SDP EDUSKUNTA

SDP:n Ville Skinnari: Kokonaisturvallisuutta vahvistetaan digiosaamisella

6.12.2022 14:01:17 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa
Kehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri Ville Skinnari puhui maakunnallisessa itsenäisyyspäivän lipunnostojuhlassa Hämeenlinnassa.
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander

Ministeri Skinnari korosti erityisesti sitä, miten kansallisen kokonaisturvallisuuden vahvistaminen edellyttää lisäksi uudenlaista osaamista.

”Kansallisen puolustuksen kehittämistä on Suomessa tehty pitkäjänteisesti. Puolustusalalla tarvitaan tänä päivänä vahvaa digitaalista osaamista ja se luo kysyntää myös siviilipuolen digiosaajille. Maanpuolustuskurssien tavoitteena on kasvattaa eri yhteiskunnan sektoreilla toimivien osaamista ja ymmärrystä kansallisen turvallisuuden kysymyksistä”, Skinnari toteaa.

Hän ehdottaa, että tulevaisuudessa nykyisen mallisen maanpuolustuskurssin rinnalle tulisi kehittää puolustuksen ja turvallisuuden digikysymyksiin keskittyvä maanpuolustuskurssi.

”Sopeutuminen uuteen aikaan korostaa myös Suomen oman puolustusteollisuuden merkitystä. Patria kasvaa nyt vauhdilla ja luo entistä enemmän työtä Hämeeseen. Samoin Sako tekee Riihimäellä hyvää työtä ja on arvostettu kumppani kansainvälisesti”, Skinnari sanoi.

Yhteyshenkilöt

Ville SkinnariKehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri

Yhteydenotot: erityisavustaja Tiina Vainio, p. 050 524 6559

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Kutsu SDP:n taustatilaisuuteen20.2.2026 16:48:40 EET | Kutsu

Hyvä median edustaja, tervetuloa SDP:n taustatilaisuuteen parlamentaarisesta finanssipoliittisesta sovusta tiistaina 24.2. klo 16.00 sd-ryhmähuoneessa eduskunnassa. Tilaisuudessa teemaa avaa parlamentaarisen finanssipoliittisen työryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Joona Räsänen. Kyseessä on vapaamuotoinen taustakeskustelu, Chatham House -periaatetta noudattaen. Mahdollisista myöhemmistä haastatteluista (on the record) voidaan sopia tilaisuuden yhteydessä. Aika: tiistai 24.2. klo 16 Paikka: sd-ryhmähuone, eduskunta Ilmoitathan saapumisestasi ennakkoon: emilia.tervonen@eduskunta.fi

Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote

Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.

SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye