Sdp:n varapuheenjohtaja Ville Skinnari vappupuheessaan: Infrainvestoinnit ovat yksi Suomen tärkeimmistä tulevaisuusinvestoinneista
1.5.2019 13:15:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Suomi tarvitsee konaisvaltaisen infraohjelman vuoteen 2030 saakka. SDP haluaa panostaa raideliikenteen kehittämiseen suunnitelmallisesti pitkällä aikavälillä. Infrainvestoinnit ovat yksi Suomen tärkeimmistä tulevaisuusinvestoinneista osaamisen ohella. Tulemme luomaan selkeän ja konkreettisen polun infrainvestoinneille vuoteen 2030 saakka, sanoi SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Skinnari vappupuheessaan Hämeenlinnassa.
- Väyläverkkomme ovat kärsineet asetettuihin tavoitteisiin nähden jo kauan riittämättömistä investoinneista sekä suuremman vision puutteesta. Kaupunkien välimatkoja on nopeiden ja joustavien matkaketjujen avulla mahdollista supistaa ja näin luoda kansainvälisen kilpailun sekä talouskasvun tueksi laajempia työssäkäyntialueita, sanoi Skinnari.
- Tavoitteena tulee olla nykyisten raideliikenteen runkoverkkojen suunnitelmallinen ja vaiheittainen kehittäminen vähintään kaksiraiteiseksi sekä maantieverkoston tärkeimpien runkoväylien nelikaistaiseksi. Meidän pitää pystyä vastamaan kysymykseen, mitä Suomi todella tarvitsee vuoteen 2030 mennessä. Valtion Kehittämisyhtiö VAKE:n sekä infrayhtiöiden ja hankekohtaisten toimijoiden roolia uuden liikenneinfran synnyttämisessä tulee arvioida lähiaikoina alkavissa hallitusohjelmaneuvotteluissa, sanoi Skinnari.
- Erityisesti päärata on koko Suomen raideliikenteen pääverisuoni ja siihen pitää panostaa sen mukaisesti. Päärata tarvitsee kestävän ja tarpeeksi moniraiteisen ratkaisun tulevaisuudelle. Pitää myös muistaa, että lentoradan rakentaminen tukee tiiviisti pääradan liikenteen kehittämistä. Uudet hankkeet priorisoidaan niiden aidon kilpailukyvyllisen ja yhteiskunnallisen vaikuttavuuden perusteella. Myös kaupunkien mahdollisuus olla mukana tärkeissä liikenneinfrahankkeita toteuttavassa hankeyhtiössä selvitetään, totesi Skinnari.
- Suomi on osa Euroopan unionia. EU mahdollistaa Suomelle oman liikenneverkon ja infrapolitiikan pitkän aikavälin investointeja ja rahoitusta. Koko Suomen on päästävä mukaan eurooppalaiseen liikenneverkkoon. Eurooppalaisen liikenteen runkoverkon - TEN-T:n - on katettava koko Suomi, sanoi Skinnari.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Skinnari
Puh:040 504 8187Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi
Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Sähkön kohtuullinen siirtohinta varmistettava Fingridin osinkojen jaon sijaan19.2.2026 15:28:06 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisen sähkönsiirron tarjoaminen kuluttajille ja teollisuudelle tulisi olla jakeluverkkoyhtiöiden keskeisiä prioriteettä, mutta sen sijaan Suomen valtion enemmistöomistama Fingrid on viime vuosina kunnostautunut osinkojen jaossa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.
SDP:n Perholehto: Nuorten liikenneturvallisuutta parannetaan edellisen hallituksen eväin19.2.2026 14:53:18 EET | Tiedote
– On hyvä, että hallitus tuo vihdoin nuorten liikenneturvallisuutta parantavan ajokorttiuudistuksen eduskunnan käsittelyyn. Valtava määrä valmisteluaineistoahan on ollut valmiina jo viime kaudesta lähtien, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

