SDP:n Viitanen ja Eloranta: Hyviä uutisia e-kirjojen lainauskorvauksesta
19.10.2022 16:43:41 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

E-kirjojen lainauskorvauksiin varattiin rahoitus tuleville vuosille keväällä julkisen talouden suunnitelmassa. Sitä ennen hyväksyessään kuluvan vuoden talousarvion eduskunnan valtiovarainvaliokunta kiirehti rahoitukseen liittyvien ratkaisujen sekä tarvittavien säädösmuutosten valmistelua. Nyt opetus- ja kulttuuriministeriön asettama selvityshenkilö, hovioikeudenneuvos Kristiina Harenko on tullut johtopäätökseen, että tekijänoikeudellisesti ei ole välttämätöntä säätää lainauskorvauksesta laissa, joten ensi vuoden osalta e-lainauskorvaus voidaan toteuttaa ministeriön päätöksellä.
- Olemme pitäneet e-kirjojen lainauskorvausasiaa aktiivisesti esillä jo pitkään ja onkin erittäin ilahduttavaa, että ministeriössä on pystytty etsimään keino asian ratkaisemiseksi pikaisesti, sanovat valtiovarainvaliokunnan sivistys- ja tiedejaoston jäsenet Pia Viitanen (sd.) ja Eeva-Johanna Eloranta (sd).
- On tärkeää, että ministeri nyt kiirehtii e-lainauskorvauksen toteutusta selvitetyllä tavalla ja aloittaa asiassa myös säädösvalmistelun, jotta e-lainauskorvaus saadaan vakiintuneeksi järjestelmäksi, Viitanen ja Eloranta toteavat.
E- ja e-äänikirjojen lainaaminen lisääntyy Suomessa vauhdilla. Vuosien 2015–2020 aikana e-aineistojen lainaus yleisissä kirjastoissa kasvoi lähes 500 prosenttia. Todennäköistä on, että e-kirjojen yleisten kirjastojen lainamäärä tulee tänä vuonna lähentymään 2 miljoonaa lainatapahtumaa tai jopa ylittänyt sen. Suomessa e-aineistojen lainamäärät kasvavat siis poikkeuksellisen nopeasti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:34:23 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 12.5.2026 välikysymyskeskustelussa hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta. Puhujana kansanedustaja Lauri Lyly. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n välikysymyspuheenvuoro välikysymykseen hallituksen talouspolitiikan epäonnistumisesta12.5.2026 14:13:36 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja, välikysymyksen 1. allekirjoittaja Tytti Tuppurainen Muutokset puhuttaessa mahdollisia. Arvoisa puhemies, Jokainen hallitus valitsee itse tavoitteensa. Kun suomalaiset viime eduskuntavaalien alla kuuntelivat silloisten oppositiopuolueiden, kokoomuksen ja perussuomalaisten vaalipuheita, ihmisille luvattiin seuraavaa: Nyt piti olla aika talouden käänteelle. Nyt piti lopettaa tuhlailu ja velaksi eläminen. Nyt piti luoda maahan kasvua ja suomalaisiin yrityksiin 100 00 uutta työpaikkaa. Kokoomuksen johdolla piti alkaa uusi uljas kasvun aikakausi. Vaalien jälkeen hallituksen muodostaja, nykyinen pääministeri Orpo vakuutti keväällä 2023, että velkaantuminen taitetaan. Ja vieläpä niin, että keneltäkään ei tulla vaatimaan mahdottomia. Hallituskautta on nyt takana kolme vuotta, eikä hallitus ole onnistunut yhdessäkään sen talouspolitiikan lupauksista. Lupaus työpaikoista ei toteudu. Lupaus velkaantumisen taittamisesta ei toteudu. Lupaus kasvusta ja hyvinvoinnista jä
SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?11.5.2026 16:54:19 EEST | Tiedote
Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä. — Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.
SDP:n Asell huolissaan liikenteen rahoituksesta – vain korjausvelka kasvaa!11.5.2026 13:27:35 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Marko Asell ihmettelee, ettei pääministeri Petteri Orpon hallitus toimi hallitusohjelmansa mukaan liikenteen verotuksessa.
SDP:n Perholehto: Kokoomus haluaa lisätä työssäkäyvien köyhyyttä11.5.2026 08:25:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto on tyrmistynyt kokoomuksen uudesta tavoiteohjelmaesityksestä, joka puolueen mukaan luopuisi työnantajan lisätyön tarjoamisvelvollisuudesta ja takaisinottovelvollisuudesta. Perholehdon mukaan kokoomus näyttää rakentavan Suomea, jossa yhä useampi käy töissä mutta elää silti köyhyydessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
