SDP:n Viitanen ja Eloranta: Kulttuurialalle nyt esitettävät avustukset helpottavat tilannetta, mutta lisätukia tarvitaan
19.3.2021 13:28:32 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kulttuurialan tilanne on vaikea, sillä toiminta on rajoitusten vuoksi ollut liki pysähdyksissä ja näillä avustuksilla pystymme helpottamaan tilannetta. Luovat alat ovat kuitenkin olleet koronaepidemian suurimpia häviäjiä ja lisätukien tarve on edelleen ilmeinen. Jo olemassa olevien ja nyt esitettyjen tukien rinnalle tarvitaan vielä lisätoimia, Viitanen sanoo.
Kulttuurialalla on useita erilaisia taiteenlajeja, tapahtumanjärjestäjiä, freelancereita, yksinyrittäjiä ja muita toimijoita. Tarpeita on alan monimuotoisuuden vuoksi lukuisia. Eloranta ja Viitanen painottavatkin, että erilaisia tukimuotoja tarvitaan, jotta väliinputoajia ei tulisi. Myös niin sanotun tapahtumatakuun nopeaa valmistelua kansanedustajat pitävät tärkeänä.
- Koska ala on laaja ja erilaisia tarpeita sekä toimijoita on paljon, tarvitaan eri toimien jatkovalmistelussa poikkihallinnollisuutta ja yhteistä koordinaatiota hallinnonalojen välillä. Akuuttien tukitoimien rinnalla täytyy rahoituksesta huolehtia myös tulevaisuudessa, jotta varmistetaan alan elinvoimaisuus koronapandemian jälkeenkin. Kansalaisten terveyden ja hyvinvoinnin lisäämisen lisäksi kulttuuri ja luovat alat ovat merkittävä työllistäjä ja tärkeitä taloudenkin näkökulmasta, painottaa Eloranta.
Viitasen ja Elorannan mielestä tarvitaan lisäksi ratkaisuja eri toimijoiden sosiaali- ja eläketurvan parantamiseksi. Edustajat nostavat esiin erityisesti tekijänoikeuskorvauksen ja työttömyysetuuden yhteensovittamiseen liittyvät epäkohdat ja niiden korjaamisen. Tällä hetkellä tekijänoikeuskorvaus voi tulla tekijälle takautuvasti pitkänkin ajan kuluttua ja niitä voi siten tulla myös työttömäksi jääneelle tekijälle. Pahimmillaan korvaukset saattavat leikata työttömyysetuuden kokonaan.
Valiokunta esittääkin lausumaa, joka edellyttää hallitusta ryhtymään toimenpiteisiin tekijänoikeuskorvaukseen oikeutettujen työttömien tekijöiden aseman parantamiseksi työttömyysetuuden sovittelussa.
- On merkittävää, että valiokunta teki tästä lausuman ja antaa näin terveisensä pikaisen jatkotyöstön puolesta, Viitanen ja Eloranta toteavat.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus vaarantaa lapsiperheiden matalan kynnyksen tuen23.9.2026 17:40:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Hanna Laine-Nousimaa on huolissaan kasvatus- ja perheneuvoloiden asemasta, kun hallitus leikkaa sosiaalipalveluista ja keventää sosiaalihuoltolain sääntelyä. Kasvatus- ja perheneuvonta poistetaan sosiaalihuoltolaista omana nimettynä palvelunaan ja yhdistetään uuteen lapsiperheiden tuen palveluun. Kun samaan aikaan hyvinvointialueiden rahoitusta leikataan, vaarana on, että palveluja karsitaan ja perheet joutuvat odottamaan apua pidempään.
Liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-edustajat: Kumipyörähallitus jättää perinnökseen ennätysmäisen korjausvelan23.9.2026 16:43:49 EEST | Tiedote
– Kuluva hallituskausi osoittaa, että Suomen väylien korjaus vaatii kertarykäysten sijaan pitkäjänteisyyttä. Perusväylänpitoon löytyi vielä alkukaudesta panoksia, mutta viimeisenä vuonnaan kumipyörähallitus leikkaa 147 miljoonaa viime vuoden rahoitustasosta ja jättää seuraajalleen jo tämän vuoden lopussa ennätysmäiseen 4,6 miljardiin nousevan korjausvelan. Suuret puheet lässähtävät kuin puhjennut rengas, sanoo liikenne- ja viestintävaliokunnan sd-ryhmän vastaava, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.).
SDP:n Kymäläinen: Hallinto-oikeuden ratkaisu kyseenalaistaa hyvinvointialueiden rahoituksen oikeellisuuden23.9.2026 15:50:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Suna Kymäläinen on jättänyt tänään 23.9.2026 kirjallisen kysymyksen hyvinvointialueiden arviointimenettelyistä ja rahoituksen oikeellisuudesta. Kymäläinen kysyy hallitukselta, aikooko se keskeyttää käynnissä olevat arviointimenettelyt siihen asti, kunnes hyvinvointialueiden rahoituksen perusteet ja mahdolliset rahoitusvirheet on asianmukaisesti selvitetty.
SDP:n Jani Kokko: Keski-Suomen hyvinvointialue tarvitsee nyt vakautta ja yhteistyötä23.9.2026 14:21:13 EEST | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialueen entinen aluevaltuuston puheenjohtaja ja kansanedustaja Jani Kokko (sd.) on pettynyt hyvinvointialuejohtaja Piia Vuorelan päätökseen jättää tehtävänsä. Kokon mukaan johtajan vaihtuminen vain noin puoli vuotta valinnan jälkeen lisää epävarmuutta tilanteessa, jossa hyvinvointialueen pitäisi määrätietoisesti uudistaa palveluitaan ja saada taloutensa tasapainoon.
SDP:n Pia Viitanen: Lainauskorvausten pysyvä rahoitus on turvattava – tekijöiden korvaus ei saa laskea23.9.2026 13:09:36 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Pia Viitanen (sd.) vaatii hallitukselta pysyvää ratkaisua lainauskorvausmäärärahan riittävyyteen. Ilman lisärahoitusta kirjailijoille ja kääntäjille maksettavan lainakohtaisen korvauksen arvioidaan laskevan vuonna 2027 nykyisestä 25 sentistä noin 23 senttiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

