SDP EDUSKUNTA

SDP:n Viitanen: EU:n ulkopuolisten verkkokauppojen verovapauden poisto tärkeä uudistus

25.2.2021 14:00:29 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallitus antoi tänään etämyynnin arvonlisäverotusta koskevan esityksen, jolla muun muassa poistetaan verovapaus EU:n ulkopuolelta Suomeen tuoduilta alle 22 euron pikkulähetyksiltä 1.7.2021 alkaen.

- Tämä on tärkeä uudistus, jolla turvataan veropohjaa digitaalisessa alustataloudessa ja parannetaan suomalaisten yritysten kilpailukykyä. Esimerkiksi kiinalaiset ja amerikkalaiset verkkokaupat ovat saaneet verovapaudesta kohtuutonta etua. Kotimaiset yritykset ovat kärsineet, kun EU:n ulkopuoliset pikkulähetykset ovat kasvaneet jo 16,5 miljoonaan kappaleeseen vuodessa, sanoo eduskunnan valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja, kansanedustaja Pia Viitanen (sd.).

Valtiovarainministeriön arvion mukaan EU:n ulkopuolisten etämyyntien verovapauden poisto lisää suoraan verotuloja ja vähentää harmaata taloutta, sillä myös arvokkaampia lähetyksiä on tuotu Suomeen ilmoittamalla myyntihinta alakanttiin. Yhteensä verotuottojen arvioidaan kasvavan vuositasolla 60 miljoonaa euroa.

- Juuri verovälttelyyn puuttuminen on hyvää politiikkaa, kun julkista taloutta on ennen pitkää vahvistettava reilulla tavalla. Tällaiset veropohjaa tiivistävät ja kansainvälisten suuryritysten veroetuihin puuttuvat rakenteelliset muutokset voivat kuitenkin elvyttää kotimaista taloutta jopa kriisin keskellä, Viitanen toteaa.

Uudistus nojaa EU:n niin kutsuttuihin etämyyntidirektiiveihin, joiden toimeenpanolla uudistetaan etämyynnin arvonlisäverosääntelyä laajemmin. Esimerkiksi yrittäjien ja kuluttajien veronmaksua helpotetaan. Lisäksi luovutaan etämyynnin yrityskohtaisesta 35 000 euron rajasta, joka tarkoittaa, että entistä useammin myös EU:n sisäisistä verkko-ostoksista maksetaan verot Suomeen.

- Digitaalinen talous luo paljon mahdollisuuksia, kun esimerkiksi veronmaksua nyt helpotetaan. Yritysten ei jatkossa tarvitse enää ilmoittaa myyntejä erikseen kaikkien maiden viranomaisille ja kuluttaja maksaa veron entistä useammin yhdellä klikkauksella ostoksen maksun yhteydessä, Viitanen toteaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye