SDP:n Viljanen ja Salonen: Lentoyhteyksien tukemista yhdenmukaistettava – valtion tukea tulisi kohdistaa myös Porin lentoasemalle
13.6.2020 09:04:00 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kansanedustajat Heidi Viljanen (sd.) ja Kristiina Salonen (sd.) ovat jättäneet kirjallisen kysymyksen Porin ja Helsingin välisen lentoliikenteen tukemisesta. Tällä hetkellä Porin kaupunki tukee lentoliikenneyhteyttä Helsinki-Vantaan lentoasemalle vuosittain 3,4 miljoonalla eurolla edistääkseen alueen elinvoimaisuutta. Elokuusta 2019 lähtien lentoyhteyttä on liikennöinyt unkarilainen Budapest Aircraft Service (BASe) lentoyhtiö.
Porin lentoasema on Satakunnan saavutettavuuden kannalta keskeinen tekijä, joka hyödyttää alueen elinkeinoelämän ja yritysten toimintaa.
- Matkustajamäärät Porin lentoasemalle ovat vaihdelleet viime vuosina monista tekijöistä johtuen, mutta esimerkiksi vuonna 2018 matkustajamäärä oli yli 17 000. Satakunnan saavutettavuuden ja alueen elinvoimaisuuden kannalta on tärkeää, että alueelta on hyvät ja nopeat kulkuyhteydet sekä pääkaupunkiseudulle että muualle Eurooppaan ja maailmaan. COVID-19 -tartuntatautiepidemian vuoksi Satakunnalle aiheutuu tänä vuonna jopa lähes 100 miljoonan euron tappiot. Kuten muuallakin Suomessa ja maailmalla, yksi suurimmista taloutta haittaavista tekijöistä on ollut kansainvälisten yhteyksien merkittävä heikkeneminen, kansanedustaja Heidi Viljanen muistuttaa.
EU-lainsäädännön mukaan valtio voi tukea lentoyhteyksiä paikkakunnille, joiden etäisyys muilla julkisilla kulkuneuvoilla on yli kolme tuntia.
- Tällä hetkellä valtion tukea annetaan Suomessa ainoastaan Savonlinnan ja Helsingin väliselle lentoliikenteelle. Savonlinnan lentoliikenteelle myönnettävän valtion tuen perusteena on siis se, että junalla kestää yli kolme tuntia Savonlinnasta Helsinkiin. Kuitenkin samaan tapaan myös nopein junayhteys Porista Helsinkiin kestää yli kolme tuntia. Vuoden 2020 talousarviossa lentoliikennepalvelujen ostoihin Helsinki–Savonlinna -reitille on varattu miljoona euroa, mutta Helsinki-Pori -reitti ei saa valtion tukea jostain syystä yhtään, kansanedustaja Kristiina Salonen toteaa.
Liikenne- ja viestintäministeriö esittää vuosien 2021–2024 talousarvioesitykseen yhden miljoonan euron vuotuista siirtomäärärahaa julkisen palveluvelvoitteen lentoliikennepalvelun hankintaa varten. Tällä hetkellä on käynnissä hankintasopimuksen uudistaminen vuosille 2021–2024.
- Yhdenvertaisuusperiaatteen mukaisesti Savonlinnan lentoyhteyden kaltainen valtion tuki tulisi kohdistaa myös Porin lentoyhteyksille. Aikooko hallitus yhdenmukaistaa linjansa lentoyhteyksien tukemisessa, kansanedustajat kysyvät.
Yhteyshenkilöt
Heidi ViljanenKansanedustaja
Puh:044 730 8814Kristiina SalonenKansanedustaja
Puh:050 512 0010Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Työttömyys kasvaa, mutta perussuomalaisten vahtivuorolla helpotetaan työvoiman rekrytointia ulkomailta23.6.2026 15:10:56 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Saku Nikkanen ihmettelee viranomaisen päätöstä keventää rakennusalan työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa Suomessa on edelleen korkea työttömyys. Nikkasen mukaan linja on ristiriidassa erityisesti perussuomalaisten vaalipuheiden kanssa, joissa luvattiin puolustaa suomalaisen työntekijän asemaa.
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Eduskunnan yhteinen lakialoite etenee – sukupolvivastuulaki vaatii kestäviä päätöksiä23.6.2026 12:30:59 EEST | Tiedote
Kaikki eduskuntapuolueet ovat historiallisesti yhtyneet lakialoitteeseen, joka on valmisteltu yksimielisesti tulevaisuusvaliokunnassa.
Kansanedustajat vaativat toimia asumisterveysongelmien ratkaisemiseksi – tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen sisäilmahaitoista23.6.2026 11:30:12 EEST | Tiedote
Eduskunnan Sisäilmaryhmän kansanedustajat ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen asumisterveysongelmien ehkäisemisestä, korjaamisesta ja niihin liittyvän oikeusturvan parantamisesta. Kansanedustajat ovat huolissaan siitä, että tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen vakavista sisäilma- ja homeongelmista sekä niiden aiheuttamista terveydellisistä, taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista.
SDP:n Paula Werning ja Juha Viitala: Hallituksen leikkaukset uhkaavat juuri niitä palveluita, jotka estävät ongelmien kasautumista22.6.2026 13:01:44 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamisesta. SDP eduskuntaryhmä esittää esityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

