SDP:n Tuula Väätäinen: "Olen tyytyväinen hallituksen päätöksiin, joilla vahvistetaan työllisyyttä ja julkista taloutta"
11.2.2022 19:30:05 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Viime syksyn budjettiriihessä hallitus sopi, että tarvittavat suomalaisten työllisyyttä vahvistavat päätökset tehdään 15.2. mennessä. Tänään julkistetut toimenpiteet ovat jatkumoa hallituksen politiikalle, joka luo uusia työpaikkoja ja vahvistaa osaamista Suomessa. Samalla se osoittaa, että hallitus kykenee viemään sovitut ratkaisut maaliin asti, sanoo kansanedustaja Tuula Väätäinen.
Osana työllisyyttä vahvistavia toimia hallitus panostaa nuorten ja opiskelijoiden hyvinvointiin sekä jaksamiseen. Opintotulojen tulorajoja korotetaan pysyvästi 50 prosentilla vuoden 2023 alusta. Lisäksi korkeakouluopiskelijoiden mielenterveyspalveluihin lisätään YTHS:n rahoitusta yhteensä 4 miljoona euroa vuosina 2023–2026. Lisäksi nuorten työllisyyden edistämiseksi Ohjaamo-toiminta vakinaistetaan.
- Erityisen tärkeänä pidän opintotuen tulorajojen pysyvää korottamista. Opintotuen tulorajojen korotus parantaa opiskelijoiden asemaa ja mahdollistaa työkokemuksen kerryttämisen opintojen aikana, kertoo Väätäinen.
- Opiskelijoiden mielenterveyspalveluiden kysyntä on kasvanut koronapandemian aikana todella paljon ja palveluita ovat tarvinneet myös sellaiset opiskelijat, jotka normaaleissa olosuhteissa eivät niitä tarvitsisi. Mielenterveyden edistämisen, jaksamisen ja opiskelukykyyn panostaminen ovat juuri nyt erityisen tärkeitä toimenpiteitä, jotta pystymme tukemaan nuorten ja opiskelijoiden jaksamista, opinnoista selviytymistä ja työelämää siirtymistä, toteaa kansanedustaja Tuula Väätäinen.
- Ohjaamo-toiminnan vakinaistaminen on tärkeä toimenpide, jolla nuorten työllistymistä pystytään edistämään. Nuorille on voitava tarjota matalan kynnyksen työllistymiseen tähtääviä palveluja nyt ja tulevaisuudessa. Ohjaamo-toiminnan kautta nuorten osallisuutta, arjessa pärjäämistä sekä koulutukseen siirtymistä ja työllistymistä on voitu kehittää ja luoda uusia toimintamalleja. Ohjaamo-toiminnalle on selkeä tarve ja niiden toimintaa on tärkeää jatkaa, päättää SDP:n kansanedustaja Tuula Väätäinen.
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen: Eroa, Orpo, vai etkö tunne tulosvastuun käsitettä?26.4.2026 15:41:52 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpo vähättelee ylimielisesti opposition perusteltuja vaatimuksia pääministerin erosta. Tosiasia on, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa tavoitteissaan.
SDP:n Heinäluoma: Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?26.4.2026 13:02:31 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten petettyjen vaalilupausten lista on roima, varsinkin pienituloisten suomalaisten puolustamisen osalta. Puolueen puheenjohtaja, saksiministeri Riikka Purra puhui lauantaina Ylen Ykkösaamussa pahasti ohi totuuden, SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma jyrähtää.
SDP:n Heinäluoma vaatii ilmastotavoitteista kiinni pitämistä ja uutta luontolakia26.4.2026 10:13:21 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen menetetyn hallituskauden jälkeen ilmastopolitiikkaan tarvitaan tekoja. SDP pitää kiinni siitä, että Suomen on oltava hiilineutraali hyvinvointiyhteiskunta vuonna 2035 ja ilmastopolitiikan on oltava ennakoitavaa. SDP:n poliittinen ohjelma lähtee siitä, että ilmastotyö ja talouskasvu ovat yhdistettävissä, sanoo SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen toiminnasta paistaa epätoivo, kun se yrittää vierittää vastuuta järjestöleikkauksista oppositiolle24.4.2026 15:09:22 EEST | Tiedote
Kokoomuksen johdolla suomalaisten arjen palveluita heikennetään ennen näkemättömällä tavalla. Vastuuta pakoileva kykypuolue vierittää syytä omista vahingollisista päätöksistään oppositiolle, huomauttaa SDP:n Saku Nikkanen.
SDP:n Kiuru: Hallitus on epäonnistunut kaikissa talous- ja työllisyystavoitteissaan – silti hyvinvointivaltion rajoittaminen jatkuu puskutraktorilla24.4.2026 14:56:29 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru arvostelee kovin sanoin hallituksen uusia päätöksiä leikata jälleen sosiaali- ja terveyspalveluista. Kiurun mukaan on perin kummallista, että hallitus, joka on epäonnistunut kaikissa itselleen asettamissaan keskeisissä talous- ja työllisyystavoitteissaan, jatkaa silti suomalaisen hyvinvointivaltion purkamista kylmästi ja määrätietoisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
