SDP:n Viitanen ja Eloranta: Kulttuurialalle nyt esitettävät avustukset helpottavat tilannetta, mutta lisätukia tarvitaan
19.3.2021 13:28:32 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kulttuurialan tilanne on vaikea, sillä toiminta on rajoitusten vuoksi ollut liki pysähdyksissä ja näillä avustuksilla pystymme helpottamaan tilannetta. Luovat alat ovat kuitenkin olleet koronaepidemian suurimpia häviäjiä ja lisätukien tarve on edelleen ilmeinen. Jo olemassa olevien ja nyt esitettyjen tukien rinnalle tarvitaan vielä lisätoimia, Viitanen sanoo.
Kulttuurialalla on useita erilaisia taiteenlajeja, tapahtumanjärjestäjiä, freelancereita, yksinyrittäjiä ja muita toimijoita. Tarpeita on alan monimuotoisuuden vuoksi lukuisia. Eloranta ja Viitanen painottavatkin, että erilaisia tukimuotoja tarvitaan, jotta väliinputoajia ei tulisi. Myös niin sanotun tapahtumatakuun nopeaa valmistelua kansanedustajat pitävät tärkeänä.
- Koska ala on laaja ja erilaisia tarpeita sekä toimijoita on paljon, tarvitaan eri toimien jatkovalmistelussa poikkihallinnollisuutta ja yhteistä koordinaatiota hallinnonalojen välillä. Akuuttien tukitoimien rinnalla täytyy rahoituksesta huolehtia myös tulevaisuudessa, jotta varmistetaan alan elinvoimaisuus koronapandemian jälkeenkin. Kansalaisten terveyden ja hyvinvoinnin lisäämisen lisäksi kulttuuri ja luovat alat ovat merkittävä työllistäjä ja tärkeitä taloudenkin näkökulmasta, painottaa Eloranta.
Viitasen ja Elorannan mielestä tarvitaan lisäksi ratkaisuja eri toimijoiden sosiaali- ja eläketurvan parantamiseksi. Edustajat nostavat esiin erityisesti tekijänoikeuskorvauksen ja työttömyysetuuden yhteensovittamiseen liittyvät epäkohdat ja niiden korjaamisen. Tällä hetkellä tekijänoikeuskorvaus voi tulla tekijälle takautuvasti pitkänkin ajan kuluttua ja niitä voi siten tulla myös työttömäksi jääneelle tekijälle. Pahimmillaan korvaukset saattavat leikata työttömyysetuuden kokonaan.
Valiokunta esittääkin lausumaa, joka edellyttää hallitusta ryhtymään toimenpiteisiin tekijänoikeuskorvaukseen oikeutettujen työttömien tekijöiden aseman parantamiseksi työttömyysetuuden sovittelussa.
- On merkittävää, että valiokunta teki tästä lausuman ja antaa näin terveisensä pikaisen jatkotyöstön puolesta, Viitanen ja Eloranta toteavat.
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Pia ViitanenKansanedustaja
Puh:050 511 3039Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen viesti kesäkokouksesta: SDP, SDP, SDP25.8.2026 12:15:18 EEST | Tiedote
– Vetäkää nyt hyvät kokoomuslaiset vähän henkeä siellä kesäkokouksessanne ja kertokaa omia ratkaisujanne. Nyt ainoa viesti, jota suomalaiset kuulevat kokouksestanne, on SDP, SDP, SDP, SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen ihmettelee.
SDP:n Paula Werning: Datakeskuksia tarvitaan sujuvaan arkeen – kasvun hyödyn pitää jäädä Suomeen25.8.2026 10:17:38 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd.) pitää datakeskuksista käytävää keskustelua tarpeellisena, mutta muistuttaa, että niiden tarve syntyy ennen kaikkea ihmisten ja yhteiskunnan jatkuvasti kasvavasta digitaalisten palveluiden käytöstä.
SDP:n Lotta Hamari: Hallituksen hätiköinti hankintalaissa törmää EU-sääntelyyn20.8.2026 13:22:47 EEST | Tiedote
–Hallitus ajoi jääräpäisesti viime keväänä eduskunnassa hankintalain uudistuksen läpi lukuisista asiantuntijoiden varoituksista huolimatta. Nyt laki uhkaa tulevan EU-sääntelyn myötä vesittyä. EU-sääntelyn eteneminen ei tullut millään tavalla yllätyksenä. Valmistelu oli tiedossa jo kansallista lakia säädettäessä, ja juuri siksi SDP vaati, ettei Suomessa pidä kiirehtiä tekemään ratkaisuja, jotka voivat pian olla ristiriidassa EU-tason sääntelyn kanssa, sanoo kansanedustaja ja talousvaliokunnan jäsen Lotta Hamari (sd).
SDP:n Riitta Kaarisalo: Onko kokoomuksen opit peräisin uskomustaloustieteen approbaturista?20.8.2026 10:44:44 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo ihmettelee pääministeri Petteri Orpon väitteitä SDP:n talouslinjan vaikutuksista kasvuun. Orpo arvosteli tiistaina SDP:n esittämää menosäästöjen ja veroratkaisujen yhdistelmää ja väitti sen tappavan talouskasvun välittömästi.
SDP:n Joona Räsänen: Rohkeneeko Orpo ottaa kunnian kaikista hallituksen ”saavutuksista”?18.8.2026 17:38:21 EEST | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpo hehkutti tiistaina Kokoomuksen ministeriryhmän kesäkokouksessa, että kokoomus kehtaa ottaa kunnian Suomen talouden käänteestä. SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen kannustaa Orpoa rohkeuteen ottaa kunnia myös kaikista muista hallituksen ”saavutuksista”.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

