SDP:n Tuula Väätäinen: Lasten ja nuorten hyvinvointi, hoitajapula ja hyvinvointialueiden rahoitus tärkeitä teemoja SDP:n eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Kuopiossa

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Kuopioon keskiviikkona ja torstaina 17.-18.8.2022. Kokouksen yhteydessä pääministeri Sanna Marin ja SDP:n ministerit sekä kansanedustajat tutustuvat Kuopion kaupungin ja sen lähialueilla eri kohteisiin. SDP:n kansanedustajia on kansalaisten tavattavissa Kuopion torilla keskiviikkona kello 12 alkavassa yleisötilaisuudessa. Kansanedustaja ja Kuopion kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Tuula Väätäinen on iloinen, että tänä kesänä Kuopion kaupunki saa toimia kesäkokouksen isäntänä. Väätäinen toivottaa ministerit ja kansanedustajat lämpimästi tervetulleiksi Kuopioon ja kannustaa ihmisiä tulemaan torille tapaamaan kansanedustajia ja rohkeasti kertomaan sydämellä olevista asioista.
-Näin koulujen jälleen käynnistyttyä on hyvä keskustella lasten ja nuorten hyvinvoinnista. Suomessa lapset ja nuoret voivat lähtökohtaisesti hyvin, tästä huolimatta lasten ja nuorten hyvinvoinnissa on kuitenkin paljon haasteita edelleen ratkaistavana. Huonovointisuuden ja huono-osaisuuden kasaantuminen yhä pienemmälle joukolle yhteiskunnassamme on pystyttävä pysäyttämään. Koronapandemia ja Ukrainan sodan vaikutukset ovat näkyneet lasten ja nuorten oppimisvaikeuksien ja mielenterveyden ongelmien lisääntymisessä sekä heikentyneessä turvallisuuden tunteessa ja tulevaisuudenuskossa. Oppimistulosten eroja ja sosiaalista eriarvoistumista on kurottava umpeen. Lisäksi lasten ja nuorten on saatava apua mielenterveyden ongelmiin silloin kun elämäntilanne sitä edellyttää. Muun muassa näihin lasten ja nuorten hyvinvointia rasittaviin ongelmiin meidän on löydettävä ratkaisuja ja näitä asioita haluan myös nostaa keskusteluun eduskuntaryhmämme kesäkokouksessa, kertoo Väätäinen.
-Sosiaali- ja terveydenhuollon hoitajapula on jatkunut vaikeana, ja kesän aikana pula hoitotyötä tekevistä on näkynyt ruuhkina päivystyksissä sekä pitkinä jonoina vanhusten hoivapaikkojen saannissa. Kyseessä on Suomen hyvinvointivaltion kannalta vakava tilanne, jonka ratkaiseminen edellyttää nopeita toimia hoitohenkilöstön riittävyyden parantamiseksi. Terveydenhuollon parissa työskentelevät hoitajat ovat hyvinvointivaltiomme arvokas voimavara, joista on pidettävä huolta. Hoitajapulan taustalla vaikuttaviin tekijöihin kuten alan veto- ja pitovoimaan, hoitotyön johtamiseen ja alan urakehitysmahdollisuuksiin on löydettävä kestäviä ratkaisuja. Hoitajapula koskettaa koko Suomea. Hoitajapulan mahdollisista ratkaisuista on myös syytä keskustella eduskuntaryhmämme kesäkokouksessa, toteaa Väätäinen.
-Hyvinvointialueet aloittavat toimintansa ensi vuoden alussa. Pohjois-Savossa kuten muillakin alueilla toiminnan aloittamista pitää katsoa rauhassa. Tämän kokoluokan uudistukset vaativat aikaa, eikä hanskoja pidä lyödä tiskiin liian aikaisin ongelmatilanteita kohdatessamme. Hyvinvointialueiden toiminnan onnistunut aloittaminen on myös riippuvainen hyvinvoivasta ja motivoituneesta henkilöstöstä. Siksi hyvinvointialueiden riittävä rahoitus on edellytys, jotta uudistukselle asetetut tavoitteet on mahdollista aidosti saavuttaa. Ihmisillä on varmastikin paljon kysymyksiä liittyen hyvinvointialueiden toiminnan aloittamiseen ja toivonkin, että monet löytävät Kuopion torille keskiviikkona klo 12.00 keskustelemaan SDP:n kansanedustajien kanssa, päättää Väätäinen.
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
