SDP:n varapuheenjohtaja Malm: Suomalaiset päättävät, kannattavatko he kokoomuksen halpaa Suomea vai SDP:n vahvaa Suomea
24.9.2022 19:34:07 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Orpon ja kokoomuksen talouslinja on ollut koko kuluneen vuoden sekaisin sekä epäuskottavaa. Kokoomus on toisaalta ehdottanut leikkauksia pienituloisten suomalaisten sosiaalietuuksiin, mutta heti perään väläytellyt miljardin euron veronkevennyksiä ansiotuloverotukseen, milläpä muulla kuin velkarahalla, Malm hämmästelee.
- Kokoomuksen suunnitelmat talouden suunnan muuttamiseksi heikentävät tavallisten ihmisten arkea ja hyvinvointia. Jos tavoitteena on sopeuttaa valtion taloutta miljardilla per vuosi, ei ole mahdollista välttyä leikkauksilta koulutukseen ja terveydenhuoltoon. Kokoomus onkin profiloitunut innokkaana koulutuksen leikkaajana. Jokainen meistä muistaa puolueen koulutuslupaukset eduskuntavaaleissa 2015, jotka pian vaalien jälkeen muuttuivat historiallisen suuriksi koulutusleikkauksiksi, Malm toteaa.
- Marinin hallitus sen sijaan haluaa tukea suomalaisten arkea nousevien hintojen keskellä, ja onkin tehnyt viime budjettiriihessä paljon ihmisten ostovoimaa tukevia päätöksiä, Malm muistuttaa.
- Kokoomus sumuttaa kansalaisia myös verojen suhteen väittäessään, että Marinin hallitukselle veronkorotus olisi tavoiteltu tila. Päinvastoin, tällä vaalikaudella veroaste on alentunut. Vuonna 2019 se oli 42,2 % suhteessa bruttokansantuotteeseen ja ensi vuodelle valtiovarainministeriö ennustaa sen olevan 41,9 %. Ennusteen mukaan vuonna 2024 veroaste alenee 41,4 prosenttiyksikköön, joka olisi alhaisin lukema yli kymmeneen vuoteen. Kiitos Marinin hallituksen! Malm sanoo.
- Työllisyyden kasvu vahvistaa julkista taloutta. Marinin hallitus onkin saavuttanut työllisyystavoitteensa. Tehtyjen työtuntien määrä ei ole ollut vuosikymmeniin näin korkealla ja nuorisotyöttömyys on alimmalla tasolla 15 vuoteen. Työllisyysasteessa ero Ruotsiin on kaventunut pienimmäksi tämän vuosituhannen aikana. Marinin hallitus on tehnyt nipun työllisyystoimia, joista osa keinoista vaikuttaa nopeasti, kun taas osa pidemmällä aikavälillä. SDP:n tavoite on ensi vaalikaudella 80 prosentin työllisyysaste ja tämän jälkeen täystyöllisyys, keinot tähän olemme myös kertoneet, Malm toteaa.
- On hyvä, että puolueiden erot tulevat esiin. Silloin äänestäjät voivat päättää, kannattavatko he kokoomuksen halpaa Suomea vai SDP:n vahvaa Suomea, Malm päättää.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kiuru: Hallitus myöntää virheensä hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen määräajoista3.3.2026 17:31:38 EET | Tiedote
Hallitus on päättänyt täydentää esitystään hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen määräaikojen joustoista. Valtiovarainministeriön tuoreiden painelaskelmien mukaan kahden vuoden lisäaika ei riitä, vaan tarvitaan vielä lisää aikaa.
SDP:n Perholehto vaatii tehoa ilmastopolitiikan järjestelmään3.3.2026 14:22:14 EET | Tiedote
– Ilmastosuunnitelmia ei pidä laatia niiden itsensä vuoksi, vaan ohjaamaan todellisia päästövähennyksiä. Siksi ilmastopolitiikan suunnittelujärjestelmää on päivitettävä niin, että toimista valitaan aidosti kustannustehokkaimmat. Ideologiset valinnat on voitava erottaa entistä selkeämmin tietopohjaisesta virkamiesvalmistelusta. Yksi konkreettinen keino tähän olisi virkatyönä laadittava päästövähennystoimien kartoitus, johon voisi ottaa mallia valtiovarainministeriön meno- ja rakennekartoituksesta. Tätä on väläyttänyt myös Valtiotalouden tarkastusvirasto VTV, esittää SDP:n kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja Pinja Perholehto.
SDP:n Paula Werning: Sekava FireFit-uudistus kuopattiin – hyvä päätös pelastustoimelle3.3.2026 08:55:09 EET | Tiedote
Sisäministeriö on vetänyt takaisin valmistelussa olleen mallin, joka olisi sitonut pelastustoimen kuntoluokat ja työmenetelmät tiukasti FireFit-testeihin. Esitys olisi lisännyt pakollisia testejä ja hallinnollista taakkaa ilman osoitusta turvallisuuden paranemisesta. SDP:n kansanedustaja ja Suomen Sopimuspalokuntien Liiton puheenjohtaja Paula Werning pitää ratkaisua oikeana.
Timo Harakka osallistuu tasavallan presidentin valtiovierailulle Intiaan 4.–7.3.20262.3.2026 15:34:10 EET | Tiedote
Kansanedustaja (sd.) ja eduskunnan Intia-ystävyysryhmän puheenjohtaja Timo Harakka osallistuu tasavallan presidentti Alexander Stubbin valtiovierailulle Intiaan 4.–7.3.2026. Vierailun keskiössä ovat multilateraalinen yhteistyö, Suomen ja Intian kaupallis-taloudelliset suhteet, Aasian alueelliset kysymykset sekä Venäjän laiton hyökkäyssota Ukrainassa.
Timo Harakka vaatii valtiovarainministeriötä uudistumaan: Munkkiluostarin on muututtava1.3.2026 11:33:57 EET | Tiedote
On selvää, että valtiovarainministeriö (VM) valvoo parlamentaarisen talousohjauksen toteutumista, kuten puolueiden kesken on sovittu. Se edellyttää kuitenkin, että VM parantaa toimintaansa ja tuo talousmallinsa 2000-luvulle, kansanedustaja Timo Harakka (sd.) vaatii.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
