SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuula Väätäinen: Kuntien talouden turvaamiseksi tarvitaan pitkäjänteistä päätöksentekoa

4.9.2020 14:24:54 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kuntien rahoitusta koskeva vuoden 2021 talousarviovalmistelu on hallituksen toimesta parhaillaan käynnissä. Keväällä vuosille 2021–2024 laaditun kuntatalousohjelman ja julkisen talouden suunnitelman valmistelun yhteydessä päätettiin kuntien mahdollisten lisätuen tarpeiden tarkastelusta syksyn budjettiriihen yhteydessä, jolloin päätetään mm. kunnille myönnettävistä taloudellisista lisätuista.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

- Kuntien taloudellinen tilanne on tällä hetkellä vaikea ja seuraavat vuodet eivät tule olemaan yhtään helpompia. Kuntien taloutta ovat rasittaneet mm. verotulojen lasku ja erityisesti koronapandemiasta aiheutuneet lisäkulut. Koronan testauksista ja suojavarusteiden hankinnoista on jo pelkästään tämän vuoden aikana syntynyt merkittäviä lisäkustannuksia. Kuntien talouden turvaamiseksi tarvitsemme pitkäjänteistä päätöksentekoa, minkä avulla turvataan kuntien elinvoimaisuutta, sanoo Väätäinen.

Kuntien taloutta tuettiin koronatukipaketilla vuoden 2020 neljännessä lisätalousarviossa 1,4 miljardilla eurolla ja muilla kuntiin kohdennetuilla toimilla.

- Valtion myöntämän tukipaketin myötä kuntien taloudellinen tilanne on parantunut ja peruspalveluista on pystytty huolehtimaan. Kuntien taloudellisen lisätuen tarve on kuitenkin edelleen erittäin suuri. Sosiaali- ja terveydenhuollon alalla kuntien ja sairaanhoitopiirien taloutta rasittavat jo ennestään suuret hoivajonot ja kasvaneet hoitotarpeet. Kuntien heikkenevän talouden tuomat haasteet ovat olleet arkipäivää monissa kunnissa jo tähän saakka ja koronapandemia myötä ne ovat entisestään lisääntyneet, kertoo Väätäinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Onko Kyösti Kakkonen kirjoittanut Kokoomuksen ohjelman?30.9.2026 14:09:56 EEST | Tiedote

-Kokoomuksen tänään julkistetussa talouspaperissa näkyy vahvasti sen vaalirahoittajien käsiala. Nyt nähdään mitä kokoomuksen nykyinen talousradikalismi tarkoittaa, kun yhdeksän miljardin leikkauslistat kaadetaan jälleen yhteiskunnan heikoimpien niskaan ja varakkaat säästetään näiltä talkoilta. Mieleen juolahtaa, että onkohan Kyösti Kakkonen kirjoittanut kokoomuksen ohjelman, kysyy valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).

SDP:n Juha Viitalalta aloitteita liikenneturvallisuuden ja Selkämeren tilan parantamiseksi30.9.2026 11:23:11 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt talousarvioaloitteita, joilla edistetään liikenneturvallisuutta ja liikenteen sujuvuutta Satakunnassa sekä Selkämeren tilan parantamista. Viitala esittää rahoitusta muun muassa tievalaistukseen Rauman Lappiin, Rauman Koillisväylän liikenteen kanavointiin, Kuusijoentien korjaamiseen sekä kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Hankkilan ja Olkiluodon välillä.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Orpon hallitus lyö hanskat tiskiin pitkäaikaisasunnottomuuden edessä29.9.2026 16:04:33 EEST | Tiedote

Orpon hallituksen pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen tähtäävä ohjelma päättyy tämän vuoden lopussa, vaikka pitkäaikaisasunnottomuus on hallituskauden aikana kääntynyt selvään kasvuun. – Hallitus lupasi poistaa pitkäaikaisasunnottomuuden vuoteen 2027 mennessä. Nyt ohjelma päättyy, mutta tilanne on jopa pahentunut. Hallitus ei voi kuitata tätä sillä, että ohjelma vain päättyy suunnitelman mukaisesti. Jos tavoite ei ole toteutunut, tarvitaan lisää toimia, ei luovuttamista, vaatii SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye