SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm vetoaa vanhempiin: Muistuttakaa nuorianne, ettei venäläistaustaisia lapsia pidä syyllistää Ukrainan tilanteesta
26.2.2022 15:42:55 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Sosiaaliseen mediaan leviää järkyttävää kuvastoa Ukrainan sodasta. Monet lapset ja nuoret seuraavat tilannetta mieluummin sosiaalisen median kuin perinteisten uutisvälineiden kautta. Siellä leviävä materiaali on kirjavaa näkökulman ja todenperäisyyden osalta. Usein se on myös tarkoituksella tunteisiin käyvää. Se on ymmärrettävää. Putinin hallinnon mielivaltainen hyökkäyssota järkyttää maailmanlaajuisesti niin aikuisia kuin nuoriakin. Kun tunteet käyvät kuumana, on aikuisten tehtävänä auttaa nuoria käsittelemään tapahtunutta ja asettaa se oikeaan viitekehykseen. On myös tärkeää kertoa nuorille, ettei Suomeen kohdistu mitään välitöntä uhkaa.
Viime päivinä on uutisoitu monien venäläistaustaisen ihmisten kokevan tilanteen ahdistavana ja hävettävänä. Siksi on tärkeää sanoa ääneen, ettei tämä sota ole tavallisten venäläisten, eikä varsinkaan Suomessa asuvien venäläistaustaisten syytä. Vastuu sodasta ja sen aiheuttamista mittaamattomista inhimillisistä kärsimyksistä on yksin Putinilla ja hänen lähipiirillään Venäjän hallinnossa. Tavalliset venäläiset eivät tätä sotaa halunneet, ei vaikka heille on vuosia syötetty valheellisia tarinoita Ukrainan tilanteesta.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm on erityisesti huolissaan siitä, etteivät venäläistaustaiset lapset ja nuoret joudu syrjinnän tai kiusaamisen kohteeksi Venäjän hallituksen sotatoimien takia
-Sota tuottaa valtavasti turhaa inhimillistä kärsimystä. Meillä kaikilla on velvollisuus ja vanhempina myös erityinen mahdollisuus vaikuttaa siihen, etteivät Suomessa asuvat lapset joudu sijaiskärsijöiksi, Malm vetoaa.
-Suomessa asuvilla venäläisillä tai venäläistaustaisilla lapsilla ja nuorilla ei ole mitään tekemistä Putinin hallinnon kanssa. Heidän on voitava elää omaa elämäänsä Suomessa aivan samalla tavalla normaalisti kuin ennenkin.
- Vetoan vanhempiin, että tästäkin asiasta puhutaan perheissä. Avoimella ja rauhallisella keskustelulla voidaan poistaa nuorien turhia pelkoja. Samalla on hyvä muistuttaa, ettei ketään pidä syyllistää oman tai vanhempien kielen tai alkuperän takia, Malm päättää.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Paula Werning: Eläkeläisten kurittamiselle on tultava stoppi8.10.2026 16:32:16 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen politiikka on vienyt erityisesti pienituloisten eläkeläisten asemaa täysin väärään suuntaan. SDP:n Paula Werning muistuttaa, että hallituksen tekemät leikkaukset ja maksujen korotukset kasaantuvat usein samojen ihmisten maksettaviksi. Hän vaatii hallitusta lopettamaan eläkeläisten toimeentulon jatkuvan kiristämisen.
SDP:n Aki Lindén: Sote-alueiden toimintakulujen muutos merkittävästi julkisen keskustelun mielikuvia maltillisempaa8.10.2026 12:35:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, ex-ministeri Aki Lindénin mukaan Helsingin Sanomien vertailu sote-alueiden toimintakulujen viime vuosien muutoksesta on hyvä muistutus siitä, miksi sote-taloudesta on syytä keskustella faktojen, ei mielikuvien pohjalta.
SDP:n Piritta Rantanen: Hallituspuolueet tulivat SDP:n linjalle vesilakiasiassa – vaelluskalat eivät voi odottaa vuosikymmeniä8.10.2026 12:28:50 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätalousvaliokunta antoi tänään kriittisen lausuntonsa hallituksen esityksestä vesilain muuttamiseksi. Valiokuntakäsittelyssä hallituspuolueiden edustajat yhtyivät kritiikkiin hallituksen alkuperäisen esityksen puutteista. – On merkittävää, että hallituspuolueet tulivat valiokunnassa SDP:n linjalle ja tunnistivat esityksen ongelmat. Saimme yhdessä aikaan lausunnon, jossa edellytetään puutteiden korjaamista. Nyt ympäristövaliokunnan on otettava nämä huomiot vakavasti ja korjattava esitystä tai palautettava se uudelleen valmisteltavaksi, toteaa kansanedustaja Piritta Rantanen, SDP:n maa- ja metsätalousryhmän vastaava.
SDP:n Jani Kokko: EU:n on käännettävä solidaarisuus itään – Venäjän jäädytetyt varat käyttöön7.10.2026 16:37:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Jani Kokon (sd.) mukaan EU:n tulevassa monivuotisessa rahoituskehyksessä on mietittävä koheesiorahojen käyttöä uudelleen. Kokon mukaan Venäjän hyökkäyssodan seurauksista merkittävästi kärsineen Suomen asema pitää huomioida paremmin. Samalla Venäjän jäädytettyjä varoja on voitava käyttää.
SDP:n Lauri Lyly: Orpon hallitus lisäsi jälleen työnantajien yksipuolista sanavaltaan säästövapaaheikennyksellä7.10.2026 15:49:45 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksi tänään 7.10 pääosin hallituspuolueiden äänin 109-53 mietinnön, jossa säästöön siirretyn vuosiloman ajankohdasta päättäminen siirretään työnantajalle. Nykyisin säästövapaan pitämisestä on pääsääntöisesti sovittu työpaikoilla. Jos tämä ei ole onnistunut, pitämisen ajankohdan on työntekijä voinut ilmoittaa työnantajalle viimeistään neljä kuukautta ennen pitoaikaa. Nyt hallitus poisti tämän oikeuden ja antoi viimesijaisen päätöksen säästövapaan ajankohdasta työnantajalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
