SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: “Orpon oikeistokonservatiivinen hallitus kääntäisi kelloja taaksepäin”

- SDP on tarjonnut kokoomukselle hallitusvaihtoehtoa, jossa talous tasapainotetaan oikeudenmukaisesti ja suhdanteet huomioiden samalla, kun vahvistetaan Suomen kasvua ja kansainvälisyyttä. Sen sijaan Orpo valitsi sulkeutuvan ja sisäänpäin kääntyvän Suomen, jotta kokoomus pääsee toteuttamaan heille ideologisesti tärkeät suuret leikkaukset julkisiin palveluihin ja sosiaaliturvaan. Tällä pohjalla, joka osoittautui kokoomuksen suosikiksi jo ennen eduskuntavaaleja, käännetään Suomessa kelloja taaksepäin, Mäkynen sanoo.
- Kokoomuksen vaatima kuuden miljardin sopeutus on käytännössä vieläkin isompi, koska lisämenot esimerkiksi puolustukseen on katettava muualta. Kun sopeutuksessa vielä painotetaan suoria menoleikkauksia, tulevat niin koulutus, sosiaali- ja terveyspalvelut kuin heikoimmassa asemassa asemassa olevien sosiaaliturva olemaan leikkausten kohteena, vaikka kokoomus väitti vaaleja ennen muuta. Tällaisessa politiikassa SDP ei voi olla mukana, Mäkynen linjaa.
- Perussuomalaiset on valmis kuittaamaan kokoomuksen kylmän talouspolitiikan vain saadakseen Suomen maahanmuutto- ja EU-politiikkaan muutoksia. Kokoomukselle tämä sisäänpäin kääntyminen sopii, kunhan Purra suostuu valtiovarainministerinä toteuttamaan kokoomuksen talousohjelmaa. Tämän tulemme näkemään.
- Orpon valitsema hallituspohja uhkaa myös Suomen pitkän aikavälin kasvua ja uudistumista. Kun leikkaukset ja sisäänpäin kääntyminen yhdistetään kokoomuksen ja perussuomalaisten vimmaan heikentää ilmasto- ja luontopolitiikkaa, uhkaa Suomea putoaminen kansainvälisestä kilpailusta vihreän siirtymän investoinneissa ja talouden uudistumisessa. Valtion rooli pienenee, kun se muualla on kasvussa ja globaalit haasteet edellyttäisivät vahvempaa roolia talouden ohjaamisessa, Mäkynen sanoo.
Huolissaan Mäkynen on myös tulevan hallituksen työllisyyspolitiikasta:
- Työmarkkinoille Orpon konservatiivinen oikeistohallitus lupaa epävakautta ja epävarmuutta. Työttömyysturvan leikkaus on kokoomuksen lempikohde säästöille, ja se tulee ajamaan monet työttömät taloudellisesti ahtaalle samalla, kun hinnat nousevat. Perussuomalaisten Riikka Purra on jo aiemmin kertonut, kuinka Sipilän hallituksen kilpailukykysopimus tulee kalpenemaan oikeistohallituksen tullessa valtaan. Näistä palkanalennusaikeista on syytä luopua heti alkuunsa ja työmarkkinoita on lähdettävä kehittämään rakentavasti yhteistyössä. Työehtojen heikentämisen sijaan työssä jaksaminen ja työhyvinvointi on otettava hallituksen työn kärkeen, Mäkynen päättää.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP etsii ratkaisuja aikamme haastaviin ilmiöihin – Työryhmien ilmiöraportit on julkaistu7.11.2025 14:43:11 EET | Tiedote
SDP:n työryhmät ovat analysoineet ja esittäneet toimenpide-ehdotuksia kymmeneen yhteiskunnalliseen ilmiöön, joihin politiikan pitää pystyä tulevaisuudessa vastaamaan.
SDP:n Näkkäläjärvi: Vaaliturvallisuus ei saa olla säästökohde – Oikeusministerin on keskeytettävä vaalidatan siirto ulkomaiseen pilvipalveluun7.11.2025 12:03:23 EET | Tiedote
Oikeusministeriö on siirtämässä ministeri Leena Meren johdolla suomalaisten vaalidataa maan rajojen ulkopuolelle ja amerikkalaisen teknologiajätin käsiin. Eduskuntavaaleissa 2027 vaalien tietoteknisenä alustana toimisi Amazonin pilvipalvelu ja vaalidata tallennettaisiin tietokonekeskukseen Ruotsiin.
KUTSU MEDIALLE: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11–16.11.20255.11.2025 14:27:09 EET | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
SDP:n Mikkel Näkkäläjärvi: Ministeri Juuson tulisi katsoa peiliin27.10.2025 14:03:35 EET | Tiedote
Mediassa levinneellä videolla sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso välttelee vastuuta Länsi-Pohjan keskussairaalan toiminnan supistamisesta ja syyttää aluevaltuutettuja riitelystä. Muiden syyttely sijasta ministerin tulisi keskittyä etsimään ratkaisuja hyvinvointialueiden vaikeaan tilanteeseen, sanoo SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
Ennakkokutsu medialle: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11.–16.11.20.10.2025 14:45:42 EEST | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
