SDP:n valtuustoryhmän tavoitteet Helsingin vuoden 2023 budjettiin: Arjen turvaa ja huolenpitoa
6.10.2022 15:08:42 EEST | SDP | Tiedote

Pääkaupunkiin tarvitaan nyt turvaa ja vakautta. Ihmisten arjessa on tällä hetkellä paljon epävakautta, arjessa selviämisen haasteita ja huolta tulevasta.
Putinin käynnistämä sota Ukrainassa ja sen seurannaisvaikutukset aiheuttavat epävakautta koko Eurooppaan. Suomalaisten elinkustannukset ovat sodan seurauksena ennennäkemättömässä nousussa. Pääkaupungissa, jossa elämisen kustannukset ovat jo ennestään kovat, on pieni- ja keskituloisilla ihmisillä entistä vaikeampi tulla toimeen arjessaan. Samaan aikaan palkanmaksun ongelmat jatkuvat Helsingissä ja ovat aiheuttaneet kaupungille merkittävää mainehaittaa.
Tässä hetkessä tarvitaan toimia, joilla varmistetaan tärkeiden julkisten palveluiden toiminta ja luodaan turvaa ja vakautta helsinkiläisten arkeen.
Helsingin talous on vakaalla pohjalla ja kaupungin taloutta on hoidettu vuosien ajan vastuullisesti. Kaupunki on kantanut leveiden hartioidensa avulla vastuuta ensin koronakriisin hoidosta ja saanut siihen myös merkittävässä määrin tukea valtion suunnalta. Nyt Helsingin on kannettava vastuuta poikkeuksellisen talven yli kulkemisesta ja varmistettava, että niin julkiset palvelut, päiväkodit, koulut kuin myös tärkeät tukipalvelut ruokatuotannosta lumen auraukseen toimivat.
Nyt ei ole aika leikata koulutuksesta tai terveydestä. Tarvitsemme turvalliset julkiset palvelut ja huolenpitoa helsinkiläisistä; niin lapsista, nuorista kuin myös ikäihmisistä.
Helsingin palkanmaksun ongelmat ovat hankaloittaneet tuhansien kaupungin työntekijöiden pärjäämistä arjessa ja sotku on heikentänyt merkittävällä tavalla Helsingin kaupungin mainetta työnantajana.
Palkan maksaminen ajoissa on työnantajan yksi keskeisimpiä velvollisuuksia. Yli puoli vuotta jatkuneet ongelmat palkanmaksussa ja ongelmien toistuva vähättely kertovat huonoa kieltä niin pormestarista kuin myös kaupungin johtavista virkamiehistä. Kaikki merkit viittaavat siihen, ettei tilanne ole ollut johdon hallinnassa. Nyt kaikki energia ja fokus tulisi laittaa palkanmaksun ongelmien kuntoon laittamiseen ja työntekijöiden luottamuksen palauttamiseen.
SDP:n tavoitteena vuoden 2023 budjetissa on, että
- koulutuksen säästötoimenpiteet perutaan
- tärkeiden julkisten palvelujen käyttötaloustarpeet turvataan niin kasvatuksen ja koulutuksen kuin myös kulttuuri- ja vapaa-ajan toimialan saralla
- eriytymiskehitystä torjutaan myönteisen erityiskohtelun tarveperustaista rahoitusta korottamalla ja laajentamalla rahoitus koskemaan myös kulttuuri- ja liikuntapalveluja
- terveyskeskusjonoja puretaan tehostetusti
- tärkeät investoinnit joukkoliikenteeseen toteutetaan suunnitellussa aikataulussa, kuten Malmin raitiotien rakentaminen ja metroasemien perusparannushankkeet Herttoniemessä ja Itäkeskuksessa
- työntekijöiden luottamusta lähdetään palauttamaan vakiinnuttamalla liikunta- ja virkistyssetelin sekä työsuhdematkalipun myöntämisen avulla
- kaupunki toteuttaa tuntuvan palkkaohjelman, joka kohdennetaan erityisesti pienipalkkaisiin työntekijäryhmiin
- liikelaitosten ulkoistuksia ei toteuteta, vaan Palvelukeskusliikelaitoksen osalta toteutetaan ruokatehdasinvestointi, joka mahdollista oman ruoantuotannon jatkamisen moderneissa tiloissa
- lyhytnäköisiä tontin myyntejä ei toteuta
- Helsingissä panostetaan tavoitteellisesti työllisyyspolitiikkaan ja tavoitellaan työmarkkinatuen kuntaosuuden (70 milj. €) laskua valtuustokauden aikana
Vaikeina aikoina julkisen sektorin on toimittava vastuullisesti ja varmistettava, että kaupungin työntekijät voivat keskittyä hoitamaan työtään ja helsinkiläiset voivat luottaa, että julkiset palvelut toimivat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina Heinäluoma
valtuustoryhmän puheenjohtaja
eveliina.heinaluoma@gmail.com
p. 040 5921807
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: PISA-tuloksista nousee huoli erityisesti poikien lukutaidosta8.9.2026 12:34:51 EEST | Tiedote
Tuoreet PISA-tulokset kertovat karua kieltä suomalaisnuorten osaamisen kehityksestä: lasku jatkuu etenkin lukutaidossa ja matematiikassa.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Junalipun ostaminen turvattava jatkossakin ilman verkkoasiointia3.9.2026 09:49:33 EEST | Tiedote
VR ilmoitti 1.9.2026 poistavansa lippuautomaatit rautatieasemilta viimeistään marraskuun lopussa. Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto vetoaa VR:ään, että yhtiö ryhtyy toimiin riittävän kattavan fyysisen myyntiverkoston turvaamiseksi.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työpaikkoja alkaa syntyä – mutta missä ovat toimet työttömille?2.9.2026 13:59:03 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo vakuutti budjettiriihen tiedotustilaisuudessa, että työpaikkoja alkaa syntyä ja työllisyyden voi odottaa paranevan tämän syksyn aikana. SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm kysyy, missä ovat hallituksen konkreettiset toimet niille suomalaisille, jotka ovat työttöminä juuri nyt. Tilastokeskuksen mukaan Suomessa oli heinäkuussa 289 000 työtöntä ja alle 25-vuotiaiden nuorten työttömyysaste oli 16,9 prosenttia.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Suomalaiset ansaitsevat valtiovarainministeriltä enemmän kuin ylimielistä naljailua31.8.2026 15:06:34 EEST | Tiedote
On surullista katsoa, miten ylimielisesti Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) puhuu tavallisille suomalaisille, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto. Hänen mukaansa tällä viikolla kokoontuvassa hallituksen viimeisessä budjettiriihessä ei ole varaa samanlaiseen halveksuntaan.
SDP:n Malm vaatii pääministeri Orpoa selvittämään Kotkan akkumateriaalitehtaalla ilmennyttä työntekijöiden hyväksikäyttöä31.8.2026 14:03:27 EEST | Tiedote
Yle on tänään uutisoinut laajasti Kotkan akkumateriaalitehdaan työmaalla paljastuneista ongelmista, jotka kohdistuvat sen työntekijöihin. Työmaan kiinalaisia työntekijöitä on vaadittu allekirjoittamaan sopimus, joka on lainvastainen ja sallisi esimerkiksi palkkojen takaisinperinnän ja kieltää valitukset. Rakentamisesta vastaava tehdasyhtiö on osin valtio-omisteinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

