SDP:n Tuula Väätäinen: Lasten ja nuorten hyvinvointi, hoitajapula ja hyvinvointialueiden rahoitus tärkeitä teemoja SDP:n eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Kuopiossa
16.8.2022 17:29:32 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Kuopioon keskiviikkona ja torstaina 17.-18.8.2022. Kokouksen yhteydessä pääministeri Sanna Marin ja SDP:n ministerit sekä kansanedustajat tutustuvat Kuopion kaupungin ja sen lähialueilla eri kohteisiin. SDP:n kansanedustajia on kansalaisten tavattavissa Kuopion torilla keskiviikkona kello 12 alkavassa yleisötilaisuudessa. Kansanedustaja ja Kuopion kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tuula Väätäinen on iloinen, että tänä kesänä Kuopion kaupunki saa toimia kesäkokouksen isäntänä. Väätäinen toivottaa ministerit ja kansanedustajat lämpimästi tervetulleiksi Kuopioon ja kannustaa ihmisiä tulemaan torille tapaamaan kansanedustajia ja rohkeasti kertomaan sydämellä olevista asioista.
-Näin koulujen jälleen käynnistyttyä on hyvä keskustella lasten ja nuorten hyvinvoinnista. Suomessa lapset ja nuoret voivat lähtökohtaisesti hyvin, tästä huolimatta lasten ja nuorten hyvinvoinnissa on kuitenkin paljon haasteita edelleen ratkaistavana. Huonovointisuuden ja huono-osaisuuden kasaantuminen yhä pienemmälle joukolle yhteiskunnassamme on pystyttävä pysäyttämään. Koronapandemia ja Ukrainan sodan vaikutukset ovat näkyneet lasten ja nuorten oppimisvaikeuksien ja mielenterveyden ongelmien lisääntymisessä sekä heikentyneessä turvallisuuden tunteessa ja tulevaisuudenuskossa. Oppimistulosten eroja ja sosiaalista eriarvoistumista on kurottava umpeen. Lisäksi lasten ja nuorten on saatava apua mielenterveyden ongelmiin silloin kun elämäntilanne sitä edellyttää. Muun muassa näihin lasten ja nuorten hyvinvointia rasittaviin ongelmiin meidän on löydettävä ratkaisuja ja näitä asioita haluan myös nostaa keskusteluun eduskuntaryhmämme kesäkokouksessa, kertoo Väätäinen.
-Sosiaali- ja terveydenhuollon hoitajapula on jatkunut vaikeana, ja kesän aikana pula hoitotyötä tekevistä on näkynyt ruuhkina päivystyksissä sekä pitkinä jonoina vanhusten hoivapaikkojen saannissa. Kyseessä on Suomen hyvinvointivaltion kannalta vakava tilanne, jonka ratkaiseminen edellyttää nopeita toimia hoitohenkilöstön riittävyyden parantamiseksi. Terveydenhuollon parissa työskentelevät hoitajat ovat hyvinvointivaltiomme arvokas voimavara, joista on pidettävä huolta. Hoitajapulan taustalla vaikuttaviin tekijöihin kuten alan veto- ja pitovoimaan, hoitotyön johtamiseen ja alan urakehitysmahdollisuuksiin on löydettävä kestäviä ratkaisuja. Hoitajapula koskettaa koko Suomea. Hoitajapulan mahdollisista ratkaisuista on myös syytä keskustella eduskuntaryhmämme kesäkokouksessa, toteaa Väätäinen.
-Hyvinvointialueet aloittavat toimintansa ensi vuoden alussa. Pohjois-Savossa kuten muillakin alueilla toiminnan aloittamista pitää katsoa rauhassa. Tämän kokoluokan uudistukset vaativat aikaa, eikä hanskoja pidä lyödä tiskiin liian aikaisin ongelmatilanteita kohdatessamme. Hyvinvointialueiden toiminnan onnistunut aloittaminen on myös riippuvainen hyvinvoivasta ja motivoituneesta henkilöstöstä. Siksi hyvinvointialueiden riittävä rahoitus on edellytys, jotta uudistukselle asetetut tavoitteet on mahdollista aidosti saavuttaa. Ihmisillä on varmastikin paljon kysymyksiä liittyen hyvinvointialueiden toiminnan aloittamiseen ja toivonkin, että monet löytävät Kuopion torille keskiviikkona klo 12.00 keskustelemaan SDP:n kansanedustajien kanssa, päättää Väätäinen.
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Syöpäpotilaalla ei ole varaa odottaa – Rydmanin selittelyt eivät pelasta ihmishenkiä12.10.2026 14:29:24 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning pitää syöpähoitojen pitkiä viiveitä vakavana hälytysmerkkinä suomalaisen terveydenhuollon tilasta. Suomessa ei voida hyväksyä sitä, että potilas joutuu odottamaan kuukausia tutkimuksiin ja hoitoon pääsyä. Werning arvostelee sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin suhtautumista ongelmaan ja vaatii hallitukselta välittömiä toimia hoitoviiveiden korjaamiseksi.
SDP Pia Hiltunen: Syöpä ei odota – hoitoon pääsyn viiveisiin on puututtava12.10.2026 14:09:34 EEST | Tiedote
Ylen MOT esiin nostamat tapaukset syövän diagnosoinnin ja hoitoon pääsyn viiveistä herättävät vakavaa huolta. Erityisesti nuorten naisten rintasyöpien viivästynyt tunnistaminen osoittaa, kuinka tärkeää on päästä tutkimuksiin ajoissa. SDP kansanedustaja Pia Hiltunen vaatii, että syöpäepäilyihin reagoidaan nykyistä nopeammin ja hoitoon pääsy turvataan riittävillä resursseilla.
SDP:n Haatainen: Syövän hoidossa viiveet ovat kohtalokkaita12.10.2026 09:55:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT on tutkinut hoitoviiveiden roolia syöpähoidoissa ja haastatellut kolmea nuorta äitiä, jotka saivat tiedon aggressiivisesta rintasyövästä vasta kuukausien päästä ensioireiden huomaamisen jälkeen. SDP:n Tuula Haatainen mukaan on keskeistä, että perusterveydenhuoltoon pääsee nopeasti oireiden ilmaannuttua.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen Varsovan turvallisuusfoorumiin – keskustelun aiheena Ukrainan merkitys Euroopalle12.10.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen osallistuu neljättä kertaa Varsovan turvallisuusfoorumiin, joka on tänä vuonna 12.-13. lokakuuta.
SDP:n Tuppurainen: Orpon väite siitä, että talous kasvaisi nyt Suomessa ensimmäistä kertaa 20 vuoteen, ei pidä paikkaansa11.10.2026 12:57:36 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo väitti eilen Ylen Ykkösaamussa, että Suomen talous olisi nyt kasvussa ensimmäisen kerran sitten vuoden 2008. Väite ei pidä paikkaansa. Vuosien 2008–2025 välillä Suomen talous kasvoi 12 vuotena, muistuttaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja Tytti Tuppurainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
