SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuula Väätäinen: Seksuaalirikoksia koskevan rikoslain kokonaisuudistus on välttämätön

10.6.2020 15:00:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Seksuaalirikoksia koskevan rikoslain 20 luvun kokonaisuudistus on ollut 11.4.2019 lähtien oikeusministeriön asettaman työryhmän valmistelussa. Edellinen seksuaalirikoksia koskevan rikoslain kokonaistarkastelu on tehty kaksi vuosikymmentä sitten. Tämän takia lain sääntely ja sen perustelut ovat päässeet osittain vanhentumaan.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Lain uudistamistarve on kirjattu pääministeri Sanna Marinin johtaman hallituksen ohjelmaan ja kokonaisuudistusta koskeva hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle keväällä 2021.

Rikoslain uudistaminen raiskauksia koskevan lainsäädännön osalta tarkoittaa suostumuksen puutteen lisäämistä raiskauksen määritelmäksi. Lainsäännösten tulee sisältää rangaistussäännös, jos sukupuoliyhteys on tapahtunut vastoin toisen ihmisen tahtoa. Lisäksi nuoriin lapsiin kohdistuneiden sukupuoliyhteyksien säätäminen rangaistaviksi raiskausrikoksina sekä rangaistusten kiristäminen ovat valmistelussa.

-          Seksuaalirikoksia koskevan rikoslain kokonaisuudistus on täysin välttämätön. Hallituksen linjaaman rikoslain uudistuksen lähtökohtana ovat jokaisen seksuaalinen koskemattomuus ja itsemääräämisoikeus. Raiskauksenmääritelmä muuttaminen suostumuksen puutteeseen perustuvaksi on todella tärkeä lainsäädännöllinen uudistus. Lisäksi lapsiin kohdistuneiden sukupuoliyhteyksien muuttaminen rangaistaviksi raiskausrikoksina ja rangaistusten kiristäminen ovat äärettömän tarpeellisia muutoksia, kertoo kansanedustaja Tuula Väätäinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Saku Nikkanen: Jätin kirjallisen kysymyksen kuolinpesien aseista, joiden ei tulisi päätyä rikollisiin käsiin4.3.2026 16:15:48 EET | Tiedote

Suurten ikäluokkien edustajilla on ollut omistuksessaan keskimääräistä enemmän ampuma-aseita. Heidän ikääntymisensä on nostanut esiin ilmiön, jossa perittyjä tai käytöstä poistuneita aseita on merkittävästi vapailla markkinoilla. Samana aikana kuolinpesäaseista on kadonnut tai varastettu noin 12 800 asetta eli lähes 11 % kaikista kuolinpesistä ilmoitetuista aseista. Poliisiviranomaiset arvioivat, että osa kadonneista aseista päätyy rikollisten käsiin, toteaa SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Saku Nikkanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye