SDP:n Tuula Väätäinen: Sopimuspalokuntien asema tulee varmistaa sote-uudistuksessa
18.11.2021 17:46:54 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustaja Tuula Väätäinen kysyi tänään eduskunnan kyselytunnilla miten hallitus turvaa sopimuspalokuntien aseman osana hyvinvointialueita. Sopimuspalokuntalaiset ovat mukana noin 60 prosentissa pelastustoimen vuotuisista hälytystehtävistä. Esimerkiksi viime kesän Kalajoen laajojen metsäpalojen sammuttajista 90 prosenttia oli vapaaehtoisia.
- Sopimuspalokunnat ovat tärkeä osa Suomen pelastustoimea ja niiden toimintaedellytykset on turvattava sote-uudistuksessa, Väätäinen toteaa.
- Sopimuspalokuntajärjestelmä on moninainen ja moniulotteinen, sekä toistaiseksi osittain valtakunnallisesti koordinoimaton kokonaisuus. On hyvä, että pääministeri Marinin hallitusohjelman mukaan sopimuspalokuntien toimintaedellytyksiä pelastuslaitosten kumppanina vahvistetaan, tunnistaen niiden nykyiset ja tulevaisuuden haasteet sekä erityispiirteet. Näin koko maan kattavasta paloasemaverkostosta huolehditaan, Väätäinen sanoo.
- Sopimuspalokuntien avulla pelastustoimen palvelut voidaan turvata tasapuolisesti maan kaikissa osissa ja toiminnalla on merkitystä yhteiskunnan kokonaisturvallisuudelle, Väätäinen päättää.
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Kokoomuksen toiminnasta paistaa epätoivo, kun se yrittää vierittää vastuuta järjestöleikkauksista oppositiolle24.4.2026 15:09:22 EEST | Tiedote
Kokoomuksen johdolla suomalaisten arjen palveluita heikennetään ennen näkemättömällä tavalla. Vastuuta pakoileva kykypuolue vierittää syytä omista vahingollisista päätöksistään oppositiolle, huomauttaa SDP:n Saku Nikkanen.
SDP:n Kiuru: Hallitus on epäonnistunut kaikissa talous- ja työllisyystavoitteissaan – silti hyvinvointivaltion rajoittaminen jatkuu puskutraktorilla24.4.2026 14:56:29 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru arvostelee kovin sanoin hallituksen uusia päätöksiä leikata jälleen sosiaali- ja terveyspalveluista. Kiurun mukaan on perin kummallista, että hallitus, joka on epäonnistunut kaikissa itselleen asettamissaan keskeisissä talous- ja työllisyystavoitteissaan, jatkaa silti suomalaisen hyvinvointivaltion purkamista kylmästi ja määrätietoisesti.
SDP:n Suhonen: Hallitus ei ota vakavasti lapsiperheköyhyyttä!24.4.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen mielestä hallitus unohti lapsiperheet kehysriihessään.
SDP:n Eloranta: Mediakasvatuksen korkeakouluopetusta ei saa päästää loppumaan24.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta on erittäin huolissaan mediakasvatuksen korkeakouluopetuksen päättymisestä Suomessa kokonaan vuonna 2027. Hänen mukaansa mediakasvatus ja -lukutaito ovat nykyään entistä tärkeämpiä sosiaalisen median ja tekoälyn yleistyessä erityisesti nuorten tietolähteenä. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.
SDP:n Kumpula-Natri: Kokoomusministeri rikkoo tahallaan tasa-arvodirektiiviä23.4.2026 17:38:02 EEST | Tiedote
EU pyrkii palkkatasa-arvoon, mutta Suomi jättää omat naisensa heikommalle, kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri harmittelee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
