SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuula Väätäinen: Kuntien talouden turvaamiseksi tarvitaan pitkäjänteistä päätöksentekoa

4.9.2020 14:24:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuntien rahoitusta koskeva vuoden 2021 talousarviovalmistelu on hallituksen toimesta parhaillaan käynnissä. Keväällä vuosille 2021–2024 laaditun kuntatalousohjelman ja julkisen talouden suunnitelman valmistelun yhteydessä päätettiin kuntien mahdollisten lisätuen tarpeiden tarkastelusta syksyn budjettiriihen yhteydessä, jolloin päätetään mm. kunnille myönnettävistä taloudellisista lisätuista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Kuntien taloudellinen tilanne on tällä hetkellä vaikea ja seuraavat vuodet eivät tule olemaan yhtään helpompia. Kuntien taloutta ovat rasittaneet mm. verotulojen lasku ja erityisesti koronapandemiasta aiheutuneet lisäkulut. Koronan testauksista ja suojavarusteiden hankinnoista on jo pelkästään tämän vuoden aikana syntynyt merkittäviä lisäkustannuksia. Kuntien talouden turvaamiseksi tarvitsemme pitkäjänteistä päätöksentekoa, minkä avulla turvataan kuntien elinvoimaisuutta, sanoo Väätäinen.

Kuntien taloutta tuettiin koronatukipaketilla vuoden 2020 neljännessä lisätalousarviossa 1,4 miljardilla eurolla ja muilla kuntiin kohdennetuilla toimilla.

- Valtion myöntämän tukipaketin myötä kuntien taloudellinen tilanne on parantunut ja peruspalveluista on pystytty huolehtimaan. Kuntien taloudellisen lisätuen tarve on kuitenkin edelleen erittäin suuri. Sosiaali- ja terveydenhuollon alalla kuntien ja sairaanhoitopiirien taloutta rasittavat jo ennestään suuret hoivajonot ja kasvaneet hoitotarpeet. Kuntien heikkenevän talouden tuomat haasteet ovat olleet arkipäivää monissa kunnissa jo tähän saakka ja koronapandemia myötä ne ovat entisestään lisääntyneet, kertoo Väätäinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Crime as a Service on ilmiö, jolta täytyy välittömästi katkoa siivet9.3.2026 15:47:40 EET | Tiedote

Helsingin poliisi julkaisi tänään tiedot laajasta rikosvyyhdistä, jonka yhteydessä selvisi, että kahta nuorta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä. Poliisin mukaan täysi-ikäiset rikolliset värväsivät kaksi 15-vuotiasta poikaa toteuttamaan rikoksen. Kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Eveliina Heinäluoma (sd) vaatii välittömiä toimia ja tuomion saaneiden nuorten tukitoimiin osallistuminen pitäisi tehdä pakolliseksi.

SDP:n Perholehto: Suostumuksettomat seksuaaliset ”deepfaket” kiellettävä8.3.2026 11:17:45 EET | Tiedote

Alkuvuoden puhutuimpia tekoälyilmiöitä oli Elon Muskin Grok-tekoäly, jolla ympäri maailman tuotettiin seksuaalissävytteistä ja suostumuksetonta materiaalia erityisesti naisista ja jopa lapsista. SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto vaatii, että Suomi pistää kaiken vaikutusvaltansa peliin EU:ssa ja ottaa tavoitteeksi ajaa seksuaaliset suostumuksettomat syväväärennökset tekoälyasetukseen uudeksi, yksiselitteisesti kielletyksi kategoriaksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye