SDP:n Viitanen: EU:n ulkopuolisten verkkokauppojen verovapauden poisto tärkeä uudistus
25.2.2021 14:00:29 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Hallitus antoi tänään etämyynnin arvonlisäverotusta koskevan esityksen, jolla muun muassa poistetaan verovapaus EU:n ulkopuolelta Suomeen tuoduilta alle 22 euron pikkulähetyksiltä 1.7.2021 alkaen.
- Tämä on tärkeä uudistus, jolla turvataan veropohjaa digitaalisessa alustataloudessa ja parannetaan suomalaisten yritysten kilpailukykyä. Esimerkiksi kiinalaiset ja amerikkalaiset verkkokaupat ovat saaneet verovapaudesta kohtuutonta etua. Kotimaiset yritykset ovat kärsineet, kun EU:n ulkopuoliset pikkulähetykset ovat kasvaneet jo 16,5 miljoonaan kappaleeseen vuodessa, sanoo eduskunnan valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja, kansanedustaja Pia Viitanen (sd.).
Valtiovarainministeriön arvion mukaan EU:n ulkopuolisten etämyyntien verovapauden poisto lisää suoraan verotuloja ja vähentää harmaata taloutta, sillä myös arvokkaampia lähetyksiä on tuotu Suomeen ilmoittamalla myyntihinta alakanttiin. Yhteensä verotuottojen arvioidaan kasvavan vuositasolla 60 miljoonaa euroa.
- Juuri verovälttelyyn puuttuminen on hyvää politiikkaa, kun julkista taloutta on ennen pitkää vahvistettava reilulla tavalla. Tällaiset veropohjaa tiivistävät ja kansainvälisten suuryritysten veroetuihin puuttuvat rakenteelliset muutokset voivat kuitenkin elvyttää kotimaista taloutta jopa kriisin keskellä, Viitanen toteaa.
Uudistus nojaa EU:n niin kutsuttuihin etämyyntidirektiiveihin, joiden toimeenpanolla uudistetaan etämyynnin arvonlisäverosääntelyä laajemmin. Esimerkiksi yrittäjien ja kuluttajien veronmaksua helpotetaan. Lisäksi luovutaan etämyynnin yrityskohtaisesta 35 000 euron rajasta, joka tarkoittaa, että entistä useammin myös EU:n sisäisistä verkko-ostoksista maksetaan verot Suomeen.
- Digitaalinen talous luo paljon mahdollisuuksia, kun esimerkiksi veronmaksua nyt helpotetaan. Yritysten ei jatkossa tarvitse enää ilmoittaa myyntejä erikseen kaikkien maiden viranomaisille ja kuluttaja maksaa veron entistä useammin yhdellä klikkauksella ostoksen maksun yhteydessä, Viitanen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lotta Hamari: Hallituksen hätiköinti hankintalaissa törmää EU-sääntelyyn20.8.2026 13:22:47 EEST | Tiedote
–Hallitus ajoi jääräpäisesti viime keväänä eduskunnassa hankintalain uudistuksen läpi lukuisista asiantuntijoiden varoituksista huolimatta. Nyt laki uhkaa tulevan EU-sääntelyn myötä vesittyä. EU-sääntelyn eteneminen ei tullut millään tavalla yllätyksenä. Valmistelu oli tiedossa jo kansallista lakia säädettäessä, ja juuri siksi SDP vaati, ettei Suomessa pidä kiirehtiä tekemään ratkaisuja, jotka voivat pian olla ristiriidassa EU-tason sääntelyn kanssa, sanoo kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Lotta Hamari (sd).
SDP:n Riitta Kaarisalo: Onko kokoomuksen opit peräisin uskomustaloustieteen approbaturista?20.8.2026 10:44:44 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo ihmettelee pääministeri Petteri Orpon väitteitä SDP:n talouslinjan vaikutuksista kasvuun. Orpo arvosteli tiistaina SDP:n esittämää menosäästöjen ja veroratkaisujen yhdistelmää ja väitti sen tappavan talouskasvun välittömästi.
SDP:n Joona Räsänen: Rohkeneeko Orpo ottaa kunnian kaikista hallituksen ”saavutuksista”?18.8.2026 17:38:21 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo hehkutti tiistaina Kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että kokoomus kehtaa ottaa kunnian Suomen talouden käänteestä. SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen kannustaa Orpoa rohkeuteen ottaa kunnia myös kaikista muista hallituksen ”saavutuksista”.
SDP:n Saku Nikkanen: Nyt varmistui, ettei hallituksen leikkaukset Salon yöpäivystyksestä tuoneet tavoiteltuja säästöjä18.8.2026 16:22:22 EEST | Tiedote
Hallituksen sairaalaverkkouudistuksen tavoitteena oli hillitä hyvinvointialueiden kustannusten kasvua keskittämällä erikoissairaanhoitoa. Salon sairaalan yöpäivystyksen lakkauttamista perusteltiin erityisesti kustannussäästöillä, mutta käytännössä odotetut säästöt ovat jääneet toteutumatta. On täysin paikallaan kysyä, miten onnistuneeksi Orpon hallitus arvioi talouskuripolitiikkansa tämän asian suhteen, kun yöpäivystyksen lakkauttamisesta tehdyt säästöt eivät lopultakaan tuoneet tavoiteltuja säästöjä sosiaali- ja terveyspalveluihin, kysyy Saku Nikkanen.
SDP:n Haatainen: Orpon hallitus on epäonnistunut lasten suojelemisessa18.8.2026 10:59:32 EEST | Tiedote
Tänään julkaistussa Eriarvoisuuden tila -raportissa piirtyy lohduton kuva Orpon hallituksen politiikasta. SDP:n kansanedustaja Tuula Haatainen kritisoi erityisesti sitä, ettei hallitus ole estänyt lapsiköyhyyden kovaa nousua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

