SDP:n valtuustoryhmän tavoitteet Helsingin vuoden 2023 budjettiin: Arjen turvaa ja huolenpitoa

Pääkaupunkiin tarvitaan nyt turvaa ja vakautta. Ihmisten arjessa on tällä hetkellä paljon epävakautta, arjessa selviämisen haasteita ja huolta tulevasta.
Putinin käynnistämä sota Ukrainassa ja sen seurannaisvaikutukset aiheuttavat epävakautta koko Eurooppaan. Suomalaisten elinkustannukset ovat sodan seurauksena ennennäkemättömässä nousussa. Pääkaupungissa, jossa elämisen kustannukset ovat jo ennestään kovat, on pieni- ja keskituloisilla ihmisillä entistä vaikeampi tulla toimeen arjessaan. Samaan aikaan palkanmaksun ongelmat jatkuvat Helsingissä ja ovat aiheuttaneet kaupungille merkittävää mainehaittaa.
Tässä hetkessä tarvitaan toimia, joilla varmistetaan tärkeiden julkisten palveluiden toiminta ja luodaan turvaa ja vakautta helsinkiläisten arkeen.
Helsingin talous on vakaalla pohjalla ja kaupungin taloutta on hoidettu vuosien ajan vastuullisesti. Kaupunki on kantanut leveiden hartioidensa avulla vastuuta ensin koronakriisin hoidosta ja saanut siihen myös merkittävässä määrin tukea valtion suunnalta. Nyt Helsingin on kannettava vastuuta poikkeuksellisen talven yli kulkemisesta ja varmistettava, että niin julkiset palvelut, päiväkodit, koulut kuin myös tärkeät tukipalvelut ruokatuotannosta lumen auraukseen toimivat.
Nyt ei ole aika leikata koulutuksesta tai terveydestä. Tarvitsemme turvalliset julkiset palvelut ja huolenpitoa helsinkiläisistä; niin lapsista, nuorista kuin myös ikäihmisistä.
Helsingin palkanmaksun ongelmat ovat hankaloittaneet tuhansien kaupungin työntekijöiden pärjäämistä arjessa ja sotku on heikentänyt merkittävällä tavalla Helsingin kaupungin mainetta työnantajana.
Palkan maksaminen ajoissa on työnantajan yksi keskeisimpiä velvollisuuksia. Yli puoli vuotta jatkuneet ongelmat palkanmaksussa ja ongelmien toistuva vähättely kertovat huonoa kieltä niin pormestarista kuin myös kaupungin johtavista virkamiehistä. Kaikki merkit viittaavat siihen, ettei tilanne ole ollut johdon hallinnassa. Nyt kaikki energia ja fokus tulisi laittaa palkanmaksun ongelmien kuntoon laittamiseen ja työntekijöiden luottamuksen palauttamiseen.
SDP:n tavoitteena vuoden 2023 budjetissa on, että
- koulutuksen säästötoimenpiteet perutaan
- tärkeiden julkisten palvelujen käyttötaloustarpeet turvataan niin kasvatuksen ja koulutuksen kuin myös kulttuuri- ja vapaa-ajan toimialan saralla
- eriytymiskehitystä torjutaan myönteisen erityiskohtelun tarveperustaista rahoitusta korottamalla ja laajentamalla rahoitus koskemaan myös kulttuuri- ja liikuntapalveluja
- terveyskeskusjonoja puretaan tehostetusti
- tärkeät investoinnit joukkoliikenteeseen toteutetaan suunnitellussa aikataulussa, kuten Malmin raitiotien rakentaminen ja metroasemien perusparannushankkeet Herttoniemessä ja Itäkeskuksessa
- työntekijöiden luottamusta lähdetään palauttamaan vakiinnuttamalla liikunta- ja virkistyssetelin sekä työsuhdematkalipun myöntämisen avulla
- kaupunki toteuttaa tuntuvan palkkaohjelman, joka kohdennetaan erityisesti pienipalkkaisiin työntekijäryhmiin
- liikelaitosten ulkoistuksia ei toteuteta, vaan Palvelukeskusliikelaitoksen osalta toteutetaan ruokatehdasinvestointi, joka mahdollista oman ruoantuotannon jatkamisen moderneissa tiloissa
- lyhytnäköisiä tontin myyntejä ei toteuta
- Helsingissä panostetaan tavoitteellisesti työllisyyspolitiikkaan ja tavoitellaan työmarkkinatuen kuntaosuuden (70 milj. €) laskua valtuustokauden aikana
Vaikeina aikoina julkisen sektorin on toimittava vastuullisesti ja varmistettava, että kaupungin työntekijät voivat keskittyä hoitamaan työtään ja helsinkiläiset voivat luottaa, että julkiset palvelut toimivat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina Heinäluoma
valtuustoryhmän puheenjohtaja
eveliina.heinaluoma@gmail.com
p. 040 5921807
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Pääministeri Orpo vetäytyy vastuusta yhdenvertaisuustiedonannon taakse14.12.2025 15:51:25 EET | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar on pettynyt pääministeri Petteri Orpon (kok.) hitaaseen ja hampaattomaan reagointiin perussuomalaisten uusimpaan rasismikohuun. – Yhdenvertaisuustiedonanto on pelkkä irvikuva, jos pääministeri Orpo katsoo, että riittää, kun poikkeamiin siitä reagoidaan, vaikka niitä ei voida estää, Razmyar toteaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Purra nosti kädet pystyyn suomalaisten suurimpien huolien edessä14.12.2025 11:27:02 EET | Tiedote
Riikka Purra puhui sunnuntaina perussuomalaisten puoluevaltuustolle. Puheen aluksi Purra uhriutui oman talouspolitiikkansa haaksirikon edessä ja kertoi, että vain lisää samaa epäonnistunutta talouspolitiikkaa on luvassa. Tämän jälkeen Purra kertoi, ettei hallitus tule tekemään isoja muutoksia kuntien ja hyvinvointialueiden rahoitukseen, vaikka näkee niille tarpeen. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen ihmettelee, että hallitus on nostanut kädet pystyyn ja jättää hyvinvointialueet ja kunnat epävarmuuteen loppukaudeksi, vaikka hallituksella on koko ensi vuosi aikaa esittää korjauksia.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Perussuomalaiset yrittää peitellä linjanmuutostaan rasismikohuilla13.12.2025 10:01:18 EET | Tiedote
Perussuomalaiset on lyhyessä ajassa hyväksymässä kaksi aiemmin vastustamaansa työntekijöiden oikeuksien heikennystä ja tekee nyt sen, mitä puolue tekee parhaiten: lietsoo uutta rasismikohua kääntääkseen huomion pois omista ikävistä päätöksistään, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Matias Mäkynen: Kokoomus antaa hiljaisen hyväksyntänsä raskaussyrjinnälle11.12.2025 16:13:39 EET | Tiedote
Orpon hallitus lisää päätöksillään raskaus- ja perhevapaasyrjinnän riskiä, vaikka on hallitusohjelmassa sitoutunut puuttumaan tehokkaammin raskaus- ja perhevapaasyrjintään, kritisoi SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
SDP:n Nasima Razmyar: Kokoomus suojelee suurituloisten etuja viimeiseen asti11.12.2025 13:05:47 EET | Tiedote
Haluttomuus korjata yrittäjien eläkejärjestelmän alivakuuttamiseen liittyvää ongelmaa osoittaa, että oman etupiirin edun ajaminen on kokoomukselle tärkeämpää kuin valtiontalouden tasapainottaminen, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

