SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuula Väätäinen: Kuntien talouden turvaamiseksi tarvitaan pitkäjänteistä päätöksentekoa

Jaa
Kuntien rahoitusta koskeva vuoden 2021 talousarviovalmistelu on hallituksen toimesta parhaillaan käynnissä. Keväällä vuosille 2021–2024 laaditun kuntatalousohjelman ja julkisen talouden suunnitelman valmistelun yhteydessä päätettiin kuntien mahdollisten lisätuen tarpeiden tarkastelusta syksyn budjettiriihen yhteydessä, jolloin päätetään mm. kunnille myönnettävistä taloudellisista lisätuista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Kuntien taloudellinen tilanne on tällä hetkellä vaikea ja seuraavat vuodet eivät tule olemaan yhtään helpompia. Kuntien taloutta ovat rasittaneet mm. verotulojen lasku ja erityisesti koronapandemiasta aiheutuneet lisäkulut. Koronan testauksista ja suojavarusteiden hankinnoista on jo pelkästään tämän vuoden aikana syntynyt merkittäviä lisäkustannuksia. Kuntien talouden turvaamiseksi tarvitsemme pitkäjänteistä päätöksentekoa, minkä avulla turvataan kuntien elinvoimaisuutta, sanoo Väätäinen.

Kuntien taloutta tuettiin koronatukipaketilla vuoden 2020 neljännessä lisätalousarviossa 1,4 miljardilla eurolla ja muilla kuntiin kohdennetuilla toimilla.

- Valtion myöntämän tukipaketin myötä kuntien taloudellinen tilanne on parantunut ja peruspalveluista on pystytty huolehtimaan. Kuntien taloudellisen lisätuen tarve on kuitenkin edelleen erittäin suuri. Sosiaali- ja terveydenhuollon alalla kuntien ja sairaanhoitopiirien taloutta rasittavat jo ennestään suuret hoivajonot ja kasvaneet hoitotarpeet. Kuntien heikkenevän talouden tuomat haasteet ovat olleet arkipäivää monissa kunnissa jo tähän saakka ja koronapandemia myötä ne ovat entisestään lisääntyneet, kertoo Väätäinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Oppositio arvostelee hallituspuolueiden toimintatapoja sosiaali- ja terveysvaliokunnassa17.9.2025 17:23:58 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi vielä viime vuonna Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen kohdalla: ”Mikäli käy ilmi, että säästötoimenpiteet ja osaamisen ja henkilöstön riittävyyden kannalta tehtävät muutosesitykset eivät toteuta tavoitettaan, niin järkevä hallitus on niitä valmis uudelleen tarkastelemaan”. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan oppositiopuolueet SDP, Keskusta, Vihreät ja Vasemmistoliitto toteavat, että Oulaskankaan kohdalla sama linja ei näytä pätevän. Oulaskankaan säästölaskelmista puuttuvat todelliset potilaiden siirtokuljetuskustannukset, joten siksi luvut ovat pielessä. Kyseessä on räikeä ristiriita.

Suuren valiokunnan sd-edustajat kannustavat innovaatioihin luonnonnielujen lisäämiseksi17.9.2025 16:24:16 EEST | Tiedote

Tasapainoinen taakanjako maankäytön, asumisen ja liikenteen välillä ei rasita näistä mitään kohtuuttomasti. Suuren valiokunnan enemmistön kanta rajaisi laskentasäännöissä maankäytön ulkopuolelle kokonaan, mikä lisäisi taakkaa liikenteen ja asumisen kohdalla. Suomen olisi ehdottoman tärkeää valmistella ja toimeenpanna hiilinielut turvaavaa kansallista maankäyttösektorin ilmastopolitiikkaa ja osoittaa tähän riittävät resurssit ja toimet, korostavat SDP:n suuren valiokunnan kansanedustajat.

Vetoomus Petteri Orpon hallitukselle Palestiinan tunnustamisesta viipymättä17.9.2025 16:12:03 EEST | Tiedote

Sosialidemokraattinen, Vihreä ja Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä vetoaa Orpon hallitukseen, jotta Suomi tekisi Tasavallan Presidentin toivomuksen mukaisen esityksen Palestiinan valtion tunnustamiseksi tai toisi asian viipymättä eduskunnan ratkaistavaksi. Vetoamme, että Suomi tekisi tunnustamisen nyt samassa yhteydessä kuin monet muut samanmieliset maat, jotta emme jää historian väärälle puolelle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye