SDP:n Tuula Väätäinen: Työhyvinvointi on inhimillinen tuottavuustekijä
23.3.2023 10:52:03 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Miksi työpahoinvointiin ei puututa työpaikoilla? Suomessa henkilöstöjohtamisen osaaminen on puutteellista. Toki on työpaikkoja, joissa henkilöstöjohtaminen osataan ja ymmärretään sen merkitys, mutta jotakin on pahasti pielessä johtamisessa, jos työntekijöiden työpahoinvointi lisääntyy vuosi vuodelta, toteaa perheterapeutti, kansanedustaja Tuula Väätäinen.
Johtamisella on suuri merkitys paremman työelämän mahdollistamisessa. Työolobarometrin mukaan vaikuttamismahdollisuudet ja oman osaamisen kasvattaminen työssä ovat kehittyneet vain ylemmillä toimihenkilöillä.
– Kaikilla ammattilaisilla pitäisi olla mahdollisuus vaikuttaa omaan työhönsä, oman osaamisen kehittämiseen, kiitokseen ja kehittävään palautteeseen ja näin lisätä työn voimavaroja, kannustaa Väätäinen.
Työpahoinvoinnin kustannukset vuositasolla vaihtelevat 25 miljardista eurosta noin 40 miljardiin riippuen käytettävästä laskentatavasta. Vertailun vuoksi, Suomen valtion budjetti on noin 80 miljardin euron suuruinen.
Työllisyys on tällä hallituskaudella noussut historiallisen korkealle ja Suomessa on työvoimapula. On löydettävä keinoja, joilla työtä voidaan räätälöidä erilaisille ihmisille sopivaksi. Työssä jaksaminen on kriittinen kysymys myös talouskasvulle. Työuupumuksen torjunta hyödyttää kaikkia, sekä työntekijöitä että työnantajia.
– Mielestäni työpahoinvoinnin kitkeminen työpaikoilta on konkreettinen keino saada aikaan kasvua ja päästä 80 prosentin työllisyystavoitteeseen. Työhyvinvoinnin parantaminen työpaikoilla on niin työntekijän kuin työnantajankin etu. Työhyvinvointi on inhimillinen tuottavuustekijä, linjaa Väätäinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuula VäätäinenKansanedustaja
Puh:050 511 3018Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Härskiä on se, että puolustusministeri Häkkänen vaatii miljardeja lisää rahaa puolustukseen, mutta ei osaa kertoa, miten menot rahoitetaan26.8.2026 18:13:41 EEST | Tiedote
- Puolustusministerinä pitäisin suuta soukemalla, kun joku tarjoaa ratkaisua siihen, miten kasvavat puolustusmenot kyettäisiin rahoittamaan. Puolustusministerillä ei itsellään tietenkään ole haisuakaan siitä, miten hän ratkaisisi kasvavien menojen rahoituksen, SDP:n Joona Räsänen kummastelee.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Suomen puolustuskykyä tulee vahvistaa romuttamatta hyvinvointiyhteiskuntaa26.8.2026 17:02:04 EEST | Tiedote
– Suomen puolustaminen on suomalaisten yhteinen asia, joten kasvavia puolustusmenoja ei voi rahoittaa vain leikkaamalla, vaan taakkaa on jaettava. SDP on sitoutunut Suomen puolustuskyvyn vahvistamiseen, mutta samalla on pyrittävä turvaamaan ihmisten hyvinvoinnin perusedellytyksiä, toteaa SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo.
SDP:n Pia Viitanen: Missä ovat kokoomuksen keinot, onko niitä?26.8.2026 15:02:07 EEST | Tiedote
SDP on ensimmäinen puolue, joka on esittänyt mallin, jolla puolustuksen rahoitus voidaan hoitaa kestävästi ja oikeudenmukaisesti, sanoo SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen.
SDP:n Mika Kari: Puolustushankintojen voimakas kasvu avaa mahdollisuuden vahvistaa kotimaista teollisuutta ja investointeja26.8.2026 14:20:37 EEST | Tiedote
Suomen puolustusmenot kasvavat tulevina vuosina osana liittokunnan yhdessä sopimaa puolustusmenotavoitetta. SDP ottaa Suomen turvallisuuden ja siihen tarvittavat panostukset vakavasti ja siksi olemme esittäneet uskottavan ja oikeudenmukaisen paketin niiden rahoittamiseksi, toteaa puolustusvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Mika Kari.
Tytti Tuppuraisen avauspuhe SDP:n kesäkokouksessa Oulussa 26.8.202626.8.2026 12:02:28 EEST | Tiedote
Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
