SDP:n Viitanen ja Eloranta: Hyviä uutisia e-kirjojen lainauskorvauksesta
19.10.2022 16:43:41 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

E-kirjojen lainauskorvauksiin varattiin rahoitus tuleville vuosille keväällä julkisen talouden suunnitelmassa. Sitä ennen hyväksyessään kuluvan vuoden talousarvion eduskunnan valtiovarainvaliokunta kiirehti rahoitukseen liittyvien ratkaisujen sekä tarvittavien säädösmuutosten valmistelua. Nyt opetus- ja kulttuuriministeriön asettama selvityshenkilö, hovioikeudenneuvos Kristiina Harenko on tullut johtopäätökseen, että tekijänoikeudellisesti ei ole välttämätöntä säätää lainauskorvauksesta laissa, joten ensi vuoden osalta e-lainauskorvaus voidaan toteuttaa ministeriön päätöksellä.
- Olemme pitäneet e-kirjojen lainauskorvausasiaa aktiivisesti esillä jo pitkään ja onkin erittäin ilahduttavaa, että ministeriössä on pystytty etsimään keino asian ratkaisemiseksi pikaisesti, sanovat valtiovarainvaliokunnan sivistys- ja tiedejaoston jäsenet Pia Viitanen (sd.) ja Eeva-Johanna Eloranta (sd).
- On tärkeää, että ministeri nyt kiirehtii e-lainauskorvauksen toteutusta selvitetyllä tavalla ja aloittaa asiassa myös säädösvalmistelun, jotta e-lainauskorvaus saadaan vakiintuneeksi järjestelmäksi, Viitanen ja Eloranta toteavat.
E- ja e-äänikirjojen lainaaminen lisääntyy Suomessa vauhdilla. Vuosien 2015–2020 aikana e-aineistojen lainaus yleisissä kirjastoissa kasvoi lähes 500 prosenttia. Todennäköistä on, että e-kirjojen yleisten kirjastojen lainamäärä tulee tänä vuonna lähentymään 2 miljoonaa lainatapahtumaa tai jopa ylittänyt sen. Suomessa e-aineistojen lainamäärät kasvavat siis poikkeuksellisen nopeasti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kokoomuksen Yle-leikkaukset uhkaavat satojen työpaikkoja9.10.2026 14:16:45 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää Yleisradion rahoitukseen 120 miljoonan euron lisäleikkausta ensi vaalikaudelle. Tämän mittaluokan leikkaukset uhkaavat koko Yleisradion toimintaa ja heikentävät suomalaisen mediakentän elinvoimaa, linjaa Yleisradion hallintoneuvoston jäsen Suna Kymäläinen.
SDP:n Suhonen kysyy kalateiden kieltoalueista – pelkää virtavesien vapauttamisten tyrehtymistä9.10.2026 12:15:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on tänään perjantaina (9.10.2026) jättänyt kirjallisen kysymyksen kalateiden kalastuksenkieltoalueista valtioneuvoston asianomaisen jäsenen vastattavaksi.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Googlen hakkuut paljastavat vakavan puutteen ympäristövastuussa – ministerin on esitettävä ratkaisut9.10.2026 12:11:14 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma vaatii ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalalta konkreettisia toimia sen varmistamiseksi, ettei ympäristövaikutusten arviointia voi sivuuttaa ilman asianmukaisia seuraamuksia.
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksella on veroasioissa hyvin valikoiva muisti9.10.2026 09:42:03 EEST | Tiedote
-Kokoomuksella tuntuu tämän hallituskauden veroasioissa olevan varsin valikoiva muisti, kun ministeri puhuu kyselytunnilla, että hallitus ”ei ole lähtenyt korottamaan veroja” vaikka hallitus on kautensa aikana nostanut arvonlisäveroa kuin myös kiristänyt eläkkeensaajien verotusta, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Paula Werning: Eläkeläisten kurittamiselle on tultava stoppi8.10.2026 16:32:16 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen politiikka on vienyt erityisesti pienituloisten eläkeläisten asemaa täysin väärään suuntaan. SDP:n Paula Werning muistuttaa, että hallituksen tekemät leikkaukset ja maksujen korotukset kasaantuvat usein samojen ihmisten maksettaviksi. Hän vaatii hallitusta lopettamaan eläkeläisten toimeentulon jatkuvan kiristämisen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
